גורמים פלסטינים: ממשלת הפיוס תשלוט ברצועת עזה

נציגי חמאס ופתח לשיחות בקהיר קהיר אמרו שהושגה פריצת דרך, וכי עובדי חמאס ברצועה יקבלו משכורותיהם. אבו מרזוק: ניהול המעברים יידון עם ממשלת הפיוס

ג'קי חורי ורויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי ורויטרס

גורמים במשלחות של פתח וחמאס לשיחות בקהיר אמרו כי הצדדים הסכימו היום (חמישי) שממשלת הפיוס, שבראשה עומד נשיא הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס, תשלוט ברצועת עזה. השיחות בין הצדדים נמשכות זה היום השני.

לדברי ראש משלחת פתח, עזאם אל אחמד, ההסכם יכלול בין היתר תשלום משכורות לעובדי חמאס ברצועה. "כל העובדים יקבלו משכורות מממשלת הפיוס בגלל שהם כולם פלסטינים, וזו הממשלה של הפלסטינים".

ראש משלחת חמאס אבו מרזוק אמר כי ניהול מעברי הגבול של הרצועה, סוגיה מרכזית נוספת והנושא של ממשלת הפיוס יידונו באו"ם. לדבריו, מעבר רפיח לא נכלל בשיחות בין הצדדים. "האו"ם יגיע להסכם עם ישראל וממשלת האחדות לגבי ניהול המעברים".

ראשי המשלחות, אל אחמד ואבו מרזוק, לוחצים ידיים בקהיר, אתמולצילום: אי־אף־פי

בכיר בפתח, חסין אלשיח', מעדכן כי בשיחות ליישום הסכם הפיוס הפנים-פלסטיני, הוסכם גם על תמיכה בתוכניתה המדינית של הנהגת הרשות להקמת מדינה פלסטינית בגבולות 67', לקיחת האחריות המלאה של ממשלת הפיוס הלאומית על ניהול רצועת עזה, כמו גם על שיקומה וחזרת הצוותים הפלסטינים אל המעברים. הוא הוסיף כי ההסכם ייכנס לתוקפו באופן מיידי.

בסוכנות הידיעות אי-אף-פי דווח כי בכירים במשלחות אמרו אתמול שהשיחות בין הצדדים מתקיימות ב"אווירה חיובית".  השיחות החלו אחרי שישראל הסכימה לקיים שיחות נפרדות עקיפות בסוף אוקטובר בנוגע להפסקת אש ארוכת טווח ברצועת עזה.

בתחילת החודש, העיתון הלבנוני אל אחבאר פרסם את פרוטוקול פגישתם של הנשיא הפלסטיני עבאס, ראש הלשכה המדינית של חמאס חאלד משעל ובכירים פלסטינים נוספים. מתיעוד הדיון עולה כי עבאס האשים את משעל בניסיון הפיכה נגדו. האחרון, מנגד, תקף את הנשיא הפלסטיני על כך שאינו מפקפק במידע שקיבל מישראל. הפגישה התקיימה זמן קצר לאחר הפרסום כי שב"כ עצר עשרות פעילי חמאס באזור הגדה בירושלים, שלפי החשד מעורבים בהקמת תשתית צבאית משמעותית שנועדה לבצע סדרת פיגועים בישראל. בשב"כ סבורים כי הפעילים אף תכננו לחולל הפיכה נגד הרשות הפלסטינית.  

המחלוקת בין פתח לחמאס גברה במהלך ובתום המלחמה בעזה. למרות ההסכמה על ממשלת הפיוס ברצועה, הממשלה ברמאללה לא הצליחה לפעול בתחומי הרצועה. בחמאס תובעים שותפות מלאה במנגנון קבלת ההחלטות בנוסף לניהול ענייני הרצועה, בדגש על תהליך השיקום. שני הצדדים גם לא הצליחו להתגבר על סוגיית תשלום המשכורות לפקידי חמאס ועל תפקוד מנגנוני הביטחון, כשחמאס מאז 2007 הקים מערך שלם של מנגנוני ביטחון ומשטרה ברצועה. שכן, ברשות ובמדינות רבות, כולל מצרים, רואים בכוח הזה ככוח לא לגיטימי, ותובעים החזרת משמר הנשיא של הרשות הפלסטינית למעברים כפי שהיה לפני 2007.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ