מסגד הוצת בכפר עקרבא דרומית לשכם וכתובות נאצה רוססו בו

עדי ראייה סיפרו כי מתנחלים ריססו את הכתובת "תג מחיר תפוח זה כהנה" והצליחו להימלט; הנשיא ריבלין: "שריפת מקומות קדושים היא טרור"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

אלמונים הציתו לפנות בוקר (שלישי) מסגד בכפר עקרבא שמדרום לשכם וגרמו נזק קל למבנה. עדי ראייה סיפרו כי לאחר חצות הגיעו מתנחלים למתחם המסגד על שם אבו בכר וריססו כתובות כמו "תג מחיר תפוח זה כהנה" (ככל הנראה הכוונה לכהנא עם א' - ח"ל).

לאחר מכן הם שפכו דלק בקומה הראשונה במסגד, המשמשת כבית תפילה לנשים, והציתו אותה. לצד נזקי ההצתה נשברו חלונות במסגד והדלת שלו ניזוקה. זו היא הצתת המסגד הראשונה בשטחים מאז נובמבר 2012 ועד עתה לא הצליחה המשטרה לפענח אף לא מקרה אחד של הצתת מסגד בשטחים.

מאוחר יותר היום אותרו בתחנת ההסעה במחלף הראל כתובות שרוססו באמצעות ספריי צבע בהן נכתב "ערבים החוצה", "כהנא צדק". נפתחה חקירה כולל מעורבות יחידת זיהוי פלילי.

הכתובות במסגד בעקרבא, הבוקרצילום: רויטרס

"שריפת מקומות קדושים היא טרור", כתב בתגובה נשיא המדינה ראובן ריבלין בדף הפייסבוק שלו והוסיף "שוחחתי הבוקר עם מפכ״ל המשטרה וביקשתי ממנו להביא למיצוי חקירת המקרה מהר ככל שניתן.  איננו יכולים להמשיך להתייחס לתופעות כאלה כתופעות שוליים, יש לעקור אותן מהשורש. אם לא נפעל בנחרצות, נשלם, כולנו, את תג המחיר".

שר הביטחון משה (בוגי) יעלון אמר "עלינו להוקיע תופעות כאלה, עלינו להמשיך ולחנך את הדור הצעיר לדעת להתייחס אל האחר. עלינו להמשיך להיות בני אדם, לנצח ולהישאר בני אדם". דבריו שודרו בגלי צה"ל. 

האולם החרוך במסגד בעקרבא, הבוקרצילום: אי-אף-פי

גסאן דגלס, הנמנה עם הפעילים נגד ההתנחלויות בצפון הגדה, סיפר כי חלק מתושבי עקרבא הבחינו במתנחלים ורדפו אחריהם, אך הם הצליחו לברוח. תושבים רבים הגיעו למתחם בניסיון לכבות האש בטרם תתפשט למתחם כולו.

דגלס אמר כי האירוע הבוקר מצטרף לשורה ארוכה של אירועי תקיפה מצד המתנחלים נגד רכוש פלסטיני ואתרים קדושים, מתוך גזענות ושנאה שעלולה להצית את השטח ולמנוע כל הסדר עתידי. 

יותר משעתיים עברו הבוקר עד שחיילי החטיבה המרחבית שומרון הצליחו לארגן כוח אבטחה לאנשי המשטרה שביקשו להכנס לעקרבא ולבחון את ההצתה במסגד. בינתיים התקהלו במקום אנשים ששיבשו את הזירה. 

הנהלים בשטחים אוסרים על שוטרים להיכנס לכפרים פלסטינים ללא ליווי של אבטחה צבאית. בשל כך, כל אימת שיש זירת פשע בכפרים המשטרה תלויה בליווי צבאי. הבוקר התלוננו הפלסטינים על הצתת המסגד בעקרבא, ובמשטרה ביקשו ליווי כמקובל. אך במקרה זה, חטיבת שומרון שאחראית על עקרבא התמהמה, ורק ב-10:00 הגיעו כוחות כדי ללוות את השוטרים פנימה. 

מדובר צה"ל נמסר בתגובה כי ״עם קבלת הדיווח צה״ל, בשיתוף עם כלל גופי הביטחון, החל בתארגנות לקראת כניסה לכפר עקרבה לצורך בדיקת האירוע. תזמון הכניסה נקבע בהתחשב בשיקולים מבצעיים, המנעות מפגיעה בנפש וקיומו של מרקם החיים תקין של תושבי הכפר״.

עקרבא מצוי במחוז שכם של הרשות הפלסטינית, לא רחוק מההתנחלות תפוח. בשבועיים האחרונים היו עימותים רבים בין פלסטינים למתנחלים בכפר תפוח, ובשבת האחרונה נעצרו שניים בחשד לתקיפת פלסטינים.

מלבד זאת, נכרתו עצי זית של פלסטינים ורוססה בסמוך להם הכתובת "ד"ש מבנימין ריחתר", ככל הנראה הכוונה לבנימין ריכטר, תושב הגדה, שנמצא במעצר לאחר שהוגש נגדו כתב אישום על הצתת כלי רכב של פלסטינים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ