עבאס: למתנחלים אין זכות לטמא את אל-אקצא

לאחר העימותים הקשים בהר הבית השבוע, הצהיר הנשיא הפלסטיני כי "אין מקום לדיבורים, עלינו למנוע מהמתנחלים להיכנס למסגד בכל דרך אפשרית"

ג'קי חורי
ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי
ניר חסון

"עלינו למנוע מהמתנחלים בכל דרך אפשרית להיכנס לאל-אקצא" - כך אמר היום (שישי) הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס על רקע המתיחות הקשה באזור הר הבית לאחרונה. "זה המסגד שלנו ואין להם זכות להיכנס אליו ולטמא אותו", הוסיף בנאום בפני "הוועידה למען שמירה על אל-אקצא ואל-קודס" שהתכנסה באל-בירה.

בדבריו הדגיש עבאס את חשיבות הנוכחות הפלסטינית בירושלים. "לאל-קודס יש טעם ומעמד מיוחד ומעמד בלב כל פלסטיני וערבי, מוסלמי ונוצרי, היא היהלום שבכתר והבירה הנצחית של העם הפלסטיני ובלעדיה לא תהיה מדינה", אמר. "אנחנו נדרשים להיות נוכחים באל-אקצא. אין מקום לדיבורים, צריך לפעול למען ההגנה על ירושלים".

עבאס חזר בנאומו על עמדת ההנהגה הפלסטינית, המתכוונת לפנות למועצת הביטחון בדרישה להכיר בשטחים שנכבשו ב-1967 כבשטחי המדינה הפלסטינית ולא כשטחים הנתונים במחלוקת, כפי שטוענת ישראל. עבאס הוסיף כי הוא עומד על קיום בחירות בגדה ובעזה בתוך שישה חודשים. עוד ציין כי בסוף השנה תתכנס הוועידה הכללית של הפתח, שתחזיר חיים לתנועה ותאפשר לדור הצעיר להוביל אותה. לדבריו, "אנחנו מאמינים בחילופי דורות ומעבר מדור לדור עד השגת היעד, שהוא העצמאות הפלסטינית".

בתוך כך, בחמאס האשימו את הרשות הפלסטינית בהתנכלות לפעילי התנועה בגדה המערבית ובפיזור תהלוכות שארגנה למען התמיכה במסגד אל-אקצא. בהודעת חמאס נאמר כי כוחות המשטרה של הרשות פיזרו היום בכוח תהלוכות בשכם, בחברון וברמאללה ועצרו את אנשי הארגון. לטענת חמאס, צעדים אלה מנוגדים לדבריו של עבאס לגבי ההגנה על אל-אקצא.

שוטרים עוצרים צעיר פלסטיני בהר הבית, השבועצילום: רויטרס

השבוע התרחשו בהר הבית עימותים קשים, כשצעירים פלסטינים רעולי פנים יידו אבנים וירו זיקוקים לעבר שוטרים, והתבצרו מאחורי מחסומים שהכינו מראש בכניסה למסגד אל-אקצא. השוטרים הדפו אותם לתוך המסגד תוך שימוש באמצעים לפיזור הפגנות, נעלו את דלתותיו כשהמתפרעים בתוכו ופירקו את המחסומים. בתום האירועים נעצרו ארבעה בני אדם כחשודים במעורבות בהפרות סדר.

מאז 2004, הר הבית פתוח לכמה שעות ליהודים ולתיירים שאינם מוסלמים. בתקופה האחרונה, לצד עלייה חדה במספר המבקרים היהודים בהר, ניכרת מתיחות קשה באזור וכמעט בכל יום מתרחשים עימותים בין מבקרים יהודים ושוטרים לבין מתפללים מוסלמים. כיום מונעת המשטרה קיום טקסים דתיים במקום מחשש למהומות, אך לאחרונה גובר הלחץ מימין לשנות את המצב הקיים ולאפשר ליהודים להתפלל על הר הבית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ