ברק רביד
שליח "הארץ" בפמליית רה"מ לניו יורק

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, התייחס הערב (שלישי) לראשונה לפסילת בג"ץ של חוק המסתננים ואמר כי "אין בעיית מחפשי מקלט מאפריקה – יש בעיה של מהגרי עבודה בלתי חוקיים מאפריקה". נתניהו אמר את הדברים בפגישה עם 300 נציגי הפדרציות היהודיות בארה"ב. 

ראש הממשלה, שהשיב לשאלה מהקהל על הנזק התדמיתי שנגרם לישראל בגלל מתקן חולות, אמר כי "ישראל אינה יכולה להרשות לעצמה להיות מוצפת בידי אותם מחפשי עבודה לא חוקיים". הוא הוסיף: "איננו חייבים לפתוח את דלתותינו כדי להיות מוצפים בגלל הדרך שבה אנשים אחרים מנהלים את כלכלתם".

בהתייחס לפסילת החוק בבג"ץ, אמר ראש הממשלה כי "נתמודד עם פסק הדין בהתאם לחוק. אנו מדינה המצייתת לחוק. יש לנו זכות לשמור על גבולותינו. מבקשי מקלט יכולים להיכנס - כמו הפצועים מסוריה - אך לא מהגרי עבודה".

מבקשי מקלט ליד מתקן חולות, בשבוע שעברצילום: אליהו הרשקוביץ

בשבוע שעבר קיבל בג"ץ בהחלטה דרמטית את עתירת ארגוני זכויות האדם וביטל את התיקון לחוק למניעת הסתננות, שאושר בכנסת לפני תשעה חודשים. ברוב של שבעה שופטים נגד שניים הוחלט להורות על סגירת מתקן חולות תוך 90 יום. במתקן מוחזקים עתה כ-2,200 מבקשי מקלט מסודאן ואריתריאה. משמעות ההחלטה היא כי תבוטל חובת מבקשי המקלט השוהים במתקן להתייצב לרישום נוכחות בצהריים, והם יחויבו להירשם רק פעמיים ביום – בבוקר ובערב.

ברוב של שישה שופטים נגד שלושה הוחלט לבטל גם את הסעיף המתיר לכלוא לשנה ללא משפט את מי שנכנס לישראל בלי היתר.במקומו ייעשה שימוש בחוק הכניסה לישראל, המאפשר כליאה ל-60 יום בלבד.

אתמול נודע כי מנכ"ל רשות האוכלוסין וההגירה, אמנון בן עמי, הורה להקפיא את הזימונים למתקן חולות. אתמול פורסם ב"הארץ" כי חרף פסיקת בג"ץ, המשיכה רשות האוכלוסין וההגירה להורות למבקשי מקלט מאריתריאה וסודאן להתייצב בחולות. על הזימונים נכתב מפורשות כי על מבקש המקלט להתייצב במתקן תוך 30 יום, אחרת הוא "עלול להישלח למשמורת" – בהתאם לתיקון לחוק למניעת הסתננות, שנפסל בבג"ץ.

דוברת הרשות סבין חדד מסרה אתמול כי "הנחיית מנכ"ל רשות האוכלוסין וההגירה, אמנון בן עמי, היא להימנע מלזמן למרכז השהייה חולות את מי שטרם זומן אליו עד כה. בימים אלה, מתקיימים דיונים שתכליתם חקיקה חדשה שתובא לממשלה ולכנסת, בעקבות פסק הדין של בג"ץ משבוע שעבר, כדי ליישם את מדיניות הממשלה. ההנחיה האמורה תעמוד בעינה עד לחקיקה חדשה או להנחיה אחרת".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ