ארה"ב: מקווים שישראל תתרום שוב לשיקום רצועת עזה

דוברת מחלקת המדינה האמריקאית אמרה כי "ישראל תרמה בעבר לעזה". כמו כן, הביעה שביעות רצון על הסכמות לגבי העברת חומרי בנייה

"הארץ"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים15
"הארץ"

ארה"ב מצפה כי ישראל תתרום לשיקום רצועת עזה, כך אמרה אתמול (רביעי) דוברת מחלקת המדינה האמריקאית ג'ן סאקי במסיבת עיתונאים. סאקי אמרה כי "יש מגוון מדינות שתורמות לשיקום ההרס בעזה, ואנחנו בהחלט מקווים כי ישראל תעשה זאת גם".

סאקי גם הביעה שביעות רצון  מכך שישראל, הרשות הפלסטינית והאו"ם הגיעו להסכמות המאפשרות מעבר של חומרי בנייה שונים לשיקום הרצועה, "תוך לקיחה בחשבון של צרכי הביטחון של ישראל". היא הוסיפה כי "ארה"ב מעודדת את המארגנים לכלול את כל הממשלות שיכולות לשחק תפקיד".

כשנשאלה האם ישראל צריכה לקחת תפקיד פעיל יותר מאשר נושא הלוגיסטיקה בשיקום עזה, השיבה סאקי כי ישראל "תרמה חומרים בעבר, ואנחנו בהחלט מקווים שתעשה זאת שוב". היא הוסיפה כי "ארה"ב היא התורמת הגדולה ביותר לפלסטינים". כמו כן, אמרה סאקי כי היא מקווה שהצדדים יצליחו להגיע להסכם הפסקת אש ארוך טווח, שיביא לסיום מעגל האלימות".

הריסות בתים בעזה בשבוע שעברצילום: אי־אף־פי

סאקי אמרה בתחילת מסיבת העיתונאים כי שר חוץ ג'ון קרי ייסע לוועידה הבינלאומית לגיוס כספים שיקום עזה שתיערך ביום ראשון הקרוב בקהיר. שם הוא יצטרף לאיחוד האירופי, לאו"ם, לליגה הערבית ולמנהיגים אחרים בתמיכה למאמץ לסיוע ושיקום הומניטרי לטובת תושבי רצועת עזה. 

דבריה של מחלקת המדינה האמריקאית מגיעים על רקע המתיחות ביחסים בין ישראל לארה"ב בתקופה האחרונה. בתחילת השבוע אמר דובר הבית הלבן, ג'וש ארנסט,  כי דבריו של ראש הממשלה, בנימין נתניהו - לפיהם הביקורת מצד ארה"ב על הבנייה בהתנחלויות במזרח ירושלים מנוגדת לערכים האמריקאיים - הם "מוזרים". "הערכים האמריקאיים הם הסיבה שבגללה ארה"ב תומכת בישראל באופן בלתי מתפשר, כמו במימון מערכת כיפת ברזל", אמר ארנסט. הוא חזר על הביקורת נגד הבנייה בהתנחלויות ואמר כי המשכה "ישלח מסר מטריד" לגבי כוונותיה של ישראל.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ