המחוזי בירושלים: הרשות הפלסטינית תפצה משפחות הרוגי פיגוע ירי ב-2001

השופט קבע שהרשות אחראית לפיגוע בכביש 443 בו נרצחו 3 ישראלים מכיוון שהעבירה למבצעיו נשק ומימון. כעת יתנהל דיון על גובה הפיצוי

רויטל חובל
רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רויטל חובל
רויטל חובל

בית המשפט המחוזי בירושלים קבע באחרונה כי תפצה את משפחות ההרוגים , שבו נרצחו שלושה ישראלים. סגן נשיא בית המשפט המחוזי בעיר משה דרורי אמר כי הרשות הפלסטינית אחראית לפיגוע, לאחר שקבע שהעבירה למפקדי חוליות הטרור אמצעי לחימה וכספים ששימשו לביצוע הפיגוע. דרורי קבע עוד כי לרשות הפלסטינית קיימת חובת זהירות כלפי אלה שעלולים להיפגע מכלי נשק הנמסרים או ממומנים על ידה, ולכן היא חייבת לפצות בנזיקין את מי שנפגע כתוצאה מהפרת חובת הזהירות.

התביעה הוגשה נגד הרשות הפלסטינית ואש"ף בשנת 2009, וההחלטה בה התקבלה לפני שבועיים, לאחר שהעידו כמה עדים מומחים והוגשו סיכומים בתיק. משהוכרעה הטלת אחריות על הרשות, יתנהל כעת דיון לגבי גובה הנזק וגובה הפיצוי שיוטל על הרשות לשלם.

בהחלטה צוין כי מהראיות שהובאו במשפט, אחד הנתבעים - מרואן ברגותי - ידע על הפיגוע ואף נמסר לו דיווח לאחר ביצועו. ברגותי, שנמצא בכלא הישראלי מאז 2004, לא עלה על דוכן העדים ולא התמודד עם הטענות נגדו, מה שהיה אחד הנימוקים לקבלת גישת התובעים לדחיית עמדת הנתבעים כאילו הרשות הפלסטינית אינה אחראית לפיגוע.

כביש 443צילום: דודו בכר

טענת משפחות ההרוגים, שלפיה הרשות הפלסטינית הסיתה לאלימות, נדחתה. השופט דרורי קבע כי מהראיות שהביאו הצדדים לא ניתן להסיק שידול לאלימות (הסתה) או אשרור מעשה חבלה וטרור באמצעות פרסום כתבות בעיתונות ובמדיה של הרשות.

ההחלטה של דרורי לפסוק פיצויים אינה נדירה, אולם במקרים קודמים הרשות הפלסטינית, המיוצגת על ידי עו"ד יוסי ארנון מירושלים, הגיעה להסכמות על פיצויים בדלתיים סגורות והן כמעט לא זכו לפרסום.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ