עבאס באו"ם: ישראל ביצעה רצח עם בעזה; לשכת נתניהו: הוא שקרן ולא רוצה שלום

הנשיא הפלסטיני אמר שהרשות תקדם את הצעת ההחלטה לסיום הכיבוש, שתוגש למועצת הביטחון, ולא תשקוט עד שהאחראים למעשים יועמדו לדין

ג'קי חורי
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי
ברק רביד

הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס נאם אתמול (שישי) בעצרת האו"ם בניו יורק, האשים את ישראל בכך שביצעה רצח עם במלחמה האחרונה בעזה. הוא הצהיר כי העם הפלסטיני לא ישכח ולא יסלח על כך, ויפעל להביא את האחראים לדין. בכירים בלשכת נתניהו וכן שר החוץ ליברמן מתחו ביקורת חריפה על הנאום וטענו כי הוא מסית ושקרי. 

עבאס פתח את נאומו במתקפה על ממשלת ישראל ועל התנהלותה בחודשים האחרונים, החל מהמשא ומתן המדיני שנמשך שמונה חודשים ועד המלחמה בעזה. הוא הבהיר כי הפלסטינים לא ישובו לקיים משא ומתן עקר וחסר תכלית שלא מתמודד עם לב הבעיה הפלסטינית.

עבאס הדגיש כי דווקא בשנה שאמורה היתה להיות שנת התמיכה הבינלאומית בעם הפלסטיני, ישראל בחרה לערוך מלחמת השמדה חדשה נגד העם הפלסטיני, ובמקום להכריז על הקמת מדינת פלסטין לצד מדינת ישראל ולתקן עוול היסטורי מאז הנכבה ב-1948 היא בחרה לקרוא תיגר על העולם והכריזה מלחמה על עזה. לדבריו, באמצעות המטוסים והטנקים היא פגעה באופן מפלצתי בחיים, בבתים בבתי הספר ובחלומות של אלפי ילדים, נשים וגברים ולהרוס את מה שנותר מהתקווה לשלום.

עבאס בנאומו באו"ם, הערבצילום: אי־פי

בנאום הזכיר עבאס את הופעותיו בשנתיים האחרונות מול העצרת ואת אזהרותיו מנכבה חדשה נגד העם הפלסטיני אם לא תוקם מדינה פלסטינית עצמאית באופן מיידי. "ב-2012 אמרתי שאנו לא צריכים מלחמה הרסנית חדשה כדי להפנים שאין עדיין שלום", הדגיש. עוד ציין כי גודלו של הפשע השנה גדול בהרבה, ושרשימות ההרוגים הפצועים הנכים הלכו והתארכו. כל זאת לצד עשרות המשפחות שנכחדו וההרס שנגרם במלחמה, שלדברי עבאס אין לו אח ורע בהיסטוריה החדשה, כפי שהצהיר הנציב העליון של אונר"א.

עבאס האשים בנאומו את ישראל בביצוע פשעי מלחמה בשידור חי ומול עיני העולם, ודחה כל ניסיון להמעיט מגודל האסון, להתעלם מהעובדות או לנמק את מה שקרה בזכותה של ישראל להגנה עצמית. בכך נשמעה בדבריו נימת התרסה שהופנתה כלפי הממשל בוושינגטון.

עבאס הצהיר עוד כי העם הפלסטיני לא ישכח את פשעי המלחמה ולא יסלח עליהם, ולא יאפשר לפושעים להתחמק מעונש. "למרות הכל, העם הפלסטיני עדיין שומר לעצמו את זכותו להגנה עצמית מול מכונת ההרס הישראלית ואת הזכות להתנגד לכיבוש ולהתנחלויות,  אך כל זה במסגרת החוק הבינלאומי. לא נאבד את האנושיות והמוסריות", הוסיף. 

בית שנהרס בזמן הלחימה בהפצצת חיל האוויר בשג'עיה, אתמולצילום: אי־אף־פי

בנאום התייחס עבאס לתהליך המדיני וציין כי הפלסטינים נכנסו למסלול קשה של משא ומתן בלב פתוח ובכנות, שנועדו להגיע להסדר בחסות ממשל אובמה. "התמודדנו עם הסוגיות בצורה חיובית, אולם ישראל לא השאירה פתח להסדר והמשיכה בהפרות באמצעות הבנייה בהתנחלויות, הפקעת אדמות, הריסת בתים ומעצרים וגירוש של פלסטינים", הסביר, "במקביל, המתנחלים המשיכו בפשעים נגד האזרחים, האדמות, המסגדים, הכנסיות ועצי הזית. ישראל נכשלה שוב במבחן המשא ומתן והפרה את ההסכם לשחרור האסירים הוותיקים. היא מתנגדת לכל הסדר על בסיס מדינת פלסטינית בגבולות 1967".

לפי עבאס, ההצעה הישראלית הטובה ביותר שהוגשה במשא ומתן כללה, אזורים מבודדים שאינם יוצרים רצף טריטוריאלי, בלי ריבונות על האדמה, על המים ועל אוצרות הטבע, שתמיד יהיו נתונים להתנכלויות מצד מתנחלים. 

בנאום הזכיר עבאס את מה שהגדיר הגברת ההסתה והגזענות נגד הפלסטינים באמצעות השימוש בשיח דתי קיצוני וחקיקת חוקים גזעניים. דברים אלה מתבטאים, לדבריו, בפשע הנורא של רצח הנער מוחמד אבו חדיר משועפאט ביער ירושלים ביולי האחרון.

עבאס האשים את הממשלה הישראלית בניסיונות לפגוע ברשות הפלסטינית ובפעילותה למען בניית מוסדות לעם הפלסטיני, מה שלדבריו בלט בעמדה נגד ממשלת האחדות והפיוס הפלסטיני, שתוצאתם הקמת ממשלה שהעולם כולו בירך עליה.

בנאום העלה עבאס את השאלה לאן מועדות פני העם הפלסטיני וההנהגה הפלסטינית, והסביר שאין כוונה לחזור לשולחן המשא ומתן רק למען המשא ומתן בלי להתמודד עם לב הסוגיה הפלסטינית. "אין תועלת למשא ומתן שישראל קובעת את תוצאותיו מראש באמצעות ההתנחלויות והכוחנות", אמר עבאס והסביר שהפלסטינים היו צריכים תמיד לנקוט צעדים של רצון טוב בשעה שממשלת ישראל רק מכשילה את המאמצים. הוא שלח עקיצה לעבר ראש הממשלה בנימין נתניהו, באומרו כי הוא נוהג להתלונן שכל מהלך עלול לפרק את הקואליציה שלו.

עבאס ובאן בפגישתם בניו יורק, אתמולצילום: אי־אף־פי

עבאס נמנע בנאומו מלהציג יוזמה תחומה בלוח זמנים מוגדר אלא דיבר על הצעת החלטה שתוגש למועצת הביטחון, ובמרכזה סיום הכיבוש על בסיס שתי מדינות בגבולות 1967, כולל מזרח ירושלים ופתרון כל סוגיות הליבה במסגרת זמן מוגבלת על בסיס יוזמת השלום הערבית. לדבריו, המשא ומתן הישיר יתמקד בסוגיית הגבולות. הוא לא הרחיב ביחס לצעדים שיינקטו אם מגעים אלה ייכשלו ולא הבהיר מה יהיו המהלכים הבאים מצדו.

עבאס דיבר גם על שיקום הרצועה ועל הצורך הדחוף בסיוע לפלסטינים בעזה. הוא הזכיר את הוועידה שאמורה להתקיים בקהיר בחודש הבא לגיוס תרומות למען שיקום הרצועה. הוא חתם את נאומו בקריאה לקהילה הבינלאומית לפעול למען קבלת יוזמתו וסיום הכיבוש.

פקידים פלסטינים בכירים ששוחחו עם "הארץ" בתום הנאום ציינו כי עבאס נמנע מעימות חזיתי עם הממשל האמריקאי בעניין יוזמתו ולכן תבע לוח זמנים מוגדר לסיום הכיבוש אך מבלי לנקוב בתאריכים מסוימים. ההערכות הן ששינוי זה חל בעקבות הפגישות שקיים בימים האחרונים עם מנהיגים רבים באו"ם, בהם שר החוץ האמריקאי ג'ון קרי. לפי פקיד פלסטיני בכיר, המשלחת הפלסטינית שמעה התנגדות מפורשת מצד האמריקאים למהלך חד צדדי וכן שארצות הברית תטיל וטו על הצעה כזו אם תזכה לרוב. 

בכירים בלשכת ראש הממשלה בנימין נתניהו תקפו בחריפות את נאומו של עבאס. "זה היה נאום הסתה רצוף שקרים. כך לא מדבר מי שרוצה שלום", אמרו. שר החוץ, אביגדור ליברמן הגיב לנאום באומרו כי דבריו של עבאס מבהירים שוב ובאופן חד כי אינו מעוניין או מסוגל להיות שותף להסדר מדיני הגיוני. "לא סתם חבר אבו-מאזן לממשלה משותפת עם חמאס", אמר, "אבו-מאזן משלים את חמאס כשהוא עוסק בטרור מדיני ומעליל עלילות שווא על ישראל. כל עוד הוא מכהן כיו"ר הרשות הוא יוביל להמשך הסכסוך. הוא מוכיח בכל פעם מחדש כי הוא איננו איש שלום אלא ממשיכו של ערפאת בדרכים אחרות".

יו"ר מרכז הליכוד, ח"כ דני דנון, אמר בתגובה על הנאום כי "כל הכרזה חד-צדדית של אבו-מאזן צריכה להיענות בהחלת ריבונות על היישובים היהודים ביהודה ושומרון". לדבריו,  "גם בראש השנה שעברה נישאו הצהרות פומפוזיות באו"ם על פתרון אינסטנט שאין לו שום אחיזה במציאות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ