הכנסת הקימה ועדת משנה לענייני סייבר שתפקח על פעילות הגופים הביטחוניים

הוועדה, שבראשה עומד ח"כ רוברט אילטוב, הוקמה בין היתר בעקבות העלייה הנרחבת בכמות התקיפות הקיברנטיות במהלך מבצע "צוק איתן"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

ועדת החוץ והביטחון של הכנסת הקימה באחרונה ועדת משנה חדשה לענייני סייבר. הוועדה צפויה לפקח על פעילות הגופים הביטחוניים בהגנה על תשתיות הסייבר של ישראל. לפני כשבועיים קיבלו חברי הוועדה סקירה ראשונה על הבעיות בתחום והוכנה עבורם תכנית עבודה סדורה. בראש הוועדה עומד ח"כ רוברט אילטוב (ישראל ביתנו) וחברים בה מאיר שטרית (התנועה), רונן הופמן (יש עתיד) ויצחק כהן (ש"ס).

הוועדה התכנסה לדיון חסוי ראשון לפני כשבועיים. "ההגנה על התשתיות האסטרטגיות והביטחוניות של ישראל היא נושא מאוד חשוב", אמר אילטוב, "אין ספק שהנושא הזה חייב להיות תחת פיקוח פרלמנטרי הדוק ויש צורך לעסוק בו בכנסת באופן קבוע ולא מעת לעת". לדבריו, “לא היו דיונים רחבים מספיק בנושא הזה עד היום. דיברתי עם יו"ר ועדת החוץ והביטחון זאב אלקין ועם מנהל הוועדה והחלטנו להקים את ועדת המשנה הזאת".

לדברי אילטוב, הוועדה צפויה להסתייע במומחים בתחום כדי לסייע לח"כים להתגבר על פערי המידע ולאפשר להם לקיים פיקוח משמעותי בעניין. תחילה חשבו בכנסת להתייחס לפעילות הסייבר ולבקר את הנעשה בין גופי הביטחון בנושא במסגרת פעילות ועדת המשנה לענייני מודיעין, אך לבסוף הוחלט להקים ועדת משנה ייעודית שתתעסק בעניין זה בלבד.

חיילים במערך הסייבר של צה"ל באגף התקשוב, בשנה שעברהצילום: דובר צה"ל

גורם בוועדת החוץ והביטחון הסביר כי ועדת המשנה הוקמה לאור חשיבות נושא הסייבר, שתופס תאוצה בפעילות הגופים הביטחוניים, וכן "העובדה שהוא רלוונטי ברמה הלאומית מול כל ארגוני הביטחון". בעקבות מינויו לראש ועדת משנה, אילטוב צפוי להפוך גם לחבר בפורום של ועדת החוץ והביטחון שבודק את תפקוד הדרג המדיני והצבאי במבצע "צוק איתן".

בחודש שעבר החליט ראש הממשלה בנימין נתניהו על הקמת רשות לאומית אופרטיבית לתחום הסייבר. הרשות החדשה היא זו שתהיה אחראית להגנת המרחב האזרחי של ישראל מפני איומי סייבר, ותפעל לצד מטה הסייבר הלאומי. בכך, דחה נתניהו את המלצת השב"כ בנושא. צה"ל מייחס לתחומי הסייבר חשיבות רבה, ומתייחס לעניין כזירת לחימה לכל דבר.

בעת הלחימה האחרונה בעזה היו מתקפות סייבר רבות על ישראל, גם על תשתיות האינטרנט, ולדברי קצין בכיר באגף התקשוב, היתה זו מתקפה "די רחבת היקף". אותו קצין ציין כי היד המכוונת של פעילות זו מקורה באיראן, והוסיף כי בזמן צוק איתן היה "מאמץ סייברי מאוד משמעותי - וזה דבר שלא ראינו כמותו קודם לכן, לא בהיקפים האלו ולא בסוג היעדים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ