שלושה חיילי גבעתי שלחמו בצוק איתן התאבדו בתוך חודש

הלוחמים אותרו כאשר הנשק נמצא בצדם. חייל מילואים נוסף שם אף הוא קץ לחייו במהלך הלחימה. צה"ל: פועלים בכל המישורים לצמצם מקרי אובדנות

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן
גילי כהן

שלושה חיילים מחטיבת גבעתי שלחמו ברצועת עזה התאבדו בתוך כחודש. חייל מילואים נוסף, שנקרא בצו שמונה במהלך המבצע לאזור הצפון, שם אף הוא קץ לחייו במהלך שירות המילואים, זמן קצר לאחר שהגיע לבסיס צה"ל. דבר התאבדותם של שלושת חיילי גבעתי פורסם באתר NRG.

בשלושת המקרים של חטיבת גבעתי, אותרו הלוחמים כאשר הנשק נמצא בצדם, אחד מהם בסוף השבוע האחרון. אחד ממקרי המוות הוא של דוד גורדון, לוחם גבעתי שעלה לארץ לבדו ונחשב חייל בודד, שנעדר במשך יומיים. גופתו נמצאה בתעלה כשהוא לבוש מדים ונשקו האישי לצדו. באשר לאיש המילואים, גופתו נמצאה בבסיס בצפון לפני כחודשיים, נפתחה חקירת מצ"ח בסיוע המשטרה.

ככלל, בעקבות כל מקרה מוות שאינו בפעילות מבצעית של חייל צה"ל, המכונה בעגה הצבאית משב"ם, נפתחת חקירת מצ"ח. רק בתום החקירה מוגדרים החיילים באופן סופי ככאלו שהתאבדו, אך ההגדרה הרשמית בצה"ל במקרה כזה הוא של חשד להתאבדות.

חיילי צה"ל בגבול רצועת עזה במבצע "צוק איתן". למצולמים אין קשר לכתבהצילום: אלכס ליבק

לפני כחודש פורסם ב"הארץ" כי במהלך ימי הלחימה בעזה טופלו יותר ממאה חיילים - בעורף ובשטח ישראל - על ידי אנשי בריאות הנפש. מספר זה עלה בימים שלאחר המבצע, ובחיל הרפואה קוראים לחיילים, בסדיר ובמילואים, הזקוקים לסיוע נפשי, ליצור קשר עם היחידה לתגובות קרב. בין היתר בוחנים בצבא את האפשרות לפנות לרופאים אזרחיים, המטפלים במילואימניקים דרך קופות החולים, ועתידים לשלוח מסרונים לכל משתתפי המבצע, בניסיון ליצור קשר עם לוחמי "צוק איתן" שפיתחו תגובות נפשיות כמו הלם קרב. ביחידה לתגובות קרב של חיל הרפואה ערכו שיחות גם עם מחלקות ופלוגות שלמות שלקחו חלק בלחימה, בייחוד אלו שעברו אירועים קשים כדוגמת חטיבת גולני בשג'עיה. גם אחת מיחידות המילואים שהשתתפו בפעילות בעזה ערכה מעין טיפול קולקטיבי שכזה.

בשנה שעברה פרסם צה"ל את מספר החיילים שהתאבדו בעת שירותם הצבאי במהלך שנת 2013 - שבעה במספר. מקרים אלו הוגדרו כ"חשד להתאבדות", ומנו את מקרי המוות של ששה חיילים ואיש קבע אחד, קצין בדרגת רס"ן. אז טען קצין בכיר באגף כוח האדם כי לא התגלה קשר נסיבתי בין מעשי ההתאבדות לשירותם הצבאי. בצה"ל טענו כי זהו המספר הנמוך ביותר שתועד על מספר התאבדויותיהם של חיילים, והגדירו את הירידה כדרמטית. הסיבה לכך, הסבירו, היא בשל צמצום הזמינות לנשק בקרב חיילים וכן פעילויות ממוקדות בתוך הצבא למניעת התאבדויות.

מדובר צה"ל נמסר בתגובה כי "נושא מניעת האובדנות בקרב חיילי צה"ל הינו נושא בעל חשיבות מן המעלה הראשונה. גורמי צה"ל פועלים במישורים המקצועיים והפיקודיים על מנת לצמצם ולמנוע מקרי אובדנות. צה"ל משתתף בצער המשפחות וימשיך ללוות אותן. כלל האירועים נמצאים בחקירת מצ"ח".

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ