סגר יוטל על הגדה ביום כיפור; הקלות בכניסת פלסטינים לישראל בחג הקורבן

בסוף השבוע הקרוב יצוינו במקביל יום כיפור ועיד אל-אדחא. המשטרה נערכת לשמירה על הסדר בערים המעורבות, מחשש לחיכוך

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

לקראת סוף השבוע הקרוב, שבו יצוין במקביל יום כיפור וחג הקורבן המוסלמי (עיד אל אדחא), נערכים במערכת הביטחון ובמשטרה בכוננות מיוחדת במטרה לשמור על הסדר ולמנוע חיכוכים אפשריים, לרבות בערים המעורבות. שר הביטחון, משה (בוגי) יעלון, הורה היום (חמישי) להטיל סגר על הגדה המערבית במהלך יום הכיפורים ועד צאת החג. במהלך הסגר, יותר מעבר רק במקרים שיוגדרו כהומניטאריים ודחופים, בהתאם לאישור המנהל האזרחי.

לרגל , החליטו במערכת הביטחון להקל על מדיניות הכניסה לישראל, החל מיום ראשון הקרוב ועד ליום שלישי. לפי הודעת דובר צה"ל, לפלסטינים תושבי יהודה ושומרון יאושרו ביקורי משפחות וטיולים בישראל, ללא הגבלת גיל. פלסטינים מעל גיל 60 לא יצטרכו היתרים מיוחד טרם כניסה לישראל. 500 תושבי הגדה שהינם בני למעלה מ-60 יוכלו לבקר את משפחותיהם בעזה, וכן 200 אנשי עסקים פלסטינים מהגדה יקבלו היתר יציאה לחו"ל דרך נתב"ג.

עוד הוחלט לאשר את כניסתם של 500 פלסטינים מעזה שהינם מעל גיל 60 לתפילות חג הקורבן, ואלו ייכנסו לשטח ישראל באוטובוסים מאורגנים ממעבר ארז. 

גם במשטרת ישראל נערכים לקראת סוף השבוע הרגיש. חג הקורבן המוסלמי מאופיין בביקורים בבתי הקברות, תפילות במסגדים - בדגש על מסגד אל אקצא בהר הבית - ובחופשה כללית של הציבור המוסלמי, אשר במהלכה יוצא הציבור לאתרי טבע, הפארקים, החופים והשווקים. הניגוד בין אופיים של שני המועדים המצוינים השנה באותו תאריך, וכן הפוטנציאל לחיכוך במקומות רגישים, הביאו את המשטרה להיערך בכוחות גדולים כדי למנוע עימותים, לרבות בערים המעורבות ובצירי התנועה הראשיים. 

מפקד מחוז תל אביב, ניצב בנצי סאו, ומפקד מרחב יפתח, ניצב-משנה דוד גז, נפגשו לקראת החגים עם ועדה מייעצת המורכבת מנציגי שלוש הדתות בתל אביב-יפו, והחליטו יחדיו על דרכי ההתנהלות של המשטרה במהלך ימי החג. 

כחלק מההיערכות, חולקו עלונים לאזרחים ביפו ובגבול שבין יפו לתל אביב, אשר קוראים לצדדים לגלות רגישות אחד כלפי השני. "יהיו מקומות שבהם נאפשר למוסלמים לחגוג בחוץ ולעשות 'על האש', משום שזה יום חג עבורם", אמר נצ"מ גז, "סיכמנו יחד עם נציגי האוכלוסייה המוסלמית ביפו על צירי נסיעה שבהם יוכלו לנסוע לבקר בבית העלמין המוסלמי ולשוב לביתם". עוד נתקבלה החלטה לאפשר הדלקת מנגלים בפארק מדרון יפו, הסמוך לחוף הים. הדלקת מנגלים בפארקים בתוך העיר לא תתאפשר. באזורים שבהם יש רוב מוסלמי מובהק תתאפשר פתיחת חנויות, מסעדות וקיוסקים. 

לאור הלקחים שנלמדו במשטרה הוחלט כי כוחות משטרה גלויים וסמויים יסיירו בשטח על מנת לתת מענה מהיר לכל אירוע. התפיסה שמנחה את המשטרה היא לסיים במהירות ובשקט כל חיכוך על מנת למנוע התדרדרות.

"אנו סבורים שמרקם החיים בין יהודים לערבים בערים המעורבות ימשיך ויישמר גם השנה, כבכל שנה", אמר ניצב סאו, מפקד מחוז תל אביב, "הנהגת המגזרים מובילה קו של הדדיות וכבוד סמלי הדת ומנהגיו של הקבוצות השונות". לדבריו, "משטרת המחוז משקיעה משאבים וחשיבה רבה בהיערכות המבצעית, בדגש על פעולות מניעה לשמירת הסדר הציבורי ושלום הציבור במהלך החג. המשטרה תמנע מראש אירועים מתסיסים שיובילו חלילה לקונפליקט, התלקחות ואלימות״. במקביל התקיימו הערכות מצב בשיתוף מגן דוד אדום, כוחות הכיבוי וההצלה, צה"ל ונציגי הרשויות המקומיות.

בירושלים תחסום המשטרה במהלך יום כיפור כבישים המובילים משכונות מזרח העיר למערבה, במטרה למנוע חיכוכים בין היהודים הצמים לבין המוסלמים החוגגים את חג הקורבן.

לקראת הציון המקביל של יום כיפור וחג הקורבן ובעקבות המתיחות הביטחונית במזרח ירושלים בחודשים האחרונים, נערכת המשטרה בעיר באופן חסר תקדים. מאות שוטרים ואנשי מג"ב יפרסו בעיר במהלך החג, פי ארבעה מאשר מצבת השוטרים ביום כיפור רגיל. מחר צפויים להגיע עשרות אלפי חוגגים מוסלמים להר הבית, החשש במשטרה הוא שבדרכם יהיו חיכוכים עם יהודים שעלולים להידרדר לאלימות. בכל שנה סוגרת המשטרה את הכניסות לשכונות היהודיות לכלי רכב אך הפעם תחסם התנועה גם על צירים מרכזיים המשמשים את האוכלוסייה הערבית של העיר. במקום צירים אלו הכינה המשטרה מערך צירים חלופי, שלא עובר בסמוך לשכונות יהודיות, שמוביל מהשכונות הפלסטיניות לעיר העתיקה ולהר הבית. 

הציר המרכזי שייסגר לתנועת פלסטינים לאורך רוב שעות החג הוא דרך חברון שבדרום העיר. כמעט בכל שנה ביום כיפור ישנה תופעה של ידויי אבנים על רכבים פלסטינים שעוברים בדרך חברון על ידי יהודים. בשל חג הקורבן צפויה תנועה רבה מכיוון כפרי דרום ירושלים – צור באהר , בית צפאפא ואום טובא לכיוון הר הבית החליטה המשטרה למנוע את התנועה על דרך חברון ולהפנות את התנועה מזרחה דרך השכונו הפלסטיניות ג'בל מוכבר וסילוואן. בנוסף תיסגר הכניסה העיקרית לכפר עיסוויה שבצפון העיר לכיוון הגבעה הצרפתית.

באגודה לזכויות האזרח מתחו ביקורת על החלטת המשטרה לעצור את התנועה הפלסטינית. "העובדה שהשנה יום כיפור ועיד אל אדחא חלים במקביל, היא אתגר לכל תושבי העיר ובוודאי למשטרה", אמר עו"ד יוסף כראם מהאגודה, "אבל ההתמודדות עם האתגר הזה לא יכולה להיות באופן שיפגע בצורה כה חריפה בתושבים המוסלמים בירושלים. יש הבדל בין מניעת כניסת מכוניות לתוך שכונות ביום כיפור, ובין הצעד שהוכרז עליו - חסימת צירי תנועה חיוניים שמשרתים גם את התושבים המוסלמים של ירושלים. אדרבא - חובת המשטרה היא לאכוף את הזכות לחופש תנועה בחג ולאפשר  להם לנסוע בביטחון."   

, שבה נוהגים לפקוד עשרות אלפי מבקרים את המסעדות והשוק בערב חג הקורבן, יוצבו כוחות גדולים של שוטרים, פקחים וסדרנים שינסו למנוע התלקחות אפשרית. במשטרה פועלים להסדיר צירי תנועה מיוחדים עבור הציבור הערבי, על מנת לצמצם את תנועת כלי הרכב באזורי התפילה בעיר. זאת, לאחר שביום הכיפורים ב-2008 פרצו בעיר מהומות כשנהג ערבי נכנס עם מכוניתו לרחוב בן־שושן ועורר את זעמם של תושבים יהודים שהחלו ליידות לעברו אבנים.

תנועת המטוסים מישראל ואליה תופסק מחר בשעה 14:00 בצהריים ותתחדש במוצאי יום הכיפורים ב-22:30. זהו היום היחיד בשנה שבו נסגר המרחב האווירי של ישראל ונתב"ג מושבת לחלוטין. מרשות שדות התעופה נמסר כי מחר, לפני כניסת החג, צפויים לעבור בנמל התעופה כ-33 אלף נוסעים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ