הרשות הפלסטינית: נאום נתניהו שקרי ומתחמק מהסדר ומשלום

דוברו של עבאס הבהיר כי כל "פשרה היסטורית", עליה דיבר רה"מ, צריכה להתבסס על יוזמת השלום הערבית ומחייבת את הפסקת הבנייה בהתנחלויות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

ברשות הפלסטינית הגיבו לנאומו של ראש הממשלה בנימין נתניהו הערב (שני) בפני העצרת הכללית של האו"ם, וטענו כי מדובר כנאום תעמולה שקרי, המתחמק מכל הסדר או הצגת חזון לשלום.

דוברו של הנשיא הפלסטיני, נביל אבו רודיינה, התייחס לדברי נתניהו לפיהם הוא מוכן לפשרה היסטורית, ואמר כי פשרה כזו צריכה להתבסס על החלטות הקהילה הבינלאומית והחלטת העצרת הכללית של האו"ם מנובמבר 2012 - שהכירה בפלסטין כמדינה משקיפה. הוא הוסיף כי פשרה כזו צריכה להתבסס על יוזמת השלום הערבית, ושהיא מצריכה הקפאה מיידית של הבנייה בהתנחלויות והפסקת הפגיעה במקומות הקדושים.

בכיר הרשות הפלסטינית, סאיב עריקאת, הגיב גם הוא לנאום ראש הממשלה, ואמר כי "יש פתגם שאומר שאם לא עוצרים אדם שמשקר אחרי 24 שעות, השקרים הופכים לעובדות. זה מה שקרה עם נתניהו".

נתניהו בעצרת הכללית של האו"ם, הערבצילום: אי־אף־פי

גם בחמאס הגיבו הערב לנאום, כשדובר הארגון בעזה, סאמי אבו זוהרי, אמר כי הכיבוש הישראלי הוא מקור הרוע והטרור בעולם. לדבריו, טענות נתניהו לפיהן חמאס השתמש באזרחים כמגן אנושי הן שקריות, "אחרת איך הוא מסביר את הפגיעה בילדים על חוף הים או במחנה הפליטים א-שאטי?". הוא הוסיף כי הצילום שהציג נתניהו, שבו נראים ילדים ברצועה ליד משגרים, פוברק.

חברת הוועד הפועל של אש"ף, ד"ר חנאן עשראווי, אמרה בשיחה עם "הארץ" כי ראש ממשלת ישראל דיבר ביהירות, כאילו נציגי מדינות העולם תמימים ולא מודעים לכיבוש ולמה שקרה בעזה במהלך המלחמה.

לדבריה, נאום נתניהו הוא נאום תעמולתי ממדרגה ראשונה המתעלם בצורה מוחלטת מהכיבוש ומזכות הפלסטינים להגדרה עצמית. היא הוסיפה כי הנאום כלל בתוכו איסלאמופוביה, בכך שהציג את כל הזרמים באיסלאם כמקשה אחת. "אני מאמינה שהעולם לא יקנה את הסחורה הזו שוב. הניסיון של נתניהו לדבר עם מדינות ערב לפני הפלסטינים הוא מגוחך, הוא מנסה לקפוץ מעל הסוגיה המרכזית – והיא הסוגיה הפלסטינית. נתניהו לא הציג שום חזון וממשיך במדיניות של משיכת זמן לצורך הישרדות פוליטית והמשך בנייה בהתנחלויות".

בצד הישראלי נשמעו כצפוי תגובות מעורבות לדברי נתניהו. ח"כ אחמד טיבי (רע"מ-תע"ל), אמר כי נאום ראש הממשלה היה "איסלאמופובי, ריק מתוכן מדיני וכלל התקפה אישית, ברוטלית ושקרית נגד אבו מאזן". לדבריו, התיאור של עבאס כמכחיש שואה הוא מעשה של עסקן ולא של מנהיג אחראי. "הטענה שאבו מאזן רוצה יודנריין, פלסטין ללא יהודים, היא שקרית וצינית. הפלסטינים רוצים פלסטין ללא מתנחלים, ואין יותר צודק מכך".

מנגד, יו"ר הקואליציה, ח"כ יריב לוין (הליכוד), תמך בהתבטאויותיו של ראש הממשלה, ואמר כי הוא "קרע בנאומו את המסכה מעל פניו של אבו מאזן, והוכיח שהוא פרטנר לחמאס ולא פרטנר לשלום". לדברי לוין, "המראה שהעמיד ראש הממשלה בפני העולם ביחס לאיראן, לאיסלאם הקיצוני ולסרבנותם המתמשכת של הפלסטינים, מבטאת מדיניות אמיצה ומפוכחת אשר טוב יעשו כל מנהיגי המפלגות בישראל אם יעמדו מאחוריה".

ראש האופוזיציה ויו"ר מפלגת העבודה, ח"כ יצחק (בוז'י) הרצוג, אמר מצדו כי "נתניהו יודע לנאום, והסכמתי עם לא מעט מדבריו, אבל הבעיה היא שהעולם כבר לא מקשיב לו". לדבריו, "לא ברור לאיזה נתניהו עלינו להאמין", לזה שנואם שוב על פשרה מדינית או לזה שבחמש שנות כהונה דאג לא לעשות דבר כדי לקדם יוזמה מדינית. "שבענו כבר מנאומים שנשארים על הנייר. העולם דורש מנתניהו תמורה מדינית לדרישותיו בנושאים החשובים לביטחון ישראל, והוא לא מספק אותה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ