בניגוד לפקודות: ילדיהם של תורמים לצה"ל ערכו מטווח בבסיס צבאי

הקטינים ירו לעבר מטרות ברובה "תבור" וכן ברובה צלפים במטווח בשטח בסיס, וזאת בניגוד להוראות. צה"ל: אירוע החורג מהנורמות, הלקחים יופקו

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן
גילי כהן

קטינים שהוריהם תרמו לצה"ל ערכו באחרונה מטווח ירי בבסיס צבאי - בניגוד לפקודות הצבא וללא קסדות. בין היתר ירו הקטינים ברובה מסוג "תבור" וכן ברובה צלפים, ולאחר מכן דיווחו לחיילים על תוצאות הירי שהשיגו.

לפי פקודות הצבא, לא יתקבלו בצה"ל ביקורים של ילדים מתחת לגיל 13, אלא באישור חריג. לפי תמונות שצולמו בעת ביקורם של ילדי התורמים מחו"ל בבסיס הצבאי, ניכר כי חלקם היו מתחת לגיל זה. בנוסף, לא ברור מדוע ובאיזו סמכות ניתן לילדים לבצע ירי לעבר מטרות מקרטון במטווח צבאי. על המקרה דיווחה לראשונה אתמול (ראשון) כתבת קול ישראל, כרמלה מנשה.

מדובר צה"ל נמסר בתגובה כי "מבירור ראשוני עולה כי מדובר באירוע החורג מהנורמות המקובלות. הנושא יתוחקר והלקחים הנדרשים יופקו".

בחודש שעבר ירתה ילדה בת 9 מארצות הברית למוות במדריך ירי במטווח במדבר אריזונה. הילדה השתמשה בתת-מקלע עוזי. המדריך, צ'ארלס ואקה, עמד לצד הילדה בזמן שלחצה על ההדק, כשהרתע של הירי האוטומטי גרם לקנה לעלות מעל לראשה.

חייל צה"ל מדריך נער שיורה. צילום מסך

לא מדובר בפעם הראשונה בה פעולות הנעשות בתוך בסיסי צה"ל עבור תורמים ליחידות חורגות מפקודות הצבא, ומעוררות שאלות על התנהלות המפקדים. בחודש יולי האחרון נחשף ב"הארץ - דה מרקר" אירוע הבת מצווה שערך תורם אמריקאי לבנותיו במתקן אדם. החיילים בבסיס הוזהרו מראש שלא לצלם את המתרחש, ובמסגרת אירוע המסיבה ערכו חיילי היחידה "תצוגת יכולות", שכללה פעילות של כלב מיחידת "עוקץ" ושל יחידת הלוחמה בטרור. מצלמות תיעדו את פעולות החיילים והקרינו אותם לאורחים.

בעקבות הדברים הועלה מפקד המרהו"ם (מרכז ההטסה וההכשרות המיוחדות בצה"ל, שמפקד על בסיס מתקן אדם), אלוף-משנה אריאל בן דיין, למשפט, וננזף על ידי קצין בדרגת תת-אלוף אליו הוא כפוף. במסגרת המשפט קיבל אלוף-משנה בן דיין הערה על התנהלות היחידה בפרשה, ועונשו היה התראה.

הרמטכ"ל, בני גנץ, הודיע לאחר מכן כי בצבא יערכו בדיקה מקיפה לעניין התרומות המועברות לצה"ל. וועדה פנימית בתוך זרוע היבשה, בראשות קצין בדרגת תת-אלוף, אמורה לגבש פקודות ונהלים בנושא התרומות לצה"ל. במקביל, בעקבות הפרסום הודיע מבקר המדינה כי יבדוק את הנושא, במסגרת ביקורת הנוגעת לתרומות ולתורמים לצה"ל.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ