כוחות הביטחון הרגו בחברון את רוצחי שלושת הנערים

מצה"ל נמסר כי גופת אחד המבוקשים אותרה אך טרם זוהתה, ועדיין לא נמצאה גופתו של השני. לפי דיווחים פלסטיניים, הכוחות ירו טיל על הבית שבו הסתתרו השניים

גילי כהן
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן
ג'קי חורי

כוחות הביטחון איתרו לפנות בוקר (שלישי) בחברון את עאמר אבו עישה ומרוואן קוואסמה, שני המבוקשים שנחשדו בחטיפת ורצח הנערים נפתלי פרנקל, גיל-עד שאער ואייל יפרח בגדה. 

בצה"ל אמרו כי השניים נהרגו בחילופי אש עם כוחות המשטרה והצבא. גופת אחת מהם אותרה אך טרם זוהתה ואילו גופת המבוקש השני קבורה תחת הריסות הבית. 

בסביבות השעה 01:00 הגיעו כוחות משטרה וצבא למבנה בן שתי קומות שמשמש למלאכה, בשכונה הצפון-מערבית של חברון. הכוחות החלו לבצע מעצרים בקרבת המקום. לפי המידע שהתקבל במערכת הביטחון, שני המבוקשים היו חמושים ותכננו להילחם בכוחות שבאו לעוצרם. מפקד אוגדת איו"ש, תא"ל, תמיר ידעי, הסביר כי זו הסיבה שבוצע ירי מראש אל קירות הבית. מכיוון שהשניים לא יצאו ולא נשמע קול מהמבנה, החל הצבא להשתמש באמצעים כבדים יותר לאתר אותם.

כוחות צה"ל בסביבת הבית בו נעצרו אבו עישה וקוואסמה, לפנות בוקרצילום: דובר צה"ל

הכוחות פתחו פתח בקומת המרתף של המבנה, שם הסתתרו השניים. לפי תא"ל ידעי, קוואסמה ואבו עישה יצאו מהפתח תוך כדי ירי על הכוחות. אחד מהם היה חמוש ברובה M-16, והאחר בקלצ'ניקוב. כוח ימ"מ פתח עליהם באש, ואחד המבוקשים נהרג במקום. השני נפגע ונפל אל תוך אותו פתח שנפער. מטענים ורימונים הושלכו למקום הנפילה של המבוקש, ולכן הערכה היא שגם הוא נהרג. 

בחברון מדווחים כי כוחות גדולים של צה"ל מכתרים את שכונת האוניברסיטה וכמה בתים אחרים, ומונעים גישה מהאנשים ונציגי התקשורת הפלסטינית. עדי ראייה דיווחו כי הכוח פוצץ כמה דלתות וכניסות בתים וכי דחפור של צה"ל פועל במקום, שהוכרז שטח צבאי סגור. הפלסטינים טרם הוציאו הודעה רשמית על האירוע. 

הזירה בחברון, הבוקרצילום: רויטרס

מפקד אוגדת איו"ש, תא"ל ידעי, אמר הבוקר בשיחה עם כתבים כי "המבצע ללכידתם היה ארוך ומורכב ונמשך ימים ארוכים. אתמול הגענו לבשלות לגבי המיקום של האנשים, ומהשעה אחת בלילה אנחנו סביב המקום שבו התחבאו. בנוסף להרג שלהם יש מעצרים של סייענים בתשתית". לדבריו, בשבוע האחרון לפחות שהו השניים במבנה. במערכת הביטחון מעריכים כי בכל התקופה שהשניים היו מבוקשים הם לא יצאו מגזרת חברון, ושהו ליד מתחם משפחת קוואסמה בחלק מהזמן מאז חטיפת שלושת הנערים. 

בפעילות בחברון לפנות בוקר נעצרו שלושה מעורבים נוספים בפרשה, בני משפחת קוואסמה.

הרמטכ"ל בני גנץ שוחח הבוקר עם מפקד פיקוד המרכז, אלוף ניצן אלון, ובירך אותו על סגירת המעגל והפגיעה ברוצחי הנערים. גנץ אמר כי "בערב ראש השנה נסתם הגולל והסתיים מבצע שובו אחים, שהחל ביום שישי, 13.6.14, ונמשך לאורך כל תקופה זו, בנחישות. הבטחנו למשפחות שאער, יפרח ופרנקל כי נגיע לרוצחי בניהם והבוקר עשיתם זאת".

הרמטכ"ל ביקש להודות ולאחל שנה טובה למפקדים ולחיילים בפיקוד המרכז והוסיף כי "אין נחמה למשפחות באבלן הכבד ובכאבן, אך אני מקווה כי הוקל להם במקצת עם קבלת הידיעה שפגענו ברוצחי בניהן".

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, שוחח הבוקר עם הוריהם של נפתלי, גיל-עד ואייל ואמר להם ששום דבר לא יקהה את כאבם ולא יחזיר את הנערים, "אבל יש חשבון של צדק, אמרתי להם שביצענו את המשימה שהתחייבנו לבצע לפניהם ולפני עם ישראל כולו". 

שר הביטחון, משה (בוגי) יעלון, בירך את כוחות הימ"מ, צה"ל ושירות הביטחון הכללי, שפעלו הלילה בחברון. "לאורך כל תקופת החיפושים הם עשו זאת בנחישות, בסבלנות ובמקצועיות, והלילה באו הרוצחים על עונשם. מיד לאחר החטיפה הבטחנו למשפחות הנערים ולאזרחי ישראל כי נניח את ידנו על הרוצחים ושולחיהם, ובזכות מאמץ מודיעיני ומבצעי רחב היקף של כוחות הביטחון, אכן עשינו זאת".

בתחילת החודש הוגש כתב אישום נגד חוסאם קוואסמה, בן 40. לפיו, הוא עמד בראש חוליית החוטפים. עם הגשת כתב האישום מתברר כי גם לאחר החטיפה, כשאלפי חיילים חיפשו אחר השניים, הם יצרו קשר עם חוסאם וזה סידר להם מחסה ולינה במסגד מקומי באזור חברון. אמו של מרוואן אלקוואסמה אמרה כי היום כי בנה הוא גיבור וחלל שהצטרף לחללים הרבים בעזה, "אני קוראת לכוחות ההתנגדות לנקום את מותו"

הזירה בחברון, הבוקרצילום: רויטרס

חוסאם קוואסמה מואשם בבית המשפט הצבאי בעופר שארגן את חוליית החטיפה, ריכז את הפעילות ומימן אותה באמצעות אחיו, מחמוד, ששוחרר בעסקת שליט וגורש לעזה. חוסאם הודה, לטענת השב"כ, במעורבות בפיגוע והצביע על פלסטינים נוספים שלקחו חלק בהסתרת שני המבוקשים. מחקירת השב"כ עולה כי בחודש אפריל האחרון פנה מרוואן קוואסמה לקרוב משפחתו חוסאם, וסיפר לו שגייס אדם נוסף לטובת הפיגוע - עאמר אבו עיישה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ