ראש ממשלת שוודיה לא נסוג מעמדתו: נכיר במדינת פלסטין, אך לא מחר בבוקר

בכירי הממשל החדש בשוודיה הבהירו בשיחה עם יו"ר העבודה הרצוג כי הכרה בפלסטין תקדם את השלום. מחר יזומן השגריר לשיחת נזיפה בי-ם

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

שוודיה אינה חוזרת בה מהכוונה להכיר במדינת פלסטין. ראש ממשלת שוודיה, סטפן לופבן, ושרת החוץ של שוודיה, מרגוט וולסטרום, שוחחו היום (ראשון) בטלפון עם יו"ר האופוזיציה יצחק (בוז'י) הרצוג, ואמרו לו כי ארצם תכיר במדינת פלסטין, מכיוון שהדבר הוא חלק מקווי היסוד של הממשלה החדשה. עם זאת, השניים ציינו כי המועד לביצוע המהלך בפועל לא נקבע וכי שוודיה מעוניינת לפתוח בדיאלוג עם ישראל בעניין.

הרצוג ולופבן הכירו לפני כמה שנים בזמן ביקור של הפוליטיקאי השבדי בישראל. יו"ר האופוזיציה אירח אז את לופבן לארוחת צהריים מתוקף היותו מנהיג של "מפלגה אחות" למפלגת העבודה, ומאז שמרו השניים על קשר. הרצוג סיפר היום ל"הארץ" כי במהלך שיחת הטלפון, שנערכה ביוזמתו, אמר לו ראש ממשלת שוודיה כי הכוונה להכיר במדינת פלסטין היתה חלק מקווי היסוד של ממשלתו החדשה, שהוגשו למלך שוודיה לפני השבעת הממשלה.

לופבן אמר להרצוג כי מדינות רבות, כולל כאלה שחברות באיחוד האירופי, הכירו במדינת פלסטין כבר לפני שנים רבות. הוא הדגיש עם זאת כי המהלך לא יבוצע באופן מיידי. "לא נכיר בפלסטין כמדינה מחר בבוקר", אמר לופבן להרצוג, "אנחנו רוצים לדבר קודם לכן עם כל הגורמים הרלוונטיים כולל ישראל, הפלסטינים, ארה"ב ומדינות אחרות באיחוד האירופי".

לופבן, השנה. "אנחנו לא רוצים להפתיע אף אחד מהצדדים הרלוונטיים"צילום: אי־פי

בסיום השיחה אמר לופבן להרצוג כי הוא מעוניין שישוחח גם עם שרת החוץ השבדית החדשה, מרגוט וולסטרום. אחרי שעה קלה התקשרה האחרונה להרצוג וסיפקה הסברים נוספים לעמדה השבדית בעניין ההכרה במדינה פלסטינית. וולסטרום אמרה כי מימוש ההחלטה להכיר במדינת פלסטין יהיה תלוי בנסיבות. "אנחנו לא רוצים להפתיע אף אחד מהצדדים הרלוונטיים", אמרה.

עם זאת, וולסטרום הבהירה להרצוג כי הממשלה החדשה בשוודיה מאמינה כי הכרה במדינת פלסטין תסייע לקדם הסכם שלום. "אנחנו רוצים להכיר במדינת פלסטין כי אנחנו חושבים שהמשא ומתן צריך להתקיים בין שתי מדינות", אמרה להרצוג. וולסטרום הוסיפה כי ארצה רוצה להימנע ממשבר ביחסים עם ישראל ושואפת לקיים דיאלוג בעניין בערוצים דיפלומטיים שקטים.

הרצוג אמר לראש הממשלה השבדי ולשרת החוץ שלו בשיחות הטלפון כי מפלגת העבודה תומכת בהקמת מדינה פלסטינית על בסיס קווי 1967 עם חילופי שטחים, אולם היא סבורה שהדבר צריך להיות תוצאה של משא ומתן ישיר בין ישראל לפלסטינים. "במדיניות שלכם יש ערעור של עיקרון הדו־צדדיות", אמר הרצוג לבכירים השבדים, "לא בטוח שזה הדבר הנכון לעשות. משא ומתן עדיף על מהלכים חד־צדדיים שעלולים להוביל לתוצאות לא רצויות".

מחר ב-12 בצהריים צפוי להגיע שגריר שוודיה בתל אביב לשיחת נזיפה אצל ראש אגף אירופה במשרד החוץ בירושלים. השגרירות השבדית הפיצה היום תרגום לעברית של הקטע מנאומו של ראש הממשלה השבדי בפרלמנט בשטוקהולם, בו התייחס להכרה במדינה פלסטינית.

הפצת הקטע מהנאום, שחלקו תורגם בצורה לקויה, הביאה לדיווחים בתקשורת הישראלית לפיהם שוודיה מרככת את המדיניות כך שההכרה במדינת פלסטין תהיה רק כתוצאה ממשא ומתן עם ישראל. דיווחים אחרים הצביעו על כך ששוודיה אפילו חוזרת בה מעמדתה כתוצאה מלחץ ישראלי, אולם במציאות דבר לא השתנה. ראש אגף מזרח תיכון במשרד החוץ השבדי, רוברט רידברג, הבהיר את הדברים בציוץ בחשבון הטוויטר שלו. "ההכרה במדינת פלסטין תהיה בקרוב ולא רק כתוצאה מהשלמת המשא ומתן עם ישראל", כתב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ