יעלון: לחמאס נותרו כ–20 אחוז ממלאי הרקטות שהחזיק לפני "צוק איתן"

שר הביטחון הודה כי הפעולה הקרקעית נגד המנהרות התארכה מעבר למצופה. לדבריו, רמת הנזק ברצועה תשאיר חותם גם בעיני חיזבאללה

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן
גילי כהן

שר הביטחון משה (בוגי) יעלון אמר היום (שני) כי לחמאס נותרו כ–20 אחוז מארסנל הרקטות ופצצות המרגמה שהיו לו לפני מבצע "צוק איתן" ברצועת עזה. לפי יעלון, לפני המבצע היו בידי חמאס כ–10,000 רקטות ופצצות מרגמה, ואלפים מהן נורו לעבר שטח מדינת ישראל או הושמדו בתקיפות צה"ל ברצועת עזה. בהתבסס על נתונים אלה עולה כי בידי חמאס עוד כ–2,000 רקטות ופצצות מרגמה גם לאחר 50 ימי הלחימה של "צוק איתן". עוד הודה יעלון כי "הפעולה הקרקעית כנגד המנהרות התמשכה מעבר למה שציפינו".

יעלון, שהשתתף בכנס של מרכז בגין סאדאת באוניברסיטת בר אילן, אמר כי יותר מ–2,000 בני אדם נהרגו ברצועת עזה בימי הלחימה, "רובם להבנתנו מחבלים. הם מסתירים את ההרוגים המחבלים". עוד הוסיף כי בזמן המבצע נהרסו כליל כ-7,000 בתים ברצועה ונגרם נזק ניכר שלדעתו יהדהד בעתיד, גם מנקודת המבט של חיזבאללה.

ירי רקטות מעזה לישראל, ביולי האחרוןצילום: מוטי מילרוד

"כשהם מסתכלים על מה שקרה לרצועת עזה בעקבות ההתגרות בנו, זה לא 70 בניינים בדאחייה בלבנון, זה 7,000 בתים הרוסים בעזה", הוסיף יעלון, "אני מכיר את הגעגועים לניצחון מלחמת ששת הימים - ושוב אני מזכיר: הניצחון הצבאי המזהיר לא הביא לשקט אלא לתקופה מוגבלת מאוד. שאלת ההישג של מבצע 'צוק איתן' תעמוד במבחן הזמן, ונצטרך לראות איך אנו מונעים התעצמות מחמאס ומארגונים אחרים - ויש פוטנציאל לכך. אני מקווה שהעתיד יוכיח שהמבצע הזה השיג תקופה ארוכה של שקט והתרעה לא רק ברצועת עזה, אלא באזור כולו".

יעלון התייחס גם לכך שהלחימה ארכה 50 ימים ואמר כי עצם ההתעקשות על היוזמה המצרית שתביא להפסקת האש האריכה את הלחימה. לדבריו, הפיצול בין ההנהגה בחמאס השפיע אף הוא ו"משעל הביא לעיכוב המשמעותי בהפסקת האש". שר הביטחון התייחס גם להפסקת האש שאליה הסכימה ישראל ב–17 ביולי, היום שבו יצא לפועל ניסיון פיגוע המנהרה באזור סופה ושבערבו החל צה"ל בפלישה הקרקעית לעזה. "הנחנו שהתשובה ליוזמה המצרית תהיה שלילית ולכן נערכנו לפעולה המבצעית הקרקעית", טען, "לא חששנו להפעיל תמרון קרקעי. הפעלנו כשלא היתה ברירה מול מערך המנהרות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ