ברק רביד - צרובה
ברק רביד

ח"כ שלי יחימוביץ' ממפלגת העבודה שיגרה אתמול (רביעי) מכתב למבקר המדינה השופט בדימוס יוסף שפירא, ובו ביקשה ממנו לבדוק את הרקע לנסיעתו החשאית של שר החוץ אביגדור ליברמן לווינה שנחשפה ב"הארץ" השבוע. יחימוביץ' ביקשה משפירא לבדוק האם נעשה שימוש בכספי משלם המסים לצרכיו הפרטיים של ליברמן ומדוע בכירי משרד החוץ מודרו מהביקור.

יחימוביץ' כתבה למבקר המדינה כי נסיעתו של ליברמן לווינה הוסתרה הן מהתקשורת והן מבכירים במשרד החוץ. היא התייחסה גם לעובדה שבמהלך הנסיעה נפגש ליברמן עם מקורבו איש העסקים מרטין שלאף.

"מעבר למפגש המפוקפק של שר חוץ עם מי שהיה מבוקש בישראל לחקירה, מפגש אשר אינו מוציא שם טוב לפוליטיקה בישראל, הביקור החשאי בווינה ואותה פגישה, מעלים לכאורה חשש כבד לשימוש לא נאות בכספי משלם המסים, לטובת ביקור פרטי", כתבה יחימוביץ' לשפירא. "הסתרת הביקור מכלי התקשורת, מידור בכירי המשרד והדיפלומטים הנוגעים לעניין ואי-הדיווח אודות הפגישות הדיפלומטיות שקיים השר, אם בכלל, מעלים ניחוח עז של קשרי הון-שלטון לא ראויים, שנעשים בהסתר - אך על חשבון הציבור".  

יחימוביץ' הוסיפה כי יש חשש שנסיעתו של ליברמן מעידה על דפוס של מימון נסיעות פרטיות על חשבון כספי משלם המסים. "על מנת להבטיח את טוהר המידות והמנהל התקין בנושא זה, נחוצה התערבות מטעם משרדך וביצוע בדיקה מקיפה של נוהלי הביקורים בחו"ל בכלל, והביקור הנדון בווינה בפרט. על כן, אבקשך לבצע ביקורת בעניין נסיעותיו הדיפלומטיות של שר החוץ לחו"ל, ובתוך כך נוהלי הדיווח לתקשורת, קיום פגישות פרטיות, מימון הנסיעות לטובת קיום פגישות אלו, ושאלת הפיקוח הראוי עליהן ומידת שקיפותן". במקביל הפנתה יחימוביץ' שאילתא בעניין למשרד החוץ וביקשה לקבל את מירב הפרטים על נסיעתו של ליברמן לווינה.

את המכתב למבקר המדינה שלחה ח"כ יחימוביץ' עם עותקים גם לליברמן עצמו, ליו"ר הוועדה לביקורת המדינה ח"כ אמנון כהן וליועץ המשפטי לממשלה יהודה ויינשטיין.

היום פורסם ב"הארץ" כי במהלך הנסיעה החשאית לווינה נפגש ליברמן עם ידידו הקרוב ובן בריתו מילוראד דודיק, לאומן ובדלן סרבי שמשמש כנשיא הרפובליקה סרפסקה - אחד החבלים האוטונומיים למחצה של בוסניה־הרצגובינה. לא ברור מדוע לשכת ליברמן הגדירה את הפגישה כ"רגישה" מבחינה מדינית ומדוע הסתירה אותה גם מאנשי משרד החוץ.

בנוסף, בכירים במשרד החוץ האוסטרי מסרו ל"הארץ" כי בסוף השבוע הוא גם קיים פגישה שהוגדרה "לא רשמית" עם שר החוץ סבסטיאן קורץ. מסיבה לא ברורה גם פגישה זו הוסתרה על ידי ליברמן מהתקשורת וכן מרוב בכירי משרד החוץ. קורץ, מצדו, שמר גם הוא את הפגישה ב"פרופיל נמוך", לא דיווח עליה לתקשורת האוסטרית ורק כמה מיועציו הקרובים ביותר ידעו שהתרחשה.

ליברמן בישיבת הממשלה בקריה, ביוליצילום: מוטי מילרוד

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ