גנץ ל"הארץ": שקט ארוך טווח אפשרי באמצעות הקלות כלכליות לעזה - מדיני ביטחוני - הארץ

גנץ ל"הארץ": שקט ארוך טווח אפשרי באמצעות הקלות כלכליות לעזה

"יש ברצועה 1.8 מיליון איש, והם צריכים לחיות", אמר הרמטכ"ל לגבי המצב לאחר הלחימה. הראיון המלא עמו יתפרסם בגיליון יום הכיפורים של "הארץ"

עמוס הראל
עמוס הראל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
עמוס הראל
עמוס הראל

הרמטכ"ל, רב-אלוף בני גנץ, מעריך כי בתוצאות המלחמה האחרונה ברצועת עזה "יש פוטנציאל להרבה שנים של שקט, אם נדע להתנהל בתבונה". גנץ סבור כי המלחמה הסתיימה בניצחון ישראלי ברור, אולם הבטחת שקט ארוך טווח עם החמאס תלויה לדבריו גם בביסוס "עוגן כלכלי שיגבה את הישגי הלחימה". הסיפור המלא יתפרסם מחר, בגיליון ערב יום הכיפורים.

בשיחה עם "הארץ", מעט יותר מחודש לאחר הפסקת האש שהביאה לסיום הלחימה, אמר הרמטכ"ל גנץ כי להערכתו "חמאס, במצבו הנוכחי, לא ימהר לדרדר שוב את המצב הביטחוני נגדנו. תחושת המסוגלות שלו נפגעה: הוא איבד נכסים, מנהרות, רקטות". אולם, הוסיף, השמירה על השקט תלויה גם ב"גזרים" שיקבל חמאס, כלומר - בהקלות הכלכליות שיינתנו לרצועת עזה.

בסוף ספטמבר גיבשה ישראל, בתיאום עם האו"ם והרשות הפלסטינית, מנגנון פיקוח להכנסת סחורות וחומרי בנייה לרצועה לצורך שיקומה, שמטרתו למנוע שימוש בחומרים להתעצמות צבאית של חמאס. "צריך להקפיד על כך, אבל גם להתנהל באופן שפוי", אמר גנץ. "צריך לאפשר לפתוח את הרצועה להכנסת סחורות. בסוף יש שם 1.8 מיליון איש, עם מצרים וישראל שמקיפות אותם. האנשים האלה צריכים לחיות. אני בעד שהמאזן יהיה תמיד שני קליקים בכיוון של תקווה על פני הייאוש. זה המפתח בעיניי להצלחה".

הרמטכ"ל אמר כי הערכת צה"ל באשר לתמונה האסטרטגית האזורית ב-2015 תהיה דומה למדי לתמונה בשנה החולפת. לדבריו, "אנחנו לא צופים מלחמה יזומה נגדנו בשנה הבאה, אבל יכולה לחול הידרדרות כתוצאה מאירועים נקודתיים", כפי שקרה השנה ברצועת עזה. "גם חיזבאללה וגם חמאס לא רוצים כעת לפתוח במלחמה אתנו. לאויבים שלנו יש כעת אתגרים אחרים. אבל אי היציבות היא כזו שאינני יכול להבטיח שלא נילחם בלבנון ב-2015". 

גנץ בסיור באוגדת איו"ש, אתמולצילום: תומר אפלבאום

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ