קצין בכיר: הרוב המוחלט של אזור הגבול בין ישראל לסוריה בשליטת המורדים

בצבא אומרים כי 95% מהגזרה בשליטת קבוצות מורדים, אך אין נוכחות של דאעש באזור; חיילי האו"ם העתיקו את רוב עמדותיהם מסוריה

גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן

גזרת הגבול בין סוריה לישראל - למעט החרמון - נשלטת ב-95% על ידי קבוצות המורדים השונות, כך אומר היום (ראשון) קצין בכיר המשרת בגזרת רמת הגולן. קבוצת המורדים הדומיננטית בגבול היא של ג'בהת אל־נוסרה, שכבשה בחודשים האחרונים את אזור קונייטרה.

בסיור היום באזור בו נלחמו המורדים וצבא אסד לא נצפו חילופי אש, אך תוצאות הלחימה ניכרות בשטח. אל"ם ניר בן-דוד (בנדה), סגן מפקד אוגדת הבשן, אמר לכתבים בתצפית באזור כי "המרחב הזה כעת שקט, אך בימים האחרונים היה פעיל מאוד. המלחמה היא עניין פנימי של העם הסורי, וכצד הומניטארי מאחלים שהסכסוך הזה יסתיים". לדבריו, "דאעש הם עניין רחוק - אנחנו לא מזהים שום נוכחות של דאעש או של ארגונים דומים לדאעש באזור הזה".

בשל חטיפתם של פקחי אונדו"ף מפיג'י על ידי ג'בהת אל־נוסרה (שחולצו על ידי כוח אירי), והמצור שהוטל על שתי עמדות נוספות של פקחי הכוח הבין-לאומי, החליטו באונדו"ף לשנות את פעילותם באזור. לדברי הקצין הבכיר, באונדו"ף החליטו "שהם לא מסכנים את חייליהם", ולכן פינו את מרבית עמדותיהם בשטח הסורי, וכן את המפקדה הראשית של אונדו"ף בסוריה שהייתה באל-פוואר.

שתי עמדות בלבד נותרו בשטח סוריה - וגם הן ממוקמות בקרבת הגבול הישראלי למקרה שהפקחים יצטרכו לסגת לשטח ישראל. מלבד זאת, עוד ארבע עמדות של כוח האו"ם נותרו בחרמון, ומאויישים על ידי פלוגה מנפאל. "ברמה הטקטית, לא הייתה להם (לכוח אונדו"ף) השפעה אף פעם. אנחנו לא חיים על הכידונים שלהם, אך יש להם חשיבות אסטרטגית בשימור ההסכם", אמר הקצין הבכיר. "אונדו"ף משנה את האופן שבו הוא מתנהל בגזרה, ומתקשה, ודן איתנו לגבי ההמשך באזור. הם יקיימו את המנדט (שלהם, לפקח על הסכמי הפסקת האש בין ישראל לסוריה) בצורה אחרת".

במקביל להמשך הלחימה הפנימית בסוריה, בצה"ל ממשיכים לקלוט פצועים מהמדינה. עד כה, טופלו בשטח ישראל למעלה מ-1,200 פצועים סורים. בצבא הדגישו כי הפצועים מגיעים לגבול ואינם מתוחקרים. לקראת החורף, מתכוונים בצבא לחדש את המדיניות הקודמת בה חולקו שמיכות וציוד נוסף לטובת התושבים בקרבת הגבול. "יש לנו כוונה - שהשכנים שלנו יראו בנו לפחות לא שטן", הסביר הקצין הבכיר את המהלך.

כוחות או"ם עוזבים את עמדותיהם, בשבוע שעברצילום: גיל אליהו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ