הותר לפרסום לבקשת "הארץ" |

צעיר ישראלי נעדר בעזה זה 10 חודשים; ישראלי נוסף מוחזק בידי חמאס

אברה מנגיסטו, בן 28 מאשקלון, תועד בספטמבר 2014 חוצה רגלית את הגבול לעזה. בתחילה התקבל מידע שלפיו הוא בידי חמאס אך כעת לא ידוע היכן הוא ■ טרם הותרו לפרסום פרטים על נסיבות היעלמו של הישראלי הנוסף

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

שני ישראלים נכנסו לרצועת עזה בחודשים האחרונים - כך הותר הבוקר (חמישי) לפרסום לבקשת "הארץ". בספטמבר האחרון חצה תושב אשקלון בן 28 את הגבול בין ישראל לרצועת עזה, באזור חוף זיקים. ל"הארץ" נודע כי בימים הראשונים של הפרשה היה בידי מערכת הביטחון מידע על כך שהצעיר, אברה מנגיסטו, בן 28, היה בידי כוחות הביטחון של חמאס, אך לא ידוע מה עלה בגורלו מאז. גם ניסיון ליצור קשר עם הרשויות בעזה, בניסיון להשיג פרטים נוספים על מקום הימצאו או מצבו, לא צלח. אין מידע עדכני לגבי גורלו. "על פי מה שאנחנו יודעים הוא מוחזק בעזה", אמר הבוקר מקור במערכת הביטחון.

הישראלי הנוסף, בדואי מהפזורה שלפי מערכת הביטחון לוקה בנפשו, חצה בחודש אפריל את הגבול לרצועת עזה, דרך המטעים של קיבוץ ארז. האיש חצה את הגבול לעזה בעבר כמה פעמים נוספות. מערכת הביטחון לא סיפקה עד היום פרטים נוספים על מצבו או על המגעים הנעשים עבור החזרתו לישראל. הבוקר אמר מקור במערכת הביטחון כי הוא מוחזק בידי חמאס וחצה בעבר את הגבול גם לירדן ולמצרים. 

בתקופה האחרונה פורסמו ידיעות בכלי תקשורת בעזה ובלבנון על אזרח ישראלי שנחטף בידי חמאס. הפרסום האחרון בנושא בכלי תקשורת פלסטיני, שלא קיבל שום אישור במערכת הביטחון, טען כי ישנה גופת חייל אתיופי ברצועת עזה, ומדובר ככל הנראה בשיבוש של פרטי המידע הקשורים להיעדרו של הצעיר. 

על הפרשה הוטל צו איסור פרסום גורף, שאסר אף לצטט ידיעות בנושא אילו פורסמו בכלי תקשורת זרים. שופטת בית משפט השלום באשקלון עדי אייזדורפר הסירה היום את הצו לבקשת "הארץ" באמצעות עו"ד טלי ליבליך. בסביבת משפחתו של מנגיסטו, ששמרו עד כה על שתיקה לבקשת גורמים במערכת הביטחון, ביקשו גם הם לפרסם כעת את המקרה. זאת לאחר שלדבריהם, ניסיונות המדינה להשיבו הגיעו למבוי סתום. 

"נמאס לנו, אנחנו רוצים לצאת עם הסיפור הזה החוצה", אמר ל"הארץ" אחיו, יאלו מנגיסטו. יאלו, שמתח ביקורת חריפה על התנהלות המדינה, סיפר כי במשך לפחות שבועיים לאחר המקרה לא הגיע אף נציג מטעם צה"ל או משרד הביטחון לבית המשפחה. בנוסף, לדבריו, ראש הממשלה בנימין נתניהו מעולם לא נפגש עם המשפחה ולא השיב למכתב שנשלח מטעמה. "יש אכזבה מאוד קשה מצד המדינה. זה יותר מגזענות, אני קורא לזה 'בלאקשמיות'. אני בטוח במיליון אחוז שאם הוא היה לבן לא היו מגיעים למצב כזה". משפחתו של הצעיר סובלת מקשיים כלכליים ומטופלת בידי שירותי הרווחה בעיר.

אברה מנגיסטוצילום: מתוך דף הפייסבוק

האירוע התרחש ביום שישי בתחילת חודש ספטמבר, אז חצה מנגיסטו - שסבל בעבר מבעיות נפשיות וייתכן כי היה תחת השפעת אלכוהול - את הגבול בין ישראל לרצועת עזה, באזור הסמוך לחוף זיקים. מצלמות התצפית הצבאיות, שתיעדו את התקרית, הבחינו באדם שהגיע אל הגדר במקום והגדירו אותו כחשוד. התצפיתניות אף זיהו כי הוא נושא עמו תיק, מה שעורר את חשדן כי מדובר בפלסטיני שמנסה לחזור לרצועת עזה. מקרה זה מכונה בשמות הקוד הצה"ליים "תורכי פרש" - מקרה הפוך לחדירה של תושב מעזה לשטח ישראל - וכך לטענת קצינים בגזרה הדרומית, סברו כוחות צה"ל באזור. כוח צבאי המוצב בגזרת עזה הוקפץ לאזור, אך אותו אדם - שיתברר מאוחר יותר כאזרח ישראלי - הצליח לטפס על הגדר ונעלם. אחיו יאלו אמר ל"הארץ" כי מנגיסטו השאיר בחוף תרמיל שנשא ובתוכו היה ספר תנ"ך. לדבריו, רק כשפתחו החיילים את התיק הבינו שמדובר באזרח ישראלי.

הנעדר הנוסף

בעקבות המקרה, פנו בישראל לצלב האדום וכן לגורמים רשמיים ברצועת עזה באמצעות מתאם פעולות הממשלה בשטחים, האלוף יואב (פולי) מרדכי. בישראל מסרו כי אזרח ישראלי, מעורער בנפשו, חצה את הגבול לרצועת עזה, ודרשו מאותם גורמים להחזירו לשטח ישראל. עם זאת, לפי גורם ביטחוני, לא התקבל שום מידע על מקום הימצאו של הצעיר, ואף נודע כי אין זו הפעם הראשונה שהוא מנסה לצאת את ישראל לכיוון עזה. לפי אותו גורם, אין כל סימן מודיעיני על כך שגורם כלשהו מחזיק באזרח הישראלי, בין אם מדובר בארגון טרור או לאו. בישראל אפילו אינם יודעים לומר בוודאות היכן הוא שוהה - אם בעזה או במצרים - לשם הוא עשוי היה להמשיך במסעו.

חברי כנסת שהיו חברים בוועדת חוץ וביטחון בכנסת הקודמת אמרו ל"הארץ" כי לא עודכנו בהיעלמות הצעיר וכי הוועדה כלל לא דנה בנושא. אביו של מנגיסטו אמר ל"הארץ" לאחר היעלמות בנו כי "אנחנו יודעים שהצבא מחפש אחריו ואנחנו סומכים עליהם". זהו משבר נוסף בעבור משפחתו של הצעיר, לאחר שלפני כמה שנים בנה מת ממחלה קשה. 

האזור בו חצה הצעיר את הגבול ונכנס לעזהצילום: אליהו הרשקוביץ

משפחתו של מנגיסטו ביקרה בשבוע שעבר בכנסת, ונפגשה עם ח"כ אילן גילאון (מרצ). בני המשפחה - אביו של אברה ואחיו - באו עם התרמיל אותו נשא מנגיסטו ביום בו נעלמו עקבותיו. ח"כ גילאון פנה בימים האחרונים לשר הביטחון, משה יעלון, בבקשה לדעת אילו מגעים התקיימו על מנת להשיב את מנגיסטו לישראל, ואם ידוע למערכת הביטחון או לכל גורם מדיני אחר אם מנגיסטו בחיים, ומה מצבו. מלשכת שר הביטחון טרם התקבלה תשובה לפנייתו של ח"כ גילאון. 

בחודשים הראשונים לאחר היעלמותו הופץ המקרה ברשתות החברתיות, בעיקר בקבוצות של יוצאי אתיופיה ששיתפו כתבות מהתקשורת הזרה. באחרונה החלה מחאה בפייסבוק סביב המקרה ורבים החליפו את תמונת הפרופיל לתמונה עם רקע שחור ושמו באותיות לבנות. אחדים הוסיפו גם את תמונתו של גלעד שליט. בפוסטים שונים הוזכר שמו של גבריאל דוויט, צעיר ישראלי שטבע בחוף באזור חיפה בשנת 2005 וגופתו נסחפה ללבנון. גופתו הוחזרה לישראל במסגרת עסקת חילופין עם חיזבאללה. המשפחה, גם היא ממוצא אתיופי, פוצתה לאחר שהמדינה לא עדכנה אותה בכך שהגופה היתה בידי חיזבאללה. אף נציג ממשלתי לא הגיע להלווייתו שהתקיימה בבאר שבע.

מתוך המחאה בפייסבוק למען מנגיסטו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ