בנט ביקר בסילוואן: כניסת המתנחלים לבתים - אירוע בעל מימדים היסטוריים

הפלסטינים נערכים למערכה משפטית בניסיון להוציא לפחות חלק מהמתנחלים מהבתים. עורך דינם: תמה על הירתמות המשטרה לטובתם

ניר חסון
ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניר חסון
ניר חסון

שר הכלכלה ויו"ר הבית היהודי, נפתלי בנט, ביקר הערב (שלישי) את המתנחלים מעמותת אלע"ד שנכנסו לבתים בסילוואן שבמזרח ירושלים ובירך אותם על המבצע. במהלך הסיור, שאליו התלווה ראש עמותת אלע"ד, דוד בארי, אמר בנט לתושבים החדשים כי האירוע שהיה אתמול בלילה הוא "בעל מימדים היסטוריים", שכן לראשונה מאז 1948 נוצר רוב יהודי באזור הזה (אזור עיר דוד). הוא גם שיבח אותם על שעשו זאת בצורה חוקית ובתיאום עם הרשויות.

במקביל, נערכים הפלסטינים למערכה משפטית בניסיון להוציא לפחות חלק מהמתנחלים מהבתים. עו"ד מוחמד דחלה, המייצג חלק מהמשפחות, הודיע הערב כי הוא מכין בקשה לבית המשפט בעניין. "אני תמה על ההירתמות הטוטאלית של המשטרה לטובת מבצע ההשתלטות של המתנחלים, תוך התעלמות או עצימת עיניים מזכויותיהם של הבעלים", אמר. 

המתנחלים שנכנסו הלילה לשבעה בתים בשכונת סילוואן לוו בכוח משטרתי גדול שאבטח אותם. לאחר הכניסה לבתים, נוצרה באזור התקהלות של מספר פלסטינים שיידו אבנים וירו זיקוקים לעבר כוח משטרה שנכח בשכונה. הכוח הדף אותם תוך שימוש באמצעים לפיזור הפגנות, ושוטר יס״מ שנפגע בראשו טופל במקום. בנוסף, ניסה פלסטיני להיכנס בכוח לאחת הדירות. באזור השכונה עדיין נמצאים שוטרים רבים.

עמותת אלע"ד פעילה בסילוואן זה למעלה מ-20 שנה. עיקר פעילותה בהפעלת הגן הלאומי "עיר דוד", המנוהל על ידי רשות הטבע והגנים, וכן רכישת מבנים מפלסטינים ושיכון יהודים בשכונת סילוואן.

פלסטינים מחוץ לאחד הבתים עליו השתלטו המתנחלים בסילוואןצילום: אוליבייה פיטוסי

עד היום מתגוררים במקום כ-500 יהודים, אשר בתיהם מרוכזים סביב אזור "עיר דוד". גם הבתים שאליהם נכנסו המתנחלים הלילה נמצאים באזור זה. שלושה מהבתים נמצאים בשכונת ביידון שמול שער האשפות. מבנה נוסף נמצא בסמוך לשכונת אל-בוסתן, לא הרחק מבריכת השילוח.

לאורך השנים העלו התושבים הפלסטינים בסילוואן וגורמי שמאל טענות קשות על אופן רכישת הבתים על ידי העמותה. בעבר נקטה העמותה בפעולות לפינוי פלסטינים תושבי המקום משטח השכונה, ומ"עיר דוד" בפרט. במקרה של משפחת חיג'ו, אשר התגוררו בשכירות בלב הגן הלאומי, סייעה בהנפקת צו פינוי זמני,  אשר כפה על בני המשפחה להתפנות מביתם תוך ימים ספורים בטענה כי חברת "לואל אינווסטמנטס", הקשורה לעמותה, רכשה את המבנה לפני מספר שנים. כל מאמציהם של בני משפחת חיג'ו להידבר עם אנשי אלע"ד עלו בתוהו, ולבני המשפחה הובהר כי אם יבחרו להישאר בדירה כוח משטרה יוזעק למקום ויפנה אתכם בכוח.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ