שר החוץ המצרי: הצעה לפירוק חמאס והארגונים מנשקם תוצג לישראל ולרשות

לדברי סאמח שוכרי, המהלך יקודם בשיחות על הסדר קבע בין הצדדים, שיביא גם להקמת מדינה פלסטינית עצמאית

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

שר החוץ של מצרים, סאמח שוכרי, אמר כי ההצעה לפירוק חמאס והפלגים הפלסטינים מנשקם תונח על שולחן המשא ומתן על הסדר כולל בין ישראל לפלסטינים, שיוביל להקמת מדינה פלסטינית עצמאית.

בריאיון לעיתון אל חיאת שפורסם הבוקר (שני), אמר שוכרי השוהה בניו יורק, כי בלי הסדר והסכם שלום, קשה להציג תביעה מסוג זה במסגרת המשא ומתן על הפסקת אש. הוא אף הביע תקווה כי האירועים האחרונים בעזה יובילו למהלך בינלאומי למען השגת הסדר קבע ולהקמת מדינה פלסטינית.

יש לציין כי דבריו של שוכרי אינם חושפים עמדה חדשה של קהיר; הם נמסרו במהלך המשא ומתן על הפסקת האש והיוזמה המצרית. באותו הקשר הסתייגו המצרים מתביעת חמאס להקמת נמל ימי ולהפעלת שדה התעופה, בטענה כי מדובר בסוגיות הנוגעות להסדר שלום ולא לדיונים על הפסקת אש.

פעילי חמאס בעצרת לזכר הרוגים במבצע צוק איתן בעזה, בסוף השבועצילום: רויטרס

במקביל, ברשות הפלסטינית נערכים להסלמה מדינית לקראת נאומו של ראש הממשלה בנימין נתניהו הערב בעצרת האו"ם. בכיר פתח נביל שעת אמר כי הרשות נערכת למלחמה מדינית מול ישראל, באמצעות פנייה לארגונים הבינלאומיים ולבית הדין הבינלאומי. יחד עם זאת, בזירה הפלסטינית לא הסתירו את אכזבתם מכך שהם לא הצליחו לגייס רוב שיתמוך בהצעה הפלסטינית לסיום הכיבוש תוך פרק זמן מוגדר, ולכן טרם הגישו את ההצעה למועצת הביטחון.

ההצעה מתבססת על יוזמתו המדינית של עבאס, שביסודה סיום הכיבוש והכרה במדינה פלסטינית בגבולות 67' תוך פרק זמן מוגדר ועל פי לוח זמנים שייקבע מראש. לפי מקורות פלסטינים, ארה"ב, בריטניה ואוסטרליה הביעו התנגדות נחרצת למהלך, לעומת סין, רוסיה וירדן, שאמרו כי יתמכו בו. יתר החברות טרם הביעו את עמדתן. עוד לא ידוע מתי תוצג ההצעה הפלסטינית בפני המועצה, אך ספק אם היא תוגש אם לא יובטח לה רוב.

פקידים בכירים במשלחת הפלסטינית אמרו אמש ל"הארץ" כי רוב הנציגים גילו הבנה ביחס למהלך. לדבריהם, הנציגים מכירים במציאות הקשה שבה נתונים הפלסטינים בעזה אחרי הלחימה, וכן בקיפאון המדיני עם ישראל. עם זאת, אותם פקידים הוסיפו כי חלק מהנציגים ביקשו זמן נוסף לפני שיתבקשו להצהיר על עמדתם הרשמית. "המאמץ העיקרי שלנו בשלב זה הוא להשיג את הסכמתן של לפחות תשע חברות", אמר אחד מהפקידים הבכירים. "גם אם בסופו של דבר האמריקאים יטילו וטו, הפלסטינים עדיין יהיו בעמדה נוחה יותר כדי לנקוט במהלכים אחרים כמו פנייה לעצרת הכללית ולארגונים הבינלאומיים".

שר החוץ הפלסטיני ריאד אל מאלכי אמר הלילה כי הפלסטינים אינם מעוניינים בעימות מדיני מול ארה"ב אולם נוכח המדיניות של ישראל בהעמקת הכיבוש - בנייה בהתנחלויות, ייהוד ירושלים והלחימה בעזה - לא נותרה לפלסטינים ברירה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ