נתניהו: לא מקבל את הביקורת של ארה"ב, לא אאסור על יהודים לקנות דירות

רה"מ השיב בחריפות לגינוי האמריקאי בעקבות קידום הבנייה בגבעת המטוס ואכלוס הדירות בסילוואן. על "שלום עכשיו": "ניסו לפגוע בפגישתי עם אובמה"

ברק רביד
שליח "הארץ" לוושינגטון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד
שליח "הארץ" לוושינגטון

ראש הממשלה בנימין נתניהו דחה הלילה (חמישי) את הביקורת החריפה שהשמיעה אמש ארה"ב על קידום הליכי התכנון בגבעת המטוס שמעבר לקו הירוק בירושלים ועל אכלוס דירות בסילוואן על ידי יהודים. "אני לא מבין את הביקורת הזו ולא מקבל את העמדה הזו", אמר נתניהו במהלך תדרוך לכתבים במלון פאלאס בניו יורק.

ראש הממשלה מתח ביקורת חריפה במיוחד על הודעת הבית הלבן בנושא אכלוס הבתים בסילוואן. "ערבים בירושלים קונים דירות באופן חופשי במערב העיר ואף אחד לא אומר שאסור להם", אמר נתניהו. "אני לא מתכוון להגיד ליהודים שאסור להם לקנות דירות במזרח ירושלים. זה רכוש פרטי וזכויות הפרט. לא יכולה להיות אפליה - לא נגד יהודים ולא נגד ערבים. זה מנוגד לערכים שגם ארה"ב מאמינה בהם". 

נתניהו ציין כי אכלוס הבתים בסילוואן לא נעשה ביוזמת הממשלה אלא כמהלך של אנשים פרטיים. "אלה זכויות הפרט של יהודים לקנות בתים", אמר נתניהו. "אני לא אקבל שימנעו את זה, לא מחר ולא מחרתיים. אני עומד על דעתי. כל אדם יכול לקנות רכוש פרטי. אף אחד לא גזל את הבתים האלה ולא החרים את הרכוש הזה. ערבים מוכרים ליהודים בתים ויהודים מוכרים לערבים בתים".

שוטרים בסילוואן לאחר אכלוס הבתים, השבועצילום: אוליבייה פיטוסי

בתגובה להודעת הבית הלבן, שלפיה קידום התכנון בשכונת גבעת המטוס "מרעיל את האווירה" בין ישראל והפלסטינים, אמר נתניהו: "כדאי להכיר את המידע לפני שמחליטים לקבוע עמדה כזו". נתניהו אף תקף את תנועת "שלום עכשיו", שפרסמה אתמול הודעה בנוגע לקידום הליכי התכנון בשכונה על ידי עיריית ירושלים: "זה חוסר אחריות לאומית", אמר נתניהו. "זה לא קרה במקרה. הם פרסמו את זה כדי לפגוע בפגישה עם הנשיא אובמה. זה תהליך סטטוטורי שלא דרש פרסום. ברור שההצפה של זה עכשיו נועדה לפגוע בפגישה".

נתניהו ציין כי שיחתו עם הנשיא עסקה גם בנושא ההתנחלויות, אך לא באופן ספציפי בגבעת המטוס או בסילוואן, וכי הטונים בשיחה אודות הנושא לא היו חריפים. עוד ציין נתניהו כי כשהחלה הפגישה היו האמריקאים מעודכנים בנוגע לסוגיית סילוואן, אך לא לגבי גבעת המטוס.

מזכיר הממשלה אביחי מנדלבליט הסביר בתדרוך כי הבתים בסילוואן נרכשו על ידי יהודים כדין. לדבריו, התושבים היהודים נכנסו לבתים בתיאום עם עיריית ירושלים. "זה בדיוק כמו שמאפשרים זאת לאזרחים ערבים", אמר מנדלבליט. "אי אפשר למנוע זאת". לגבי גבעת המטוס אמר מנדלבליט כי הליכי התכנון שבאחריות הממשלה הסתיימו כבר לפני שנתיים, וכי ההליכים שבהם מדובר כעת מתנהלים בוועדה המקומית של עיריית ירושלים: "מה שקרה בשבוע שעבר היה השלמה של הליך טכני. זה לא חייב פרסום, אבל יצא בעיתוי הזה". 

אמש מסר דובר הבית הלבן ג'וש ארנסט הודעה שלפיה "תוכניתה של ישראל להמשיך בבנייה במזרח ירושלים מרעילה את האווירה... גורמת לפקפק במחויבותה של ישראל לשלום ותרחיק אותה מבנות בריתה הקרובות ביותר". בנוגע לתפיסת הבתים בסילוואן, גרס ארנסט כי היא נעשתה בידי "פרטים המקושרים לארגון (עמותת אלע"ד) שהאג'נדה שלו - בהגדרה - מזינה מתח בין ישראלים ופלסטינים. מעשים פרובוקטיביים אלה מצד הארגון רק מסייעים לעליית המתח, בעת שבה המתח גבוה ממילא".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ