בסילוואן מאשימים: בכיר לשעבר בתנועה האיסלאמית מכר את הבתים ליהודים

האיש, שנגדו נטען כי הוא איש הקש שהיה מעורב ברכישת הבתים, מכחיש את הטענות. במקרים רבים עושים המתנחלים שימוש באנשי קש בעסקאות

ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניר חסון

פלסטינים בירושלים טוענים כי איש הקש שהיה מעורב בחלק מעסקאות רכישת הבתים בסילוואן, שאליהם פלשו מתנחלים בתחילת השבוע, הוא פריד חאג' יחיא, בכיר לשעבר בפלג הדרומי של התנועה האיסלאמית.

שימוש באנשי קש נועד לטשטש את מטרתה האמיתית של הרכישה ונחשב פרקטיקה מקובלת בפעילות הנדל"נית של המתנחלים במזרח ירושלים. לעתים קרובות נמצאים אנשי הקש בסכנה לאחר שנחשפו כמי שהיו אחראים להעברת נכסים למתנחלים. לפני כחודשיים נרצח תושב סילוואן כבן 50, ואחד מכיווני החקירה שנבדקו היה ששימש כאיש ביניים במכירת נכסים למתנחלים.

לאחר כניסת המתנחלים ל–25 הדירות החדשות בסילוואן ביום שלישי לפנות בוקר, טענו משפחות פלסטיניות שהיו בעלות הבתים כי מכרו אותם לפריד חאג' יחיא. חאג' יחיא, דמות מוכרת בחברה הערבית, מכחיש בתוקף את המעורבות שלו בהעברת הנכסים לידי המתנחלים. לדבריו, הוא אכן רכש מבנה אחד, אך מכר אותו לפלסטיני שאינו קשור בוודאות לעמותת אלע"ד או לכל גוף אחר של המתנחלים.

מאבטחים מכניסים חפצים לבתים בסילוואןצילום: אוליבייה פיטוסי

חאג' יחיא, תושב טייבה, היה מבכירי הזרם הדרומי של התנועה האיסלאמית ומקורב לראשיה, בהם חבר הכנסת איברהים צרצור (רע"ם־תע"ל). בעבר הוא אף עמד בראש עמותת אל־אקצא המסונפת לתנועה האיסלאמית ועוסקת בצדקה ובשיקום מסגדים ובתי קברות. ב–2009 הוא יצא בשליחות התנועה למדינות ערביות ביחד עם צרצור. בפלג הדרומי של התנועה האיסלאמית מיהרו אתמול להתנער מכל קשר עם חאג' יחיא. "הוא עבד אתנו במשך ארבע שנים אבל הקשר אתו ניתק כבר ב–2010 ומאז אין לנו שום קשר אתו", אמר מנכ"ל התנועה, ד"ר מנסור עבאס, "אנחנו מופתעים מכל ערבי שהיה מעורב בדבר כזה".

"צדיק אני לא אבל צודק אני כן", אמר אתמול חאג' יחיא בתגובה ל"הארץ", "אני 20 שנה בתנועה האיסלאמית, עובד בצדקה ועוזר לאנשים. אני אומר בפה מלא: לא היה ולא נברא. אני קניתי בית בסילוואן אבל לא מעבר לזה. לא מכרתי למתנחלים. נקודה. אם מישהו יראה מסמך שאני מכרתי סנטימטר אחד למתנחלים אני מוכן לנסוע לרמאללה ולעמוד בכיכר אל־מנרה מול כיתת יורים. הופתעתי שהשם שלי צץ. אני בניתי את השם שלי במשך 20 שנה, קניתי מערבי ומכרתי לערבי. זה שמכרתי לו הוא לא איש חשוד והוא לא מכר למתנחלים". לדברי חאג' יחיא, לתושבי סילוואן המוכרים בתים ליהודים נוח יותר להאשים גורם חיצוני.

בתגובה לדברים אמר ח"כ צרצור כי "לא הובא לידיעתי עדיין כל מסמך שמעיד בצורה חד משמעית שהוא (חאג' יחיא) מכר בית ליהודים בשכונת סילוואן, על כן הוא בעיני חף מפשע כל עוד לא הוכח אחרת". צרצור הוסיף כי בשנת 2010 חאג' יחיא פרש מהתנועה האיסלאמית וחדל להיות חלק ממנה בכל מובן שהוא. "עמדתנו העקרונית היא איסור מוחלט למכור נכסים ליהודים בירושלים המזרחית הכבושה, וכי כל פעולה שעושה הכיבוש הישראלי בעיר הנה הפרה בוטה לחוק הבינלאומי, שביום מן הימים יהפוך כבומרנג נגד הכיבוש הישראלי", הדגיש צרצור.

גם אתמול המשיכו הדיירים היהודים החדשים בסילוואן - צעירים שמאבטחים את הבתים עד לכניסת המשפחות - להסתגר בבתים. לפחות ביחס לחלק מהבתים מתכננים הפלסטינים לנקוט צעדים משפטיים בניסיון להוציא את המתנחלים. אתמול בערב ערכו תושבי סילוואן כנס חירום כדי לדון כיצד להתמודד עם הכניסה החדשה של המתנחלים לשכונה. עו"ד מוחמד דחלה, המייצג חלק מהמשפחות, אמר כי הוא שוקד על "הכנת בקשות מתאימות לבית המשפט לפינוי המתנחלים לבתים שאליהם הם פלשו שלא כדין".

עו"ד אבי סגל, המייצג את חברת Kandel Finance, שרכשה את הבתים עבור עמותת אלע"ד, לא הגיב לדברים. שלשום מסר סגל כי "חברת Kandel Finance היא חברה עסקית העוסקת בנדל"ן והשקעות. החברה בחרה להשקיע בבתים בירושלים, שנרכשו כדת ודין".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ