עבאס: הפריצות התכופות לאל-אקצא - ניסיונות ישראלים להשתלט על המתחם

ארבעה שוטרים נפצעו הבוקר קל כשעשרות פלסטינים רעולי פנים תקפו כוח משטרה בהר. נער יהודי הותקף הערב בעיר העתיקה, שני נערים ערבים נעצרו

ג'קי חורי
ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי
ניר חסון

הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס (אבו-מאזן) אמר היום (רביעי) כי הפריצות החוזרות ונשנות של כוחות הביטחון למתחם מסגד אל-אקצא הן "ניסיון ישראלי לקבוע עובדות בשטח ולהשתלט על מתחם המסגד". הוא הזהיר מכך שהמדיניות הישראלית תהפוך את הסכסוך המדיני הקיים במקום לעימות דתי.

מוקדם יותר היום, עם פתיחת הר הבית למבקרים, החלו כמה עשרות צעירים ערבים רעולי פנים ליידות אבנים ולירות זיקוקים בכינון ישיר לעבר כוחות המשטרה בשער המוגרבים. כוח משטרה נכנס לשטח הר הבית והדף את המתפרעים לתוך מסגד אל אקצא. ארבעה שוטרים נפגעו מאבנים וזיקוקים וטופלו במקום על ידי כוח הרפואה המשטרתי. חמישה מהמתפרעים נעצרו. ביקורי היהודים והתיירים התקיימו כרגיל בשטח הר הבית. הערב הותקף נער יהודי בן 17 בעיר העתיקה בירושלים, והמשטרה עצרה שני נערים ערבים בני 15 ו-16 בחשד למעשה ופתחה בחקירה.  

מתפללים בהר הבית, היוםצילום: אי־אף־פי

המתפרעים הציבו מבעוד מועד חסימות ברחבת אל-אקצא ושפכו חומר דליק בסמוך אליהם, וכן הציבו מחסומים בשער הכניסה האחרון למסגד. הם יידו אבנים ובלוקים לעבר השוטרים מתוך המסגד, ירו זיקוקים והתיזו לעבר השוטרים נוזל שגרם לצריבת נשימה. הם אף השליכו בקבוק תבערה שפגע במגיני השוטרים, התנפץ אך לא התלקח. 

כוח המשטרה הצליח להסיר את כלל המחסומים שהוצבו בפתח הכניסה למסגד, בהם ארונות, מוטות עץ וברזל, חבלים ופלטות שיש גדולות. השוטרים סגרו ונעלו את דלתות הכניסה כשהמתפרעים בתוך המסגד. שני בקבוקי תבערה הושלכו מתוך המבנה, הם התנפצו על סורגי החלון והתלקחו. 

מנהל הוואקף בירושלים, השייח עזאם אלחטיב, האשים את ישראל באחריות לאירועים בהר הבית. לדבריו, "בימים האחרונים הזהרנו מהשלכות פתיחת שער המוגרבים. פנינו לממשלת ירדן וביקשנו את התערבותה המיידית, כי מה שקורה במתחם אל-אקצא בתקופה האחרונה כבר לא נסבל ומסוכן מאוד". דובר הממשלה הירדנית, מוחמד אלמואמני, קרא לממשלה בישראל לחדול ממדיניות הפגיעה במתחם מסגד אל-אקצא והגדיר אותה כ"הפרה בוטה של הסטטוס קוו וקדושת המקום".

ההתפרעויות בהר הבית הבוקרצילום: חטיבת דובר המשטרה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ