הרבנים הראשיים והקאדי הראשי: הימנעו מאלימות ביום כיפור ובחג הקורבן

המנהיגים הדתיים ערכו מפגש לקראת סוף השבוע, בו יצויינו במקביל שני המועדים. כוחות משטרה נערכים בכוחות מוגברים בערים המעורבות

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יהונתן ליס
יהונתן ליס

בצל החשש מעימותים בין יהודים למוסלמים בסוף השבוע הקרוב, בו יחולו במקביל יום הכיפורים וחג הקרבן, נפגשו אתמול הרבנים הראשיים עם נשיא בית הדין השארעי לערעורים, דאוד זיני, כדי לקרוא לצדדים להימנע מעימותים אלימים. המפגש בין השלושה התרחש בכינוס שיזמה ח״כ מרב מיכאלי (עבודה) בעיר המעורבת לוד. כוחות המשטרה נערכים בכוחות מתוגברים בערים המעורבות כלקח מהעימותים שפרצו בעכו  ב-2008, כשנהג ערבי נכנס עם מכוניתו לרחוב בן־שושן ועורר את זעמם של תושבים יהודים שהחלו ליידות לעברו אבנים.

הראשון לציון, הרב יצחק יוסף, אמר באירוע "אסור שיהיה שום ביטוי של אלימות בין יהודים וערבים ביום הכיפורים הזה. יום הכיפורים קדוש. וכל אדם, יהודי או מוסלמי, נברא בצלם אלוהים, וחביב אדם שנברא בצלם אלוהים״. הרב יוסף הוסיף כי ״מהמקום הזה יוצאת קריאה לכל המקומות - עכו, לוד, נצרת, שלא תהיה אלימות״. 

לדברי הרב הראשי האשכנזי, הרב דוד לאו, "כל אחד באמונתו חי, וננסה לשמור ולכבד את אמונתו של הזולת. המטרה לא לשבת רק ביום הכיפורים יחד, אלא גם לאחר מכן. ביחד נמנע שפיכות דמים ונחבר לבבות״.

ח"כ מיכאלי, הרבנים הראשיים, הקאדי הראשי וח"כ צרצור, השבוע במפגש בלודצילום: מוטי מילרוד

הקאדי, דאוד זיני, אמר כי "לפני שש שנים, כתושב עכו, חוויתי חוויה קשה מאוד במשך חודשים. ביום הכיפורים ההוא, בנס לא היו אבידות בנפש. אלוהים ברא את כל האנשים, מוסלמים ויהודים. חייבים להיות אופטימים, לשמור על ההיכרות ועל הקשר בינינו.

ח"כ מיכאלי טענה באירוע כי "יש הרבה אנשים וגורמים במדינת ישראל שמנסים להפריד ולסכסך בין יהודים וערבים. לא משנה באיזה תירוץ: קדושת החג, מלחמה ושלום, חלוקת משאבים או סתם גזענות. בשבת הקרובה יש הזדמנות למי שרוצה להסלים את היחסים: אז יחול גם יום הכיפורים וגם עיד אל-עד׳חא (חג הקורבן), שהמנהגים של שני החגים הפוכים זה מזה. אלא שזאת גם הזדמנות בשביל אלה שרוצות ורוצים לחיות כאן ביחד, כאזרחיות ואזרחים שותפים. אין פה תחרות על קדושה או על מי קדוש יותר, ולא מקבלים בסוף גביע. לא פחות חשוב מלשמור על קדושת החג הוא לשמור על הקדושה של כולנו כבני אדם".

גם ח״כ השיח איברהים צרצור (רע"מ-תע"ל) הצטרף לדברים כשאמר "הדת היא אלמנט משלב ולא מקטב. אני מצפה מכולכם, במיוחד הצעירים, להביא את המסר שנשמע כאן לכל בית. המסר של כולנו, ערבים ויהודים, שיכולים לחיות לא את החיים שנגזרו עלינו, אלא את החיים שנועדנו להם".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ