הבית הלבן בביקורת חריפה על נתניהו: ''הערכים שלנו מימנו את כיפת ברזל''

נתניהו תקף את תגובת ארה"ב לבנייה מעבר לקו הירוק ואמר כי ''זה מנוגד לערכים האמריקאיים". הבית הלבן בתגובה: "הדברים שלו מוזרים מאוד"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

דובר הבית הלבן, ג'וש ארנסט, אמר אמש (שני) בתדרוך היומי לכתבים כי דבריו של ראש הממשלה, בנימין נתניהו - לפיהם הביקורת מצד ארה"ב על הבנייה בהתנחלויות במזרח ירושלים מנוגדת לערכים האמריקאיים - הם "מוזרים".

"זה מוזר מצדו להגן על עמדתה של ממשלת ישראל על ידי אמירה שעמדת ארה"ב מנוגדת לערכים האמריקאיים", אמר ארנסט. "הערכים האמריקאיים הם הסיבה שבגללה ארה"ב תומכת בישראל באופן בלתי מתפשר, כמו במימון מערכת כיפת ברזל". ארנסט חזר על הביקורת נגד הבנייה בהתנחלויות ואמר כי המשכה "יישלח מסר מטריד" לגבי כוונותיה של ישראל.

ראש האופוזיציה ויו"ר מפלגת העבודה, ח"כ יצחק הרצוג, הגיב על התבטאותו של דובר הבית הלבן ואמר כי "אין בור ביחסים מול ארצות הברית שנתניהו לא נפל לתוכו. ראש הממשלה שוב גרם להתכתשות מטופשת ומסוכנת עם הממשל האמריקאי ושוב פגע באינטרסים המהותיים ביותר של מדינת ישראל ואזרחיה. השבר האסטרטגי ביחסים עם ארה"ב רובץ לפתחן של כל שותפות הקואליציה, ואני קורא ללפיד וללבני להסיק מכך מסקנות". 

בתדרוך לכתבים ישראלים במלונו בניו-יורק בשבוע שעבר, כמה שעות אחרי פגישתו עם הנשיא אובמה, דחה נתניהו את הביקורת החריפה שהשמיע הבית הלבן על אכלוס הבתים בשכונת סילוואן על ידי יהודים, ועל קידום הליכי התכנון בשכונת גבעת המטוס שמעבר לקו הירוק בירושלים. נתניהו טען אז כי ההתנגדות בבית הלבן לזכותם של יהודים לרכוש בתים בירושלים מנוגדת לערכים האמריקאיים.

"אני לא מבין את הביקורת הזו ולא מקבל את העמדה הזו", אמר נתניהו. "ערבים בירושלים קונים דירות באופן חופשי במערב העיר ואף אחד לא אומר שאסור להם. אני לא מתכוון להגיד ליהודים שאסור להם לקנות דירות במזרח ירושלים. זה רכוש פרטי וזכויות הפרט. לא יכולה להיות אפליה - לא נגד יהודים ולא נגד ערבים. זה מנוגד לערכים שגם ארה"ב מאמינה בהם".

נתניהו הוסיף כי "אלה זכויות הפרט של יהודים לקנות בתים. אני לא אקבל שימנעו את זה, לא מחר ולא מחרתיים. אני עומד על דעתי. כל אדם יכול לקנות רכוש פרטי. אף אחד לא גזל את הבתים האלה ולא החרים את הרכוש הזה. ערבים מוכרים ליהודים בתים ויהודים מוכרים לערבים בתים".

אובמה ונתניהו בבית הלבן, בשבוע שעברצילום: אי־פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ