באן לנתניהו: יש להתחיל בשיקום רצועת עזה ללא עיכובים

מזכ"ל האו"ם הסביר כי הדבר ישפר את ביטחון ישראל. נתניהו תקף את ארגונו, בעוד שריבלין אמר כי "מיליון וחצי פלסטינים לא יוכלו להמשיך במצב הקיים"

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

יום לאחר שוועידת המדינות התורמות שהתכנסה בקהיר גייסה כשלושה מיליארד דולר לשיקום רצועת עזה, הגיע הערב (שני) מזכ"ל האו"ם באן קי-מון כדי לדון בנושא עם בכירי ממשלת ישראל. "יש להתחיל בתהליך שיקום רחב היקף ללא עיכובים", אמר באן בפתח פגישתו עם ראש הממשלה, בנימין נתניהו.

באן צפוי לבקר מחר ברצועת עזה, לבחון מקרוב את היקף ההרס ולקבל סקירה על ההיערכות לתהליך השיקום. הנושא המרכזי בפגישה בין באן לבין נתניהו היה המנגנון המשולש שהקימו ישראל, הרשות הפלסטינית והאו"ם ושאמור להוציא לפועל את תהליך שיקום הרצועה ולפקח עליו מבחינה ביטחונית. במסגרת ההסכם בין הצדדים אנשי האו"ם ברצועת עזה יפקחו אחרי השימוש שנעשה בחומרי הבניין והכלים ההנדסיים הכבדים שיוכנסו לרצועה לצורכי השיקום ויוודאו שהם אינם משמשים לשיקום המנהרות והביצורים של החמאס.

באן קי מון ובנימין נתניהו
באן קי מון ובנימין נתניהו באו"ם. חוצפהצילום: רויטרס

"המנגנון שהוקם לוקח בחשבון את צורכי הביטחון הלגיטימיים של ישראל", אמר באן בפתח פגישתו עם נתניהו. "אני קורא לשני הצדדים ליישם אותו תוך הפגנת רצון טוב". עם זאת באן הדגיש כי השיקום אינו מספיק כדי לשנות את המציאות הקשה בעזה. הוא קרא לישראל לפעול לשינוי תנאי החיים ברצועה באופן יסודי באמצעות הקלת המצור. "אם המצב בעזה יחזור למה שהיה לפני ההסלמה, הרי שרק נאפס את השעון לקראת עימות חדש", אמר. באן קרא לישראל לאפשר כניסה ויציאה מסודרת של בני אדם וסחורות אל הרצועה וממנה כדי לעודד צמיחה כלכלית שתשנה את המגמה בשטח ותגביר את היציבות. "התוצאה תהיה שיפור מצבה הביטחוני של ישראל", הדגיש.

בפתח הפגישה עם באן לא התייחס נתניהו לתהליך שיקום הרצועה, אלא תקף את האו"ם על התנהלותו בעזה במהלך מבצע צוק איתן. נתניהו הגן על הפגיעה במתקני האו"ם בעזה ע"י צה"ל במהלך המבצע וציין כי חמאס הפר את הניטרליות של מתקני האו"ם כאשר השתמש בהם לירי טילים על ישראל. "כאשר נמצאו רקטות בתוך בתי ספר של האו"ם, גורמי או"ם השיבו אותם לידי חמאס, אותו חמאס שירה באותה עת טילים אל עבר ערי ישראל ואזרחי ישראל", אמר נתניהו.

באן קיבל מסר חיובי יותר בפגישתו עם הנשיא ראובן ריבלין. "שיקום עזה הוא אינטרס ישראלי לא פחות מאינטרס פלסטיני", אמר ריבלין בפתח הפגישה. "אני מאמין שאין סתירה בין שמירה על בטחון ישראל ושיפור החיים בעזה... אנו בישראל, מבינים שיש למצוא פתרון לסגר על רצועת עזה וכי כמיליון וחצי פלסטינים לא יכולים להמשיך ולחיות בתנאים הקיימים. איננו עיוורים לקשיים העומדים בפניהם. אך יחד עם זאת הסרת הסגר תתאפשר רק לאחר שההנהגה הפלסטינית והקהילה הבינלאומית ימצאו את הדרך לפרק את חמאס מנשקו ולהבטיח את שלומם של אזרחי ישראל". 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ