ההסתייגויות שלפני מבצע אנטבה: "פנטזיות זה לא בשביל צבא"

בפרוטוקולים שנחשפו אתמול הסתייג הרמטכ"ל מוטה גור ממבצע צבאי: "אם ג'יימס בונד - לא איתי". מפקד חיל האוויר: "אם לא מוכנים לקחת סיכון אז אין מה לדבר על מבצע"

עופר אדרת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עופר אדרת

הרמטכ"ל לשעבר, מוטה גור, הסתייג מיציאה ל"מבצע יונתן" (אנטבה), לשחרור בני הערובה בשדה התעופה באוגנדה, ביולי 1976. לבטיו עולים מהפרוטוקולים של המבצע, שנשמרו בארכיון צה"ל ומשרד הביטחון, ופורסמו אתמול בערוץ 2. "אם עוסקים ב'גולד פינגר' זה דבר אחר. אם ג'יימס בונד - לא איתי. אם לא יהיה מודיעין למבצע לא יהיה מבצע", אמר גור.

"יש סיכונים שלוקחים ויש סיכונים שלא לוקחים. לא אשלח כוח לאוגנדה בלי שאדע שמדובר ברצינות. פנטזיות, אם תקראו את הספרים שלי, תראו שיש לי לא פחות מלאחרים, זה בשביל כלבה לא בשביל צבא", הוסיף.

עוד אמר גור כי "מבצע צבאי יש לתכנן בתנאים מסויימים. זה לא גן ילדים. זה לא משחקי כבוד. מבצע כזה אם הוא לא נעשה בתנאים מתאימים זה 'מפרץ החזירים'. לבצע ללא מודיעין, ללא ידיעה קונקרטית מה קורה בשטח זה בחזקת לא ייעשה. זה לא רק להשתלט על השדה. אם מדובר גם בחילוץ הנוסעים זה לא מספיק".

שדה התעופה באנטבה ב-1976צילום: דו"צ

ישראל יצאה למבצע ב-4 ביולי 1976 כדי לחלץ כמאה בני ערובה יהודים וישראלים, שהיו על טיסת איר פראנס מישראל לצרפת, אשר נחטפה בדרך בידי טרוריסטים ונחתה בסוף באנטבה באוגדה. הפעולה הוכתרה כהצלחה לאחר שכמעט כל החטופים שוחררו.

בפעולה לשחרור החטופים נהרגו חמישה ישראלים, בהם קצין סיירת מטכ"ל יוני נתניהו, אחיו של ראש הממשלה בנימין נתניהו. הלבטים שקדמו ליציאה למבצע עולים מהפרוטוקולים שנחשפו כעת. שר הביטחון שמעון פרס, צוטט כמי שאומר ש"חובה לאומית לחפש כל אלטרנטיבה", אך מסייג כי "יכול להיות שאין". "אם אנו עושים פעולה צבאית אף אחד לא יבין אותנו, אבל כולם יכבדו אותנו, אם תהיה הצלחה. הבעיה היא סבירות ההצלחה. צריך להחליט כך או כלום", אמר.

מפקד חיל האוויר, האלוף בני פלד, אמר כי "אין לדון על המבצע אם לא מוכנים לקחת סיכון". ראש להק מודיעין בחיל האוויר, רפי הר לב, הסביר כי "בפני מדינת ישראל עומדות רק שתי אפשרויות: כניעה טוטאלית או פעולה. צריך לרוץ לתכנן פעולה בכל מקרה".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ