נתניהו לאובמה בבית הלבן: "אני מחויב לפתרון שתי המדינות לשני עמים"

ראש הממשלה הדגיש פעם נוספת את ההזדמנות לשלב את מדינות ערב בתהליך השלום. אובמה: "צריך למצוא דרך לשנות את הסטטוס קוו בעזה"

ברק רביד
שליח "הארץ" לוושינגטון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד
שליח "הארץ" לוושינגטון

ראש הממשלה בנימין נתניהו ונשיא ארה"ב ברק אובמה נפגשו הערב (רביעי) בבית הלבן. נתניהו אמר לאובמה במהלך הפגישה כי הוא מעוניין לשלב את מדינות ערב המתונות בתהליך השלום עם הפלסטינים באופן שיאפשר את מימוש חזון שתי המדינות לשני עמים. אובמה אמר לנתניהו כי יש לשנות את הסטטוס-קוו בין ישראל לפלסטינים גם ברצועת עזה וגם כדי להתקדם בתהליך השלום. 

הפגישה בין נתניהו לאובמה נפתחה באווירה רגועה כאשר נראה היה ששני האישים ניסו להדגיש בהצהרותיהם מסרים חיוביים, הודו זה לזה ושיבחו את שיתוף הפעולה בין המדינות. ״ראש הממשלה נתניהו אינו אדם זר בחדר הסגלגל״, אמר אובמה בפתח הפגישה. ״הוא היה כאן יותר מכל מנהיג זר אחר. אנחנו נפגשים בתקופה מאתגרת ופעם נוספת אני רוצה להביע את הקשר הבלתי ניתן לשבירה בין ישראל לארה״ב ומחויבות הברזל שלנו לביטחונה של ישראל״. 

לפגישה בין אובמה לנתניהו הוקצבה קצת למעלה משעה - מעט יחסית לפגישותיהם הקודמות. כמו כן, לאחר הפגישה לא יקיימו אובמה ונתניהו ארוחת צהריים. בלוח הזמנים הפומבי של אובמה מופיעה במקום זאת ארוחת צהריים אינטימית עם סגן הנשיא ביידן ושר החוץ קרי, מייד אחרי שנתניהו עוזב את הבית הלבן. 

בכירים בבית הלבן ציינו לפני הפגישה כי הנשיא מעוניין למקד את שיחתו עם נתניהו בנושא הפלסטיני, וזאת בניגוד להצהרתו של ראש הממשלה הישראלי כי הוא מעוניין למקד את השיחה בסוגיה האיראנית. בפתח הפגישה אמר אובמה כי המלחמה בעזה במהלך הקיץ גרמה לרבים בארה״ב לדאגה רבה. הוא הוסיף כי האמריקאים גאים בכך שהיה להם חלק בפיתוח מערכת כיפת ברזל שהגנה על ישראלים רבים מפני התקפות הטילים מעזה. 

״אנחנו מכירים בכך שאנחנו צריכים למצוא דרכים לשנות את הסטטוס-קוו״, אמר אובמה לנתניהו. ״כדי שישראלים ירגישו בטוחים בבתיהם וכדי שלא לחזור על הטרגדיה של ילדים פלסטינים שנהרגים. נעבוד על שיקום עזה אבל גם על מציאת שלום יציב יותר בין הישראלים והפלסטינים״. אובמה ציין עוד כי ידון עם נתניהו על הגרעין האיראני ועל ההתקדמות שלטענתו הושגה בשיחות שהתקיימו בשולי עצרת האו״ם בין איראן לבין נציגי שש המעצמות. ״תכנית הגרעין האיראנית נמצאת בעדיפות גבוהה עבור ישראל אבל גם עבור ארה״ב והעולם כולו״. 

כשהגיע תורו של נתניהו לדבר הוא פתח בדברי תודה ושבחים לעמיתו האמריקאי על הסיוע הביטחוני לישראל ועל המאבק הבינלאומי שהוא מוביל נגד המדינה האיסלאמית (דאעש). נתניהו הוסיף כי לישראל ולארה״ב יש מטרה משותפת למנוע מאיראן להשיג נשק גרעיני והזהיר כי איראן מעוניינת להסיר מעליה את הסנקציות הבינלאומיות אך להישאר מדינת סף גרעינית.

ראש הממשלה אמר לנשיא אובמה בפתח הפגישה כי לצד האיומים יש גם הזדמנויות שנובעות מעובדה שבין ישראל לכמה מהמדינות הערביות המובילות יש כיום שותפות אינטרסים שלא היתה קיימת בעבר. ״משהו משתנה במזרח התיכון״, ציין נתניהו. ״צריך לנצל את האינטרסים המשותפים הללו כדי לקדם את השלום והביטחון במזרח התיכון״. 

אחרי שבנאומו מול עצרת האו״ם נמנע נתניהו מלהביע תמיכה בהקמת מדינה פלסטינית ובעיקרון של שתי מדינות לשני עמים, בפגישה עם אובמה הוא עשה זאת. ״נותרתי מחויב לחזון של שלום על בסיס שתי מדינות לשני עמים ושיתבסס גם על הכרה הדדית וסידורי ביטחון יציבים כסלע. עלינו להשתמש בהזדמנויות החדשות ולחשוב מחוץ לקופסא ולראות כיצד להכליל את מדינות ערב כדי לקדם את סדר היום מלא התקווה הזה״. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ