ברוב מוחץ: הפרלמנט הבריטי הכיר במדינה הפלסטינית

לאחר חמש שעות של דיונים, הצביעו 274 חברי פרלמנט בעד ההחלטה הסמלית, בעוד 12 בלבד התנגדו. יוזם ההצעה: ההכרה היא גם לטובת ישראל

לונדון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לונדון

לאחר קרוב לחמש שעות של דיונים, הפרלמנט הבריטי אישר הלילה ברוב מוחץ של 274 תומכים מול 12 מתנגדים את הצעת ההחלטה להכיר במדינה הפלסטינית. ההצעה עברה בזכות התגייסות של מפלגת הלייבור בעוד מפלגת השלטון השמרנית נעדרה כמעט כולה מההצבעה. 

יותר מ-50 מחברי הפרלמנט הבריטי נאמו אמש (שני) בדיון בשאלת ההכרה במדינה הפלסטינית, שגלש אל תוך הלילה. זאת, אף שלתוצאות ההצבעה בנושא משמעות סמלית בלבד וחרף ניסיונות הקואליציה הבריטית ומשרד החוץ הישראלי להמעיט בחשיבותה.

חברים רבים מהמפלגה השמרנית, ובהם שרים בממשלה, לא נכחו בדיון שיזמו חברי המפלגה היריבה, בניסיון להמעיט בערכו. מאותה סיבה העדיף שגריר ישראל במדינה, דניאל טאוב, שלא להתראיין בנושא. 

מחאה פרו-פלסטינית מחוץ לפרלמנט הבריטי, היוםצילום: אי־אף־פי

בתחילת הדיון הודיע יו"ר הפרלמנט ג'ון ברקו על דחייתו של תיקון שנועד לרכך את ההצעה, ביוזמת חברי מפלגת הלייבור התומכים בישראל. התיקון שנדחה, ולפיו תכיר בריטניה בפלסטין רק לאחר שיושג הסכם שלום ישראלי-פלסטיני, מיישר למעשה קו עם מדיניותה הנוכחית של הממשלה הבריטית, שלא היתה צפויה להשתנות בכל מקרה.

את הדיון פתח יוזם ההצעה להכרה במדינה פלסטינית, גרייהאם מוריס, העומד בראש שדולת "ידידי פלסטין" במפלגת הלייבור. לדבריו, "ההכרה בפלסטין אינה אמורה לפגוע בישראל, היא גם לטובתה". הצעתו של מוריס, שנאלץ להתנצל מוקדם יותר השנה לאחר שהשווה בין ישראל והנאצים, זכתה לתמיכתו של מנהיג הלייבור אד מיליבנד, אך עוררה תרעומת בקרב בכירים אחרים במפלגה. כדי למנוע מראית עין של פיצול, הנהיג מיליבנד מדיניות חריגה של זימון לא מחייב לדיון לצד חיוב מי שינכח בו לתמוך בהצעה.

את עמדת הממשלה והמפלגה השמרנית נגד ההצעה הציג השר הזוטר לענייני מזרח התיכון, טוביאס אלווד, שהבהיר כי "ממשלת בריטניה תחליט להכיר במדינה פלסטינית בעיתוי שלפי שיפוטנו יתרום לתהליך השלום". למרות זאת ביטאו כמה מהשמרנים עמדה אחרת והודיעו כי יצביעו בעד ההכרה על אף עמדת מפלגתם - בהם ניקולס סום, נכדו של וינסטון צ'רצ'יל. 

חברי פרלמנט רבים ביטאו בדבריהם אהדה לישראל והבהירו כי הם מכירים בזכותה להתקיים בביטחון, אך ביקרו קשות את מדיניות ממשלתה. אחד מהם, חבר המפלגה השמרנית ריצ'רד אוטאוויי, אמר: "הייתי תומך ישראל לפני שנהייתי שמרן" ונשא נאום ציוני נלהב, אך ביכה את המצב שבו, לדבריו, "ישראל מתרחקת אט-אט מדעת הקהל העולמית". בהתייחסו להכרזה האחרונה על אדמות מדינה בגוש עציון אמר אוטאווי כי מדובר בצעד מכעיס ש"גורם לי להיראות מטומטם כתומך ישראל", ובפנותו לממשלת ישראל הוסיף: "אם אתם מאבדים תומכים כמוני, אתם בצרות". לדבריו, הוא מתנגד להצעת ההכרה רק מכיוון ש"איני משוכנע שפלסטין מוכנה להיות מדינה".

שר החוץ לשעבר מטעם השמרנים, חבר הפרלמנט היהודי הוותיק מלקולם ריפקינד, הצהיר בדיון כי "ההכרה מוקדמת מדי", וכי מדובר בסך הכל ב"24 שעות של יחסי ציבור" שלא תהיה להן שום השפעה על המצב במזרח התיכון. ג'רלד קאופמן, חבר פרלמנט יהודי נוסף ומבקר חריף של ישראל, האשים כי "אינה נוהגת באופן יהודי" ומעודדת אנטישמיות, והוסיף כי הכרה בריטית בפלסטין "תשנה את המשחק". 

מחוץ לארמון הפרלמנט הפגינה במהלך הדיון קבוצה קטנה של פרו-פלסטינים, שנשאו שלט שעליו נכתב "הגיע הזמן להתחיל להחזיר מה שלא היה לנו זכות לקחת" - אזכור של הצהרת בלפור, שבה הבטיחה הממשלה הבריטית לפעול להקמת בית לאומי לעם היהודי בפלסטינה. גם בעשרות הנאומים שנישאו במהלך הדיון הזכירו רבים את הצהרת בלפור ואיתה את המחויבות המיוחדת של בריטניה לפתרון הסכסוך הישראלי-פלסטיני. 

חבר הפרלמנט ג'ורג' גלוויי, שאינו מוכן להופיע באירועים לצד אזרחים ישראלים, הודיע כי לא ישתתף בדיון מכיוון שההצעה מכירה גם בישראל.

ראש האופוזיציה ח"כ יצחק הרצוג (העבודה) אמר כי "זהו עוד כישלון מהדהד מבית מדרשם של נתניהו וליברמן. רוח קרה מנשבת כלפי ישראל מכל פינה בעולם, אבל רה"מ ושר החוץ מסרבים להתמודד עם העובדות ומביאים עלינו סערה מדינית קשה".

לדברי הרצוג, "במקומו של ראש הממשלה הייתי מאמץ בשתי ידיים את יוזמת סיסי. אולם נתניהו מעדיף להתעמת עם כל העולם, החל מהנשיא אובמה וכלה בידידים אחרים, על מנת להסית את תשומת הלב הציבורית מכישלונו החמור בנושאי יוקר המחיה והדיור".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ