בעקבות האירועים האלימים: נתניהו הורה לתגבר את הכוחות במזרח ירושלים

בדיון עם בכירי מערכת הביטחון והמשטרה, קרא רה"מ לטפל בתופעה באופן יסודי. בישיבה נכחו אהרונוביץ' וברקת, שהתעמתו סביב הנושא השבוע

ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניר חסון

ראש הממשלה בנימין נתניהו כינס היום (שלישי) בצהריים דיון בעקבות המשך האירועים האלימים במזרח ירושלים. נתניהו הנחה לתגבר כוחות באזורי העימותים ולפעול בתקיפות נגד מפרי הסדר, וציין שאסור שהמצב הקיים יהפוך לנורמה.

בדיון השתתפו השר לביטחון פנים, יצחק אהרונוביץ', ראש העיר ירושלים, ניר ברקת, מפכ"ל המשטרה, רב ניצב יוחנן דנינו, מפקד מחוז ירושלים, ניצב יוסי פריינטי, ראש השב"כ, יורם כהן, היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין ופרקליט המדינה, שי ניצן.

נתניהו, השנהצילום: מרק ישראל סלם / ג'ר

בפתח הדיון התייחס נתניהו לאירועים האחרונים של יידוי אבנים וגילויי אלימות וקרא "לטפל בזה לא רק לקראת החגים אלא באופן יסודי". ראש הממשלה הדגיש כי "המטרה של המפגש הזה היא לעשות את זה באופן יסודי - לראות איזה כוחות, איזה יכולות ואיזה צעדים אנחנו צריכים לעשות כדי להבטיח את שלום ירושלים". 

בחודש יולי, במקביל לאירועי "צוק איתן", נרשמו 360 אירועים אלימים במרחב העיר העתיקה והשכונות הסמוכות. זוהתה עלייה של כמעט 100 אחוזים לעומת השנה שעברה, שבה אירעו פחות מ-200 תקריות.

בחודש שעבר דווח ב"הארץ" על מעורבות חסרת תקדים בהיקפה של קטינים באירועי האלימות במזרח ירושלים. במהומות האחרונות, מתחילת חודש יולי, נעצרו כ-260 חשודים מתחת לגיל 18, מתוך כ-760 עצורים בסך הכל. בנוסף, נתפסו עשרות ילדים בני פחות מ-12, גיל האחריות הפלילית. לפני כשבועיים, המשטרה דיווחה, על פי נתוניה, כי בחודש ספטמבר חלה ירידה במספר האירועים האלימים במזרח ירושלים ובחומרתם. בחודש זה נספרו בין שבעה לשמונה אירועים של ידויי אבנים לעבר שוטרים או תושבים יהודים במזרח ירושלים מידי יום. זאת לעומת מספר כפול במהלך יולי ואוגוסט. עם זאת, נמשכה מעורבתם של קטינים וילדים באירועים.

דנינו, אהרונוביץ' ווינשטיין בטקס מינוי מפקד ליחידת להב 433, לפני כחודשצילום: עופר וקנין

בסוף השבוע האחרון התגלעה מחלוקת בין ברקת לבין אהרונוביץ' על רקע ניסיונות דיכוי האלימות במזרח ירושלים, זאת לאחר שברקת שלח לנתניהו מכתב ובו הוא תקף בחריפות את אזלת היד של המשרד לביטחון פנים מול המצב.

"השר ומשרדו אינם מספקים את הפתרונות אל מול גודל האתגר ולא נוקטים צעדים משמעותיים לחיזוק הביטחון ולהשבת הסדר והשקט לירושלים", כתב ברקת, "ופיקוד המשטרה ותושבי ירושלים נותרים חסרי אונים". 

בהודעת תגובה שיצאה מלשכת אהרונוביץ' נדחו טענותיו של ראש העיר. "השר מלווה את האירועים מתחילתם", נאמר, "מדיניות השר לאפס סובלנות כלפי המתפרעים ברורה לכלל הכוחות בשטח ולראיה בשבועות האחרונים בוצעו מאות מעצרים של מפירי סדר וחלה ירידה משמעותית בכמות הפרות הסדר".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ