מפקד בצנחנים נכלא והודח מתפקידו כי סגר עמדת תצפית ב"צוק איתן"

מפקד מחלקה מגדוד 101 החליט, על דעת עצמו, שלא לאייש את עמדת התצפית בגבול עזה. במקום המשימה, בילו החיילים בבריכה

גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן

מפקד מחלקה בחטיבת הצנחנים הודח מתפקידו לאחר שפירק, על דעת עצמו, עמדת תצפית בגבול רצועת עזה במהלך מבצע "צוק איתן".

בזמן הלחימה האחרונה ברצועת עזה הוצבה מחלקה מגדוד 101 של חטיבת הצנחנים בגבול דרום הרצועה, בעמדת תצפית, שהיתה אמורה להיות מאוישת במשך היום ובמשך הלילה. מפקד המחלקה החליט במהלך הלחימה שלא לאייש את עמדת התצפית במשך היום, על דעת עצמו וככל הנראה ללא ידיעת מפקדיו. לדברי אחד מהמעורבים במקרה, החיילים שהו באחד מהימים בבריכה של אחד הקיבוצים בעוטף עזה, במקום להיות במשימה המבצעית שנקבעה להם מראש.

במהלך הלחימה יצאו לוחמים רבים להתרעננות מחוץ לשטח הרצועה ושהו בקיבוצי האזור למשך מספר שעות. אך במקרה זה, משימת המחלקה היתה בתוך שטח ישראל, בגבול הרצועה. בצבא טוענים כי לא היתה בהחלטתו של הקצין הצעיר פגיעה בפעילות המבצעית של החטיבה, אך מתייחסים למקרה בחומרה.

העניין לא התגלה במשך ימי הלחימה ונשמר בסוד בין אנשי המחלקה. רק בחלוף מספר שבועות, כאשר כמה חיילים חשו שלא בנוח עם דבר המקרה, הם החליטו לספר זאת למפקדיהם. בעקבות הדברים, הוחלט בחטיבה להעלות למשפט את מפקד המחלקה ואת סמל המחלקה. השניים נענשו, ובמשפטם החליט מפקד החטיבה, אל"ם אליעזר טולדנו, לשלוח את שניהם ל-30 ימי מחבוש. מלבד זאת, החליטו בחטיבת הצנחנים להדיח את מפקד המחלקה מתפקידו.

מדובר צה"ל נמסר בתגובה כי "מדובר באירוע חמור בו נהגו מפקד המחלקה וסמל בחוסר אחריות ומקצועיות. החיילים נשפטו על-ידי מפקד חטיבת הצנחנים ונשלחו ל-30 ימי מחבוש. יודגש כי מדובר באירוע חריג אשר לא עולה בקנה אחד עם ערכי החטיבה והלקחים ממנו הופקו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ