תשובת שרה נתניהו למכתב החיילים הרעבים: תווים לחג בסך מאות אלפי שקלים

בעוד שהמדינה נמנעת מהעלאת דמי הקיום של המשרתים, אשת רה"מ גייסה תרומה בשווי 300 אלף שקל מקרן היסוד, שתחולק לחיילים בימים הקרובים

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן
גילי כהן

אשת ראש הממשלה, שרה נתניהו, גייסה תרומה של מאות אלפי שקלים לטובת חיילים נזקקים, בתגובה למכתב "החיילים הרעבים" שנשלח בשבוע שעבר לראש הממשלה ולבכירים במערכת הביטחון.

לפי הודעה לתקשורת שהופצה היום (שני), בעקבות הפרסום על חיילים שהשתתפו במבצע "צוק איתן" ונזקקים לעזרה ולסיוע מעמותות לקראת תקופת החגים, "נרתמה רעיית ראש הממשלה, שרה נתניהו, לפתרון הבעיה, וגייסה לשם כך תרומה ייחודית מקרן היסוד". התרומה, תווים לחג בסך 300 אלף שקל, תועבר היום לעמותת "בית חם לכל חייל" - שבאמצעותה נשלח מכתב החיילים - בהרמת כוסית לחג שתיערך במשרדי קרן לב"י. התווים יחולקו לחיילים על ידי מפקדי גדודים בימים הקרובים.

בשבוע שעבר התלוננו עשרות חיילים במכתב לראש הממשלה בנימין נתניהו, לשר הביטחון משה (בוגי) יעלון, ולרמטכ"ל רב-אלוף בני גנץ, כי הם חיים בעוני בשל שירותם הצבאי. "התגייסנו לצה"ל ובחרנו להיות לוחמים מתוך תחושת שליחות ומחויבות חברתית", כתבו החיילים.

שרה נתניהו וחיילת בטקס השנתי של תנועת הצופים, בחודש שעברצילום: עמוס בן גרשום / לע"מ

"כבר בימים הראשונים לגיוסנו נדהמנו לראות כי עלינו לרכוש מכספנו ציוד רב וחשוב לצורך מילוי תפקידנו ולשלם עליו כסף שלא היה בידינו. עד מהרה, התגלו הפערים בין החיילים שיש להוריהם אפשרות לעזור להם ובין אלה שלא. מאז גיוסנו לצה"ל ובגלל שהמשכורת הצבאית אינה מספיקה אפילו לצרכים הבסיסיים ביותר, הפכנו כולנו למקבצי נדבות ולבעלי חוב בבנק".

בצה"ל אמרו בתגובה כי הם אינם מכירים את התופעה של "חיילים רעבים", וכי השקיעו מאות מיליוני שקלים בחיילי החובה בתשלומים עבור מזון, בתווי שי המוענקים על ידי מפקדי גדודים לחיילים במצוקה ועוד.

כמו כן, בצבא ציינו כי לפי התכנון, משכורתם של החיילים תגדל כבר בשנה הבאה ותעוגן בחקיקה. עם זאת, בעתירה לבג"ץ שהוגשה בעניין זה ב-2013, אז ביקש עו"ד אמנון לורך ממשרד יגאל ארנון ושות' להסדיר את דמי הקיום לחיילים בחקיקה, טענה המדינה כי בעיות תקציב הביאו להחלטה שלא להעלות את דמי הקיום הניתנים לחיילי החובה.

בתשובת המדינה מנובמבר 2013 לעתירה שהוגשה נטען כי לאחר העלאת דמי הקיום והצמדתם למדד, יהיה התשלום לחיילים "דמי קיום סבירים שנקבעו כדין, ואשר אין כל עילה להתערב בגובהם. מטרת דמי הקיום אינה לקיים את החייל, והם מעולם לא היו בסכומים המאפשרים קיום של החייל באמצעותם בלבד".

שכרם של החיילים עודכן בתחילת 2014 ב-21% והוצמד למדד, כך שלוחמים מקבלים מהמדינה כ-900 שקלים בחודש, וחיילים עורפיים כ-420 שקלים. במהלך השנה טענו בכירים במערכת הביטחון כי גם העלאה זו אינה מספקת.

שר הביטחון הקודם, אהוד ברק, גיבש ב-2012 תוכנית להעלאת שכרם של החיילים באופן הדרגתי, אך זו לא מומשה מעולם. לפי התוכנית, שכר הלוחמים בשנתם השלישית לשירות אמור היה להגיע לכ-2,200 שקלים בחודש, והחיילים המשרתים בתפקידים עורפיים היו אמורים לקבל בשנתם האחרונה לשירות כאלף שקלים בחודש.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ