ברק רביד - צרובה
ברק רביד

"גם אני וגם דובר הבית הלבן, ג'וש ארנסט, ביקרנו את הבנייה בגבעת המטוס בירושלים על סמך עובדות מהשטח", אמרה אמש (חמישי) דוברת מחלקת המדינה האמריקאית, ג'ן סאקי. זאת, בתגובה לטענותיו של ראש הממשלה בנימין נתניהו כי על האמריקאים להכיר קודם בעובדות בטרם יחוו דעתם על המשך הבנייה בשכונות מזרח ירושלים.

"המידע שיש בידינו הוא ברור והגיע מהשטח. מדובר בתהליך בנייה מתמשך של כמה שלבים", אמרה סאקי. היא הוסיפה כי הממשל האמריקאי הביע חשש שפעולת הבנייה בגבעת המטוס יגרמו לסדקים בין ישראל לבין בנות בריתה הקרובות ביותר, "מפני שכבר ראינו את התגובה של הקהילה הבינלאומית לפעולות ממושכות דומות לאלה".  "עם זה", הדגישה סאקי, "ישראל נותרה שותפה ביטחונית חשובה, חברה ובת ברית של ארה"ב, וזה לא ישתנה". 

שלשום אמרה סאקי כי "ארה"ב מודאגת מאוד מהדיווחים שממשלת ישראל ממשיכה בבנייה באזורים הרגישים כמו גבעת המטוס במזרח ירושלים. הצעד הזה הוא בניגוד למטרה המוצהרת של ישראל, שהיא לנהל משא ומתן על הסדר קבע עם הפלסטינים". עוד אמרה סאקי כי "המשך הבנייה ישלח מסר מטריד ויוביל לגינוי מצד הקהילה הבינלאומית, ירחיק את ישראל מבנות בריתה הקרובות ביותר, יעכיר את האטמוספירה לא רק עם הפלסטינים אלא גם מול מדינות ערב, שאיתן, הצהיר ראש הממשלה נתניהו, הוא רוצה לכונן יחסים".

אובמה ונתניהו בבית הלבן, ברביעיצילום: אי־פי

אתמול קראה גם ממשלת צרפת לישראל לסגת מתוכניות הבנייה בגבעת המטוס. "אנו מגנים את הרשויות הישראליות על החלטתן לבנות 2,610 בתים בשכונה וקוראים להן לבטל את החלטתן", אמר שר החוץ הצרפתי, לורן פאביוס. פאביוס הוסיף כי ההחלטה על בניית הבתים מאיימת על פתרון שתי המדינות. "ישראל לא יכולה להגיד שהיא תומכת בפתרון הזה, ובאותה עת לבצע פעולות הפוגעות במטרה זו מבלי להביא בחשבון את ההשלכות".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ