בכיר ביטחוני: ישראל מסרבת לדון עם חמאס על שחרור אסירי שליט שנעצרו שוב

בימים אחרונים טען חמאס שעסקה לשחרור אסירי הארגון תתבצע בקרוב עם ישראל. הבכיר גם הזהיר שתקציב הביטחון המוגדל לא יספיק לצה"ל

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן
גילי כהן

עמדת ישראל, שהוצגה באופן רשמי בדיונים האחרונים עם חמאס, בתיווך המצרי, היתה כי לא יתקיים דיון בהקלות הנוגעות לגדה המערבית — לרבות שחרור אסירי עסקת שליט שנעצרו מחדש במבצע "שובו אחים" בגדה, לאחר חטיפתם ורציחתם של גיל־עד שאער, נפתלי פרנקל, ואייל יפרח ביוני האחרון. כך אמר אתמול (שלישי) בכיר במערכת הביטחון.

"הודענו להם (לחמאס) בצורה ברורה ועקבית — אנחנו מוכנים לדון על עזה. שום דבר על יהודה ושומרון — לא אסירים ולא משוחררי שליט. בעזה יש לנו גם גופות, יש לנו עצירים של 'צוק איתן'. שום דבר אחר אינו לדיון", טען הבכיר.

בחמאס מסרו בימים האחרונים כי בקרוב תתבצע עסקת שחרור אסירים עם ישראל. דובר חמאס בעזה, מושיר אל מסרי, כתב באחרונה בדף הפייסבוק שלו כי "בידי חמאס קלפי מיקוח" — וכיוון כנראה לגופות חיילי צה"ל הדר גולדין ואורון שאול. בישראל דחו את הפרסום וטענו שאין עסקה כזו על הפרק.

מעצר איש חמאס בחברון ביוני השנהצילום: אי־פי

אותו בכיר ביטחוני התייחס גם לתקציב הביטחון לשנה הקרובה. לדבריו, מלבד התוספת התקציבית שהוחלט עליה בין שר האוצר לראש הממשלה, מערכת הביטחון צריכה לקבל עוד תוספת של מיליארדים לתקציב. בערב ראש השנה פרסמה לשכת ראש הממשלה הודעה על התוספת התקציבית שתינתן למערכת הביטחון: שבעה עד שמונה מיליארדי שקלים לכיסוי הוצאות הלחימה בעזה במבצע "צוק איתן", ותוספת לתקציב הביטחון לשנת 2015, בסך שישה מיליארדי שקלים.

לפי מערכת הביטחון, מבצע "צוק איתן" עלה לצבא כ–8.6 מיליארדי שקלים. במערכת הביטחון מאמינים כי בסופו של יום יקבלו שמונה מיליארדים כמענה להוצאות הביטחון בלחימה בעזה, אך מזהירים כי תקציב הביטחון בשנה הבאה, שיהיה 57 מיליארד שקלים, לא יספיק לצורכי הצבא. במערכת הביטחון מעוניינים בתוספת של שישה מיליארדים נוספים, כך שתקציבם בשנה הבאה יהיה 63 מיליארדים.

לדברי הבכיר, במסגרת התקציב הקיימת צה"ל יחזור ל"שנה קשה", בדומה לאשתקד: כוחות הסדיר יעשו חודשים רבים של תעסוקה מבצעית, בעיקר בגדה, עם שלושה חודשי אימונים בלבד, וגדודי המילואים לא יתאמנו באופן סדיר גם בשנה זו. הבכיר הזהיר כי לפי חישובי מערכת הביטחון, צה"ל יתחיל שנה נוספת שבה תקציבו לאימונים והתעצמות יהיה 24 מיליארדי שקלים. לכן, אמר, "אנחנו נהיה שוב באותו משבר. גם בדיון בממשלה וגם באוצר נאמר בצורה ברורה — זה (התקציב) לא סופי עדיין. הדיון לפנינו ואני אאבק בזה. תקציב ביטחון של 57 מיליארד שקלים לשנה הבאה — זו התפשרות פוליטית".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ