ארה"ב על נאום עבאס באו"ם: הצהרות פרובוקטיביות ופוגעניות כאלה אינן מועילות

בכירים בלשכת נתניהו: "זה נאום הסתה רצוף שקרים. כך לא מדבר מי שרוצה שלום". ח"כ איתן כבל: "נאום מאכזב שמחזק את סרבני השלום"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

ראש הממשלה בנימין נתניהו, שימריא מחר (ראשון) לניו-יורק כדי להשתתף בדיוני העצרת הכללית של האו"ם, אמר כי נאומו בפני העצרת ביום שני יגיב לנאומיהם של נשיא איראן, חסן רוחאני ולנאומו של הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס.

"אחרי נאום ההונאה של נשיא איראן ונאום ההסתה של אבו-מאזן אומר את האמת של אזרחי ישראל מול כל העולם", ציין נתניהו בהודעה שפרסם הערב. "בנאומי בפני עצרת האו"ם ובכל מפגשיי אייצג את אזרחי ישראל, ואהדוף בשמם את ההשמצות והשקרים שמוטחים כלפי המדינה שלנו".

שר החוץ אביגדור ליברמן, שימריא כבר הלילה לניו יורק, אמר כי הוא מתכוון לומר לכל שרי החוץ הזרים עמם ייפגש במהלך השבוע כי ההנהגה הפלסטינית הנוכחית היא הנהגה סרבנית, שאינה מאפשרת להתקדם לעבר הסדר אלא מסיגה את היחסים בין הצדדים לאחור. "על הקהילה הבינלאומית להסיק את המסקנות בכל הנוגע לתמיכה שהיא נותנת לאבו-מאזן ולרשות הפלסטינית בהנהגתו", אמר ליברמן והוסיף כי "לא סתם חבר אבו-מאזן לממשלה משותפת עם חמאס", אמר ליברמן, "אבו-מאזן משלים את חמאס כשהוא עוסק בטרור מדיני ומעליל עלילות שווא על ישראל. כל עוד הוא מכהן כיו"ר הרשות הוא יוביל להמשך הסכסוך. הוא מוכיח בכל פעם מחדש כי הוא איננו איש שלום אלא ממשיכו של ערפאת בדרכים אחרות".

עבאס באו"ם, אתמול צילום: אי־פי

שר הביטחון משה יעלון תקף גם הוא את הנשיא הפלסטיני על נאומו בפני עצרת האו"ם ואמר כי האחרון הוא "אדם המפיץ שקרים ועסוק בהסתה וזריית דברי שטנה נגד מדינת ישראל". יעלון הדגיש כי עבאס אינו פרטנר להסכם שמהותו סוף הסכסוך וקץ התביעות. "בפעם המי יודע כמה אנו נוכחים לדעת, כי כל דיון על גבולות מול אדם המפיץ שקרים כאבו מאזן, כזה שלא באמת השלים עם קיומנו כאן ועבורו כל ויתור ישראלי הוא עוד שלב בתוכנית השלבים הפלסטינית - כל דיון שכזה פשוט מנותק מהמציאות", הוסיף יעלון. 

במשרד החוץ האמריקאי הגיבו לפנות בוקר (שבת) לדבריו של הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס (אבו-מאזן) מול העצרת הכללית של האו"ם אתמול, לפיהם "ישראל ביצעה רצח עם מתוכנן בעזה ומתכננת נכבה נוספת". דוברת משרד החוץ האמריקאי ג'ן פסקי אמרה כי "נאומו של הנשיא עבאס הכיל מאפיינים פוגעניים, שהיו מאכזבים מאוד ואנו דוחים אותם. הצהרות פרובוקטיביות כאלה אינן מועילות ומערערות את המאמצים ליצור אווירה חיובית ולהשיב את האמון בין הצדדים".

בכירים בלשכת ראש הממשלה נתניהו תקפו בחריפות את נאומו של עבאס ואמרו כי "זה היה נאום הסתה רצוף שקרים. כך לא מדבר מי שרוצה שלום".  

יו"ר סיעת העבודה, איתן כבל, אמר כי ״אמירותיו של אבו מאזן הן שקריות ומקוממות. עדיף שלא היו נאמרות, והן ראויות לגינוי על ידי כל שוחר שלום אמיתי. גם אם יש לו צרכים פוליטיים פנימיים שמחייבים אותו לקרוץ לחמאס, אין שום הצדקה לאמירות כאלה ואף אדם בישראל השואף לשלום אמת אינו יכול לקבלן". כבל הוסיף כי "זהו נאום מאכזב שמחזק את סרבני השלום ואין בו שום תקווה. אני מאוד מקווה שנתניהו לא יקפוץ עליו כעל כמוצא שלל רב, אלא יתחיל לאלתר - כפי שהבטיח מספר פעמים - בתהליך מדיני רציני שהוא הסיכוי היחיד להביא שקט לאזורנו״.

‏לדברי יו"ר מרצ זהבה גלאון, "הדברים של אבו מאזן, המכוונים לזירה הבינלאומית, משקפים אובדן אמון מוחלט מצדם של הפלסטינים בנתניהו כפרטנר למשא ומתן לשלום. מה הפלא, הרי נתניהו הפגין במשך חמש שנים סרבנות מדינית, והמשא ומתן שהוא ניהל בחסות אמריקאית, היה משא ומתן לשום מקום, שבמהלכו המשיכו בבנייה פראית בהתנחלויות. נתניהו רוצה גם עכשיו להמשיך במדיניות של 'ניהול הסכסוך' במקום לעבור למדיניות של 'פתרון הסכסוך'".

ראש האופוזיציה ויו"ר מפלגת העבודה ח"כ יצחק הרצוג התייחס גם הוא נאום אבו מאזן: "הדברים של אבו מאזן אמש קשים מאכזבים ושקריים אך אינם מפתיעים. אבו מאזן אינו ידיד ואינו חבר אוהד". הרצוג הוסיף: "אני מסתייג לחלוטין מדבריו אולם איני שוכח מהו האינטרס הישראלי, ולכן חשוב להזכיר: מוטב לישראל להתנהל מול הרשות בעזה ולא מול צבא החמאס ולהמשיך את שיתוף הפעולה הבטחוני ביו"ש כפי שהוא מתקיים בשנים האחרונות; אני לא שותף למדיניות ה"אמרתי לכם" של נתניהו, בגיבוי בנט וליברמן. ישראל צריכה להציג סדר יום שיביא לאיזור שקט וביטחון".

שר הכלכלה, נפתלי בנט, הגיב לנאום ואמר כי ״אבו מאזן תמיד מוצא פינה חמה בלב לרוצחים, למשגרי טילים, ובאופן כללי לאויבים שלנו. רעיון המדינה הפלסטינית התעופף השנה יחד עם הטילים ששוגרו לנתב״ג לפני חודשיים, וטוב לדעת שמשגריהם הם החברים של אבו מאזן. כעת ישראל צריכה להוביל כיוונים חדשים ויצירתיים שיאפשרו לנו פשוט לחיות כאן. מדינה פלסטינית ממערב לירדן הוא לא אחד מהם״.

שר השיכון, אורי אריאל, ניצל את ההזדמנות לקרוא לבנייה בשטחים: "נאום אבו מאזן הוא טרור מדיני נגד ישראל. על הטרור הזה צריך להגיב לא רק בנאום באו"ם אלא גם בשטח. הגיע הזמן להפסיק את ההקפאה השקטה שהיא פרס לטרור המדיני, ולחזור לבנות בירושלים וביהודה ושומרון, כמו בכל שאר הארץ".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ