סקר פלסטיני: 80% תומכים בחידוש ירי הרקטות אם לא יוסר המצור על עזה

עם זאת חלה ירידה בתמיכה בתמיכה במאבק מזוין בישראל, בסברה שחמאס ניצח בלחימה בדרום ואף בפופולריות של הארגון. הסיבה - המשבר ברצועה

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

80% תומכים בחידוש ירי הרקטות לעבר ישראל, במידה והמצור על רצועת עזה לא יוסר; כך עולה בסקר שערך בסוף השבוע המרכז הפלסטיני למחקרים ומדיניות. עם זאת, בסקר ניכרת ירידה בתמיכה במאבק מזוין בישראל ובסברה כי ניצח בלחימה בעזה.

בסקר, שנערך כחודש לאחר הפסקת האש בין ישראל לחמאס, עלה כי 44% מהפלסטינים רואים במאבק מזוין בישראל כאמצעי היעיל ביותר לסיום הכיבוש, בעוד 29% אחוז תמכו בקיום משא ומתן ו-23% תמכו במאבק עממי לא אלים. בחודש שעבר, בסקר דומה שנערך במהלך הלחימה בעזה, תמכו 53% מהנשאלים במאבק מזוין. בסקר השתתפו 1,200 נשאלים, תושבי הגדה ורצועת עזה. 

בסקר נחלש כוחו של חמאס בהשוואה לסקר הקודם. לפי הסקר הנוכחי, חמאס זוכה ל-39% תמיכה לעומת 46% בחודש שעבר. הפתח, לעומת זאת, קיבל בסקר הנוכחי 36% לעומת 31% בסקר הקודם. בנוסף, 69% הסכימו עם האמירה לפיה חמאס ניצח בלחימה בעזה לעומת 79% שסברו כך בחודש שעבר. נתון אחר שהופיע בסקר העניק 55% פופולריות לנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס (אבו מאזן), לעומת 38% בלבד לסגן ראש הלשכה המדינית בחמאס, איסמעיל הנייה. רק בחודש שעבר זכה האחרון זכה לאחוזי תמיכה גבוהים יותר מעבאס.  

ירי רקטה מרצועת עזה לישראל, באוגוסטצילום: רויטרס

עורכי הסקר ציינו כי הסיבות לדבר נעוצות בכך שעם תום הלחימה חמאס לא הציג הישגים מיידים, כמו הסרת המצור ופתיחת המעברים ברצועה, וכי המצב בעזה הולך ומחריף מיום ליום.

במקביל, חבר הוועד הפועל של אש"ף, ד"ר סאיב עריקאת, האשים היום את ראש הממשלה בנימין נתניהו ואת ממשלת ישראל בחתירה להפוך את הסכסוך הישראלי-פלסטיני למאבק דתי במקום מדיני. זאת, לדבריו, "בגלל התעקשות נתניהו על הגדרת מדינת ישראל כמדינה יהודית ובשל חיזוק קבוצות קיצוניות יהודיות בקרב המתנחלים ואחרים שמבצעים פעולות טרור נגד הפלסטינים, בחסות הצבא שמספק להם הגנה". הוא הוסיף כי "הדוגמה המזעזעת ביותר לכך היא חטיפתו ורציחתו של הנער מוחמד אבו חדיר".

עריקאת, שנפגש בצהריים ברמאללה עם דיפלומטים זרים, בהם שליח מזכ"ל האו"ם למזרח התיכון רוברט סרי, אמר כי "נתניהו על ארגון והסכנות של הארגון, ושכח שהוא מוביל את מדיניות המדינה היהודית ומתעקש על כך - מה שמחזק את הגורמים הרדיקליים שתובעים הקמת מדינה איסלאמית". עוד אמר עריקאת כי "נתניהו קבר בנאומו מול העצרת הכללית של האו"ם את פתרון שתי המדינות כשהודיע שישראל לא תיסוג לגבולות 67'".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ