השיחות על הסדר הפסקת האש יתחדשו השבוע בקהיר

בתחילה יבואו למצרים נציגי פתח וחמאס, כדי לגבש עמדה פלסטינית מאוחדת. פקיד ישראלי אישר כי משלחת ישראלית תצא לקהיר ביום שלישי

ג'קי חורי
ברק רביד
שירלי סיידלר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי
ברק רביד
שירלי סיידלר

השיחות בין ישראל והפלסטינים על הסדר הפסקת האש בעזה יתחדשו בשבוע הקרוב בקהיר. סוכנות הידיעות המצרית ציטטה בכיר מצרי שאמר כי משלחות פתח וחמאס ייפגשו ביום שני כדי לדון לענייני הפיוס הפלסטיני הנוגעים לעזה. לאחר מכן, ייחלו השיחות בין הפלסטינים לנציגים הישראלים על ההבנות שבעקבות הלחימה ב"צוק איתן".

פקיד ישראלי בכיר ציין כי השיחות בקהיר עם חמאס ושאר הפלגים הפלסטיניים יתחדשו ביום שלישי. "קיבלנו זימון של צוותי המו"מ ליום רביעי. מכיוון שזה ערב ראש השנה ביקשנו להקדים, ולכן המשלחת אמורה להיות שם ביום שלישי", אמר.

המשלחת של פתח תכלול חמישה מבכירי התנועה ובניהם עזאם אל אחמאד וג'בריל רג'וב, בעוד בראש משלחת החמאס לקהיר יעמוד בכיר הארגון, מוסא אבו מרזוק. אל אחמאד ואבו מרזוק אישרו כי בשלב הראשון יתרכזו המגעים בפיוס הפנים-פלסטיני. בשתי הודעות קצרות שמסרו לתקשורת נאמר כי פתח וחמאס מעוניינים בהצלחת השיחות וביישום הפיוס ומקווים שבסיוע המצרים שני הצדדים יגיעו להסכמות. אל אחמאד ציין עוד כי על פי תוצאות השיחות תגיע גם המשלחת הישראלית לקהיר להמשך השיחות על הפסקת האש, אך לא נקב במועד הגעת המשלחת הישראלית. נראה ששורר כעת בלבול לגבי לוח הזמנים לחידוש השיחות, מאחר שהדוברים הפלסטינים כתבו בהודעותיהם כי נציגיהם יגיעו לקהיר ביום שלישי.

נציג חמאס אבו מרזוק ונציג פתח אל אחמד, לפני כחודש בקהירצילום: אי־אף־פי

יש לציין כי המחלוקת בין פת"ח לחמאס גברה במהלך ובתום המלחמה בעזה ולמרות ההסכמה על ממשלת הפיוס ברצועה עדין מתפקדת ממשלת פקידים בדרג של מנכ"לים מטעם החמאס והממשלה ברמאללה לא מצליחה לפעול בתחומי הרצועה , בחמאס תובעים שותפות מלאה במנגנון קבלת ההחלטות בנוסף לניהול ענייני הרצועה  בדגש על תהליך השיקום שני הצדדים גם לא הצליחו להתגבר על סוגיית תשלום המשכורות לפקידי החמאס ועל תפקוד מנגנוני הביטחון כשהחמאס מאז 2007 הקים מערך שלם של מנגנוני ביטחון ומשטרה ברצועה בעוד ברשות ובמדינות רבות כולל מצרים רואות בכוח הזה ככוח לא לגיטימי ותובעים החזרת משמר הנשיא של הרשות הפלסטינית למעברים כפי שהיה לפני 2007 . בהקשר זה של הפסקת האש ברצועה עדיין מחכים לתוצאות המלחמה ובראשם הסרת המצור והרחבת אזורי הדיג כפי שהחמאס הבטיח. 

סמוך לשדרות הפגינו הערב (שבת) כ-500 בני אדם למען הסדר מדיני וביטחון עוטף עזה והדרום. המפגינים, מרביתם מאזור עוטף עזה ומערים הסביבה, הגיעו לבושים בחולצות אדומות. יהלומה, תושבת אופקים, אמרה בעצרת:  "אני מבקשת די. אני גרה באופקים שאינה עוטף עזה אבל חיי השגרה שלנו מלאים באי ודאות. אנחנו יודעים שזה יחזור, טפטופים הם השגרה ומלחמה זוהי שגרת חרום".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ