קצין ישראלי בכיר: אנחנו לא על הכוונת של דאעש

הקצין אישר כי ישראל מעבירה לארה"ב מידע מודיעיני על פעילות הארגון. לדבריו, הוא צובר עוצמה כלכלית המאפשרת לו לבסס אחיזה בסוריה ובעיראק

עמוס הראל
עמוס הראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמוס הראל
עמוס הראל

קצין בכיר בצה"ל אמר היום (רביעי) כי ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) צובר עוצמה כלכלית יוצאת דופן שמאפשרת לו לבסס את אחיזתו באזורים נרחבים בסוריה ובעיראק, וליצור באמצעותה בריתות עם שבטים וארגונים באזורים אלה. לדבריו, באזור שבו מחזיק כעת הארגון ישנם כ-60 שדות נפט פעילים. ההכנסה היומית מנפט בשדות שבידי דאעש נאמדת בשלושה עד ששה מיליון דולרים. לצד הכנסות הנפט, הארגון מממן את פעילותו באמצעות גביית כופר עבור בני ערובה ומעשי שוד וסחיטה.

הקצין אישר כי ישראל תעביר לארה"ב מידע מודיעיני הנמצא ברשותה על פעילות הארגון. עם זאת, הוא אמר כי בשלב זה ישראל אינה נמצאת על הכוונת של דאעש ואינה מעניינת אותו. הוא הוסיף כי "כדאי להתייחס ברצינות" לארגון הקיצוני. "הם לא הולכים להיעלם. כעת הם כנראה יתחפרו לקראת התקיפה האמריקאית נגדם", הוסיף. בצבא מעריכים כי בשורות הארגון לוחמים כעת כ-30 אלף פעילים וכי מספרם גדל בהתמדה, משום שדאעש מספחת אליה ארגונים נוספים החוברים אליה לנוכח הצלחותיה הצבאיות.

באגף המודיעין בצה"ל מתארים את הטענות כי חמאס נערך מראש למלחמה בישראל במסגרת "מלחמת יולי" כ"סיפור הזוי. הדבר לא היה ולא נברא. זו המצאה". לדבריו, המודיעין הצבאי צפה כי תיתכן הסלמה ברצועה על רקע הכנות חמאס לפיגוע אפשרי דרך מנהרה בכרם שלום והמתיחות בגדה בעקבות חטיפת שלושת הנערים הישראלים בגוש עציון. "אנחנו לא חפים משגיאות, אבל את ההנחה לאן זה הולך הסברנו ונימקנו", אמר.

לוחמי המדינה האיסלאמית בא-ראקה שבצפון-מזרח סוריהצילום: AP

בתשובה לשאלה על מכתב הסרבנים ביחידה 8200 אמר הקצין הבכיר כי המכתב לא פגע כהוא זה בעבודתה הביטחונית של היחידה וגם לא במורל ביחידה, אולם גרם נזק תדמיתי לישראל. לדבריו, רק שמונה מ-43 החותמים שירתו בתפקידים שכללו האזנה לשיחות בזירה הפלסטינית. הוא טען כי חותמי המכתב, כולם אנשי מילואים, לא פנו לברר את טענותיהם בתוך היחידה בטרם שיגרו את המכתב ופרסמו אותו באמצעות כלי התקשורת. לדבריו, היחידה מקפידה על בירור אתי של סוגיות הנוגעות להפעלת האזנות ואיסוף מודיעין.

לפני שבוע כינס ראש הממשלה בנימין נתניהו דיון על ההתמודדות עם חדירה אפשרית של ארגון המדינה האיסלאמית לישראל ולגדה המערבית. הדיון עסק בין השאר באמצעים משפטיים וביטחוניים שיש לנקוט נגד פעילים תומכי הארגון בקרב ערביי ישראל ובקרב הפלסטינים בגדה.

לפני כשבועיים וחצי הכריז שר הביטחון משה (בוגי) יעלון על המדינה האיסלאמית כהתאחדות בלתי מותרת. ההחלטה להגדיר כך את הארגון נתמכה בהמלצת שירות הביטחון הכללי. כחלק מנימוקי יעלון המופיעים בצו נכתב כי השר השתכנע כי "הדבר דרוש לצורך הגנה על ביטחון המדינה, שלום הציבור, והסדר הציבורי".

בשבוע שעבר נאם נתניהו בכנס הלוחמה בטרור במרכז הבינתחומי בהרצליה ואמר כי לאור איומי הטרור ובראשם ארגון המדינה האיסלאמית יש להגדיל את תקציב הביטחון בצורה משמעותית. נתניהו אמר את הדברים גם על רקע דיוני תקציב המדינה לשנת 2015 שמתקיימים בימים אלה ודרישת צה"ל להגדיל את תקציב הביטחון. 

במהלך נאומו הביע נתניהו תמיכה בקואליציה הבינלאומית שמגבש נשיא ארה"ב ברק אובמה נגד ארגון המדינה האיסלאמית. "ישראל תומכת בצורה מלאה בקריאתו של הנשיא אובמה לפעולה בינלאומית מאוחדת נגד ארגון המדינה האיסלאמית", אמר. ראש הממשלה ציין כי ישראל תורמת גם כן לקואליציה הבינלאומית שמוקמת. "ישראל מבצעת את חלקה במאבק נגד ארגון המדינה האיסלאמית", הדגיש. "חלק מהדברים ידועים יותר וחלק מהדברים ידועים פחות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ