עבאס: נבחן מחדש את התיאום הביטחוני עם ישראל, אם לא תתקבל הצעתנו באו"ם

הרשות מנהלת מגעים כדי להשיג רוב במועצת הביטחון להצעתה להכרה בפלסטין, ומאיימת בהערכה מחדש של קשריה עם ישראל. נתניהו יפגוש היום את אובמה

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס (אבו מאזן) מאיים לבחון מחדש את כל מערכת הקשרים עם ישראל, כולל התיאום הביטחוני, אם ההצעה הפלסטינית במועצת הביטחון של האו"ם לא תזכה לרוב, או אם תטיל ארה"ב וטו על ההצעה. ההצעה שהגישו הפלסטינים היא להכיר בפלסטין בגבולות 67' ולקבוע שהכיבוש הישראלי יסתיים בתוך פרק זמן מוגדר. היום (רביעי) בשעה שש יפגוש ראש הממשלה בנימין נתניהו את נשיא ארה"ב ברק אובמה בבית הלבן.

אבו מאזן, שדיבר בלשכתו עם עיתונאים פלסטינים, אמר כי "יש מערכת יחסים עם ישראל ואנחנו נבחן מחדש כל דבר". בהקשר לפנייה הפלסטינית למועצת הביטחון הבהיר עבאס שהמשלחת ממשיכה לנהל מגעים עם המדינות החברות, כדי להשיג רוב להצעה הפלסטינית. אם המהלך הזה באו"ם לא יצלח, הפלסטינים מתכננים לפנות לארגונים בינלאומיים. עבאס העריך כי תמונת המצב תתבהר בשבועות הקרובים. עבאס יכנס הערב פגישה עם בכירים פלסטינים ברמאללה, לדון במהלכים הבאים.

שלשום דיווח "הארץ", מפי גורמים פלסטיניים בכירים, כי אין עדיין רוב של תשע מדינות להצעה הפלסטינית במועצת הביטחון, ושהמגעים של הרשות בעניין זה נמשכים, בעיקר עם מדינות חברות מאפריקה ומאמריקה הלטינית. לדברי עבאס, הדרישה הפלסטינית מבוססת על שני עקרונות — קביעת קו הגבול בין ישראל לפלסטין וקביעת לוח זמנים לסיום הכיבוש. "ברגע שנקבל את זה אנחנו מוכנים לחזור מיד לשולחן המשא ומתן", אמר.

עבאס נואם באו"ם בשבוע שעברצילום: אי־פי

סקר שערך בסוף השבוע האחרון המרכז הפלסטיני למחקרים ומדיניות גילה כי 80% מהפלסטינים תומכים בחידוש ירי הרקטות לעבר ישראל, אם המצור על רצועת עזה לא יוסר; עם זאת, בסקר ניכרת ירידה בתמיכה במאבק מזוין בישראל ובסברה כי חמאס ניצח בלחימה בעזה.

הסקר, שנעשה כחודש לאחר הפסקת האש בין ישראל לחמאס, גילה כי 44% מהפלסטינים רואים במאבק מזוין בישראל האמצעי היעיל ביותר לסיום הכיבוש, בעוד 29% תומכים בקיום משא ומתן ו-23% במאבק עממי לא אלים. בסקר דומה שנערך בעת הלחימה בעזה, תמכו 53% מהנשאלים במאבק מזוין. בסקר השתתפו 1,200 נשאלים, תושבי הגדה ורצועת עזה.

בסקר נחלש כוחו של חמאס בהשוואה לסקר הקודם. לפי הסקר הנוכחי, חמאס זוכה ל-39% תמיכה לעומת 46% בחודש שעבר. הפתח, לעומתו, קיבל בסקר הנוכחי 36% לעומת 31% בסקר הקודם. 69% הסכימו עם האמירה שחמאס ניצח בלחימה בעזה לעומת 79% שסברו כך בחודש שעבר. נתון אחר שהופיע בסקר העניק 55% פופולריות לנשיא מחמוד עבאס, לעומת 38% בלבד לסגן ראש הלשכה המדינית בחמאס, איסמעיל הנייה. בחודש שעבר זכה האחרון בשיעור תמיכה גבוה יותר מעבאס.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ