מיד לאחר פגישת אובמה ונתניהו: ארה"ב גינתה בחריפות בנייה במזרח ירושלים

אחרי שנשיא ארה"ב מחה בפני רה"מ על קידום הבנייה, גינה הבית הלבן את הרחבת גבעת המטוס ש"מרעילה את האווירה" ואת תפיסת הבתים בסילוואן

ניר חסון
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניר חסון
ברק רביד

דובר הבית הלבן ג'וש ארנסט גינה הערב (רביעי) בחריפות הודעה של עיריית ירושלים על קידום תוכנית בנייה בגבעת המטוס, שמעבר לקו הירוק. זמן קצר לאחר פגישתם של נשיא ארה"ב, ברק אובמה, וראש הממשלה, בנימין נתניהו, פרסם הדובר הודעה חריפה לפיה "תוכניתה של ישראל להמשיך בבנייה במזרח ירושלים מרעילה את האווירה - לא רק בקרב הפלסטינים אלא גם בקרב ממשלות ערביות שראש הממשלה נתניהו אמר כי הוא רוצה לבנות עמן יחסים".

עוד אמר ארנסט כי התוכנית "גורמת לפקפק במחויבותה של ישראל לשלום, ותרחיק את ישראל מבנות בריתה הקרובות ביותר. אני יכול לומר שארה"ב מודאגת עמוקות נוכח הדיווחים שממשלת ישראל התקדמה בתהליך באזור רגיש במזרח ירושלים. צעד זה מנוגד למטרתה המוצהרת של ישראל למשא ומתן על הסכם קבע עם הפלסטינים, וישגר מסר בעייתי אם הם יתקדמו בבנייה באזור".

"התפתחות זו רק תמשוך גינוי מצד הקהילה הבינלאומית", אמר הדובר, "היא גם תעמיד בשאלה את התחייבותה האחרונה של ישראל להסדר שלום עם הפלסטינים".

גבעת המטוס בירושלים. מקום רגיש עבור הקהילה הבינלאומיתצילום: אוליבייה פיטוסי

מקור המעודכן בפרטי הפגישה בין אובמה לנתניהו אמר שהנשיא אובמה העלה את סוגיית הבנייה בהתנחלויות בפני נתניהו אך לא התייחס ספציפית לסילוואן או גבעת המטוס. אובמה הדגיש שהבניה בהתנחלויות מזינה מעגל של פעולות פרובוקטיביות. אובמה הדגיש כי בתקופה שבה נעשה נסיון לבלום ולרכך את המהלך הפלסטיני באו''ם, בנייה בהתנחלויות מזיקה עוד יותר.

דובר הבית הלבן גינה גם את תפיסת הבתים השבוע בשכונת סילוואן בידי אנשי עמותת אלע"ד. לדבריו, האחראים למעשה הם "פרטים המקושרים לארגון שהאג'נדה שלו – בהגדרה – מזינים מתח בין ישראלים ופלסטינים. מעשים פרובוקטיביים אלה על ידי הארגון רק מסייעים לעליית המתח בעת שבה המתח גבוה ממילא".  

ביום שישי האחרון פרסמה העירייה את אישורה של תוכנית להקמת שכונת גבעת המטוס א' ובה 2,610 יחידות דיור. התוכנית אושרה על ידי ועדת התכנון המקומית בדצמבר 2012 אולם ההודעה על הפקדת התוכנית לא פורסמה עד עתה. עם פרסום ההודעה נפתחה הדרך לפרסום מכרזים לתחילת הבנייה.

הבנייה בגבעת המטוס שבדרום ירושלים נחשבת בעיני הקהילה הבינלאומית והפלסטינים לרגישה במיוחד משום שהשלמת השכונה שם תבודד לחלוטין את הכפר בית צפאפא ממזרח ירושלים ותקיף אותו מכל עבריו בשכונות יהודיות. במקרה כזה, יקשה מאוד על חלוקת העיר בעתיד.

מעיריית ירושלים נמסר בתגובה: "לא מדובר בתוכנית חדשה אלא בתוכנית שאושרה לפני כשנתיים, לאחר דיונים של 15 שנה. לפני מספר שבועות הושלם הליך טכני של חתימה על מתן תוקף לתכנית, חתימה אחת מני רבות בהליך הביורוקרטי. התוכנית כוללת בנייה של 2,600 יחידות דיור ליהודים וערבים בגבעת המטוס. צר לנו ששלום עכשיו יוצרים פרובוקציה מהליך טכני כדי לשרת אינטרסים פולטיים ולפגוע בבניית דירות שיאפשרו לצעירים לגור בירושלים".

בפגישת ראש הממשלה ונשיא ארה"ב בבית הלבן אמר נתניהו כי הוא מעוניין לשלב את מדינות ערב המתונות בתהליך השלום עם הפלסטינים באופן שיאפשר את מימוש חזון שתי המדינות לשני עמים. אובמה אמר לנתניהו כי יש לשנות את הסטטוס-קוו בין ישראל לפלסטינים גם ברצועת עזה וגם כדי להתקדם בתהליך השלום. 

הפגישה בין נתניהו לאובמה נפתחה באווירה רגועה כאשר נראה היה ששני האישים ניסו להדגיש בהצהרותיהם מסרים חיוביים, הודו זה לזה ושיבחו את שיתוף הפעולה בין המדינות. ״ראש הממשלה נתניהו אינו אדם זר בחדר הסגלגל״, אמר אובמה בפתח הפגישה. ״הוא היה כאן יותר מכל מנהיג זר אחר. אנחנו נפגשים בתקופה מאתגרת ופעם נוספת אני רוצה להביע את הקשר הבלתי ניתן לשבירה בין ישראל לארה״ב ומחויבות הברזל שלנו לביטחונה של ישראל״. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ