לראשונה מאז 1985: חיל האוויר הפיל מטוס קרב סורי שחדר לשטח ישראל

טיל פטריוט שוגר לעבר סוחוי 24. בעת הפגיעה, המטוס היה בדרכו חזרה לעבר השטח הסורי; על פי ההערכה הוא תכנן לתקוף מורדים באזור הגבול

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

מערך ההגנה האווירית של צה"ל הפיל הבוקר (שלישי) מטוס קרב סורי מדגם סוחוי 24 שחדר לשטח ישראל בגבול רמת הגולן. המטוס הופל באמצעות טיל פטריוט כשהוא טס כ-800 מטרים ממערב לגבול - בצד הישראלי. ההחלטה על הפלתו התקבלה בתוך פרק זמן של 1:20 דק', כשפגע בו הטיל המטוס כבר הסתובב בדרכו חזרה לשטח סוריה. נראה כי שני הטייסים הסורים הספיקו להפעיל את כסא המפלט, לנטוש את המטוס ולצנוח בשטח הסורי.

המטוס המריא מבסיס במזרח סוריה והוא הופל בגובה שבין 14,000-10,000 רגל. על פי הגובה, ההערכה היא כי המטוס עמד לתקוף עמדות מורדים סורים בקרבת הגבול עם ישראל. אף שבישראל לא זוהתה כוונה סורית לתקוף בשטחה, המדיניות הישראלית גורסת כי כל מטוס שיפר את הריבונות יופל כדי לשלול סיכון ביטחוני. בנוסף, בכל פעם שכלי טיס מתקרב לגבולות ישראל מוזנק לעברו מטוס קרב.

בעבר בשל הלחימה הסורית באזור הגבול, הוזנקו מטוסי קרב לעבר מטוסים שהתקרבו לשטח ישראל, אך אלה לא יירטו את כלי הטיס אלא רק בעצם הגעתם לאזור הביאו להרחקתם.

הממשל הסורי אישר כי "מטוס קרב נפגע מעל אזור קוניטרה". לטענת גורמים רשמיים בממשל, "זו הפרה בוטה ומוצהרת להחלטת מועצת הביטחון 2170. ישראל תומכת מעשית בארגוני הטרור דאעש וג'בהת אל-נוסרה".

במערכת הביטחון לא יודעים עדיין לומר אם זה היה ניסיון מכוון לחדור לשטח האווירי של ישראל. בכמה תקריות בעבר הוזנקו מטוסים לעבר כלי טיס סוריים שפעלו באזור הגבול אך נורתה עליהם אש.

תושב צפת, תמיר אנגל, סיפר כי יצא מביתו בזמן הפלת המטוס. "פתאום שמעתי רעש אדיר, זה לא היה רעש שאנחנו מורגלים לשמוע", סיפר. "האדמה ממש רעדה. ראיתי את שובל טיל הפטריוט". בעיריית צפת דיווחו על כמה פניות למוקד העירוני, של תושבים ששמעו את ירי הטיל. מהעירייה נמסר כי "כעת חוזרים לשגרה וממשיכים בהכנות לחג".

שר הביטחון, משה (בוגי) יעלון, התייחס להפלת המטוס ואמר כי מטוס הקרב הסורי "התקרב לשטח ישראל ברמת הגולן באופן מאיים, ואף חצה את קו הגבול. הבהרנו זאת בעבר ואנו מדגישים זאת גם עתה: לא נאפשר לכל גורם שהוא, בין אם מדובר במדינה או בארגון טרור, לאיים על ביטחוננו ולהפר את הריבונות שלנו. נגיב בתקיפות כלפי כל ניסיון שכזה, בין אם מדובר בטעות או בכוונת מכוון". יעלון הוסיף, "אנו מחויבים, בראש ובראשונה, לשמור על ביטחונם של אזרחי ישראל, ונשתמש בכל האמצעים שברשותנו כדי לעשות כן".

המטוס הסורי שהופל הבוקר על ידי חיל האווירצילום: אי־אף־פי
תקיפת הסוחוי בצד הסורי של הגבול, רגע לפני שהופלצילום: אי־אף־פי
שיגור הפטריוט באזור הצפון, הבוקרצילום: אלימלך גרסטל

בעקבות הפלת המטוס הסורי הטיל אגף מודיעין טיס, האחראי על נתיבי הטיסה האזרחיים, הגבלות טיסה על התעופה האזרחית ברמת הגולן. על פי ההנחיה החדש כל רמת הגולן נסגרה לטיסות התעופה האזרחית, לכל סוגי כלי הטיס. מוקדם יותר פורסם כי הטיסות האזרחיות הוגבלו רק ל-10 ק"מ מגבול ישראל סוריה. ההגבלות חלות גם כן על מטוסי ריסוס וכלי טיס בלתי מאויישים. מטוסים אזרחיים שהיו באזור, הופנו מערבה.

המרחב האווירי הסורי היה עמוס מאוד הלילה, עם תחילתה של מתקפה מאסיבית של ארצות הברית וחמש מדינות ערב על מטרות דאעש במדינה. עשרות מטוסי קרב, מפציצים ומל"טים תקפו הלילה עשרות מטרות של הארגון ברחבי סוריה. 

לפי מערכת הביטחון, 95% מגזרת הגבול בין סוריה לישראל - כולה למעט החרמון - נשלטים על ידי קבוצות מורדים שונות. לדברי קצין בכיר המשרת בגזרת רמת הגולן, קבוצת המורדים הדומיננטית בגבול היא ג'בהת אל־נוסרה, שכבשה בחודשים האחרונים את אזור קונייטרה.

אל"מ ניר בן-דוד (בנדה), סגן מפקד אוגדת הבשן, אמר בתחילת השבוע כי "המרחב הזה היה פעיל מאוד בימים האחרונים. המלחמה היא עניין פנימי של העם הסורי, ובתור צד הומניטרי אנו מאחלים שהסכסוך הזה יסתיים". לדבריו, "דאעש הם עניין רחוק. אנחנו לא מזהים שום נוכחות של דאעש או של ארגונים דומים לדאעש באזור הזה".

זו תקרית ראשונה מסוגה בגבול סוריה אחרי כ-30 שנה. בנובמבר 1985 הופלו שני מטוסי מיג 23 על ידי מטוסי F-15 של חיל האוויר. הפעם האחרונה שמטוס סורי חדר לשטח ישראל אירעה ב-11 באוקטובר 1989. רב סרן בסאם עאדל, טייס חיל האוויר הסורי, ערק לישראל עם מטוסו מדגם מיג 23 במהלך טיסת אימון ברמת הגולן. חדירת המטוס לישראל זוהתה במערכות המכ"ם אך לא הוזנקו אליו מטוסים וכעבור 7 דקות נחת עאדל במנחת מגידו. הפרשה עוררה ביקורת רבה על מערך המודיעין וחיל האוויר. 

עשרות מטוסים ומסוקים הופלו

בשבוע שעבר הפילו לראשונה לוחמי ארגון המדינה האיסלאמית מטוס קרב סורי בעזרת נשק נגד מטוסים. המטוס יורט במחוז א-רקה בצפון-מזרח המדינה, כשמטוסים סוריים הפציצו את מעוזי הארגון באזור. מאז תחילת מלחמת האזרחים בסוריה הפילו המורדים עשרות מטוסי קרב ומסוקים של חיל האוויר הסורי. בחודש מארס השנה יירטו מטוסי אף-16 טורקיים מטוס קרב סורי ליד הגבול בין המדינות, באזור שבו נלחמו כוחות משטר אסד במורדים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ