חודש לפני סיום שיחות הגרעין: ישראל חוששת מ"הסכם רע" בין איראן למעצמות

האיראנים דיווחו על התקדמות במגעים, אך הודו כי עדיין לא הושגה פריצת דרך בסוגיות העיקריות. נתניהו: איראן גרעינית - איום חמור יותר מדאעש

ברק רביד
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד
ג'קי חורי

של שיחות הגרעין בין איראן לבין נציגי שש המעצמות בווינה בשבוע שעבר הגביר את הדאגה בקרב בכירי הממשלה בירושלים מפני האפשרות לעסקה קרובה בין הצדדים. פקיד בכיר שעוסק בסוגיה האיראנית ציין כי ישראל חוששת שעד מועד סיום המשא ומתן ב-24 בנובמבר תושג עסקה שלא תיתן מענה לרוב דרישותיה וחששותיה.

ראש הממשלה הביע היום (ראשון) את חוסר שביעות הרצון הישראלי מכיוון התקדמות השיחות בווינה. "אנחנו עומדים בפני סכנה של הסכם של המעצמות שישאיר את איראן כמדינת סף גרעינית, עם אלפי צנטריפוגות שבאמצעותן תוכל לייצר חומר לפצצה גרעינית תוך זמן קצר", אמר. "זהו איום על העולם כולו ובראש ובראשונה עלינו. האיום הזה חמור הרבה יותר מהאיום של דאעש".

לצד זאת, גורמים בכירים באיראן הודיעו כי הושגה התקדמות בחלק מסעיפי המשא ומתן על תוכנית הגרעין. עם זאת, הודו כי עדיין לא הושגו סיכום או פריצת דרך בסוגיות העיקריות. לדברי עוזר שר החוץ האיראני וראש צוות המשא ומתן, עבאס עראקג'י, בשלב זה אין נכונות מצד האיראנים והמעצמות להאריך את תקופת המשא ומתן, שאמורה להסתיים ב–24 בנובמבר.

עראקג'י, שצוטט היום בכמה כלי תקשורת איראניים, אישר כי עדיין לא הושגו הסכמות בכמה נושאים מהותיים, וכי מומחים משני הצדדים עדיין מקיימים דיונים בנושא. עראקג'י סירב להתייחס לאמירה של נציג רוסיה במשא ומתן, שטען כי 90% מהסוגיות כבר טופלו. הוא הסביר כי קיימת אפשרות לסיים את השיחות עד לסוף נובמבר, אך לדבריו, "צריך לקחת בחשבון שהזמן הנותר לא יספיק כדי להגיע להסכם כולל".

זריף, אשטון וקרי, בפתח השיחות בווינה השבועצילום: אי־אף־פי

בשבוע שעבר התקיימה בווינה פגישה משולשת בין שר החוץ של ארה"ב ג'ון קרי, שר החוץ האיראני מוחמד ג'וואד זריף ושרת החוץ של האיחוד האירופי קרין אשטון, שמנהלת את המשא ומתן עם איראן מטעם שש המעצמות – ארה"ב, רוסיה, סין, צרפת, בריטניה וגרמניה. הדיונים נמשכו שעות ארוכות ובסיומם הבהירו שני הצדדים כי למרות מחלוקות רבות שנותרו בסוגיות מרכזיות, הם השיגו התקדמות.

יום לאחר מכן נמשכו בווינה השיחות בין צוות המשא ומתן האיראני לבין נציגים בכירים משש המעצמות. בסיום יום השיחות הנוסף בווינה אמרו בכירים במשלחת האמריקאית כי הושגה התקדמות. מייקל מן, הדובר של אשטון, אמר כי שיחות הגרעין "נכנסו לשלב קריטי". השבוע יימשכו השיחות בווינה בין איראן לנציגי המעצמות בדרג של מומחים ובעוד שבועיים צפויה פסגה משולשת נוספת בין זריף, אשטון וקרי.

הפקיד הישראלי הבכיר, שביקש לשמור על עילום שם בשל הרגישות הדיפלומטית של הסוגיה, ציין כי למרות ההתקרבות בעמדות בין איראן לנציגי המעצמות, הפערים בין הצדדים עדיין גדולים. החשש הישראלי, לדבריו, גובר בשל התחושה שבנסיון להשיג התקדמות ולמנוע כישלון נציגי המעצמות מעלים "פתרונות יצירתיים" שאינם צפויים להפחית את מספר הצנטריפוגות להעשרת אורניום שבידי איראן.

לפני סבב השיחות האחרון פרסם המנהיג העליון של איראן עלי חמינאי שורה של "קווים אדומים" לצוות המשא ומתן של ארצו. הרשימה כללה נקודות כמו המשך המחקר הגרעיני באיראן, שימור ההישגים של תכנית הגרעין האיראנית ועמידה ביעד של העשרת אורניום בשטח המדינה.

רה"מ נתניהו, במפגש עם מזכ"ל האו"ם בשבוע שעבר בירושליםצילום: אמיל סלמן

"המעצמות מודעות לקווים האדומים האלה ופשוט מנסות לשחק בתוכם ולמצוא פתרונות יצירתיים שלא ישברו אותם", אמר הפקיד הבכיר. "לא בטוח שיהיה הסכם עד ה-24 בנובמבר וקיימת סבירות גבוהה שבסוף השיחות יוארכו בכמה חודשים כדי להימנע מפיצוץ. אולם במצב הנוכחי אם יהיה הסכם משמעות הדבר שהמעצמות נכנעו לתכתיבים האיראנים".

הפקיד הבכיר הוסיף כי בחודשים האחרונים של המשא ומתן חל כרסום בעמדת המעצמות בכל הנוגע למספר הצנטריפוגות שבהן איראן תוכל להמשיך ולהחזיק במסגרת הסדר קבע לסוגיית הגרעין. לדבריו, בתחילה דובר על מספר סמלי של 500 צנטריפוגות שאיראן תורשה להמשיך ולהפעיל, אולם לאט לאט עלה המספר ל-2,000 צנטריפוגות וכעת אף מועלות הצעות שמדברות על 5,000 צנטריפוגות.

מנגד, אמר הפקיד הבכיר, האיראנים לא הגמישו כלל את עמדתם בנוגע למספר הצנטריפוגות ודורשים לשמור על כל 9,000 הצנטריפוגות הפעילות שבידיהם וכן על 10,000 הצנטריפוגות הלא פעילות.

ישראל נמצאת במגעים שוטפים הן עם הממשל האמריקאי והן עם ממשלות צרפת, בריטניה וגרמניה. נציגים של מדינות אלה עדכנו את עמיתיהם הישראלים בתוצאות סבב השיחות האחרון. בשבועות הקרובים לקראת מועד סיום השיחות בין איראן למעצמות תגביר ישראל את מאמצי השכנוע והשתדלנות בוושינגטון ובירות אירופה.

ביום חמישי יגיע ללונדון השר לענייני מודיעין יובל שטייניץ, שממונה על הטיפול בסוגיה האיראנית מטעם ראש הממשלה, וייפגש עם שר החוץ פיליפ המונד. "ההסכם ינוע בין הסכם רע להסכם רע מאוד", אמר הפקיד הישראלי הבכיר. "עם זאת אנחנו מרגישים שאנחנו מצליחים להשפיע על עמדות המעצמות. אנחנו לא מצפים לקבל את כל מה שאנחנו מבקשים, אבל מקווים להישגים מוגבלים שיהפכו את ההסכם להכי פחות רע שאפשר".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ