מבצע לילי של עמותת ימין הביא להכפלת מספר היהודים במרכז סילוואן

שלושה שבועות אחרי אכלוס הבתים ע"י אלע"ד, הושלמה רכישת בתים נוספים. עבאס חתם על תיקון לחוק, המאפשר להשית מאסר עולם על מוכרי קרקעות לאזרחי מדינה עויינת

ניר חסון
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניר חסון
ג'קי חורי

עשרות מתנחלים נכנסו הלילה (שני) לשני בניינים ריקים במרכז סילוואן, אזור בו גרו עד כה כמה משפחות יהודיות בלבד. בימים האחרונים נפוצו שמועות באזור על כך שש"ק, פלסטיני ממזרח ירושלים (השם המלא שמור במערכת), שימש כאיש קש לשם העברת הבתים למתנחלים, הקשורים ככל הנראה לעמותת "עטרת כהנים". בכך הוכפל מספר היהודים המתגוררים בלב השכונה הפלסטינית במזרח הבירה. 

הבתים נרכשו בשנה האחרונה על ידי חברות מחו"ל, כשמאחורי המהלך עמד הוועד לחידוש הישוב היהודי בכפר השילוח. שני המתחמים נמצאים במרחק של מאות מטרים זה מזה. בבית אחד יש מקום לחמש משפחות ובאחר לארבע, וחברים ב"עטרת כהנים" סייעו הלילה למשפחות לעבור לבתיהן. בעקבות כניסת המשפחות לשכונה, השליכו הערב צעירים ערבים בקבוקי תבערה וזיקוקים לעבר הבתים אליהם נכנסו המתנחלים. כוחות משטרה הוצבו במקום כדי להשתלט על האירוע.

על רקע כניסת משפחות המתנחלים לסילוואן, חתם הערב יו"ר הרשות הפלסטינית, מחמוד עבאס (אבו מאזן), על תיקון לחוק העונשין הירדני התקף בשטחי הרשות, לפיו מי שיורשע בעבירה של מכירה, החכרה או העברה של שטחים פלסטינים לטובת מדינה עויינת או אזרח מטעמה צפוי לעונש מאסר ועבודות פרך לכל החיים. לפני התיקון החוק איפשר למערכת המשפט בגדה לגזור על מורשעים בעבירה זו מאסר ועבודות פרך לתקופה מוגבלת בלבד.

לטענת המתנחלים בסילוואן, אחד הבתים קרוי בית פרומקין, על שם סבא רבא של ראש השב"כ לשעבר כרמי גילון, שהקים ישוב ליהודים שבאו מתימן לפני העלייה הראשונה. "התימנים נטשו את הכפר בגלל פרעות ולאחר מכן מכרו את בתיהם כשבית הכנסת נשאר בשלמותו", אמרו, "הלילה היתה סגירת מעגל במקום".

שמו של מוכר הבתים למתנחלים שמור במערכת וטרם ניתן היה להשיג את תגובתו. בפגישה שנערכה עמו בשבוע שעבר הכחיש האיש בפני התושבים הפלסטינים כי בכוונתו למכור את הבתים לצד שלישי. לדברי תושבים פלסטינים, בבעלות ש"ק נמצא בית נוסף שיש חשש שיאוכלס אף הוא על ידי המתנחלים.

עו"ד אשרת מימון מעמותת "עיר עמים" אמרה כי כניסת המתנחלים הנוספים לסילוואן היא עוד צעד בסגירת הצוהר לפתרון מדיני. "היא תמיד נעשית בחסות ובתמיכת הרשויות, אם באמצעים ישירים, ואם באמצעות אבטחה במיליוני שקלים מתקציב המדינה ובעצימת עיניים", הדגישה מימון, "תושבי סילוואן שוב מתעוררים לבוקר של חדירה גסה לשכונתם, וטלטול כל יכולת של שני העמים לחיים ראויים ולאופק מדיני".

אחד הבניינים שאליו נכנסו יהודים במרכז שכונת סילוואן, היוםצילום: אמיל סלמן

בניגוד למבצע הקודם שנערך לפני כשלושה שבועות - אז נכנסו אנשי עמותת אלע"ד לבתים באזור ואדי חילווה – עיר דוד, אזור המיושב בעשרות משפחות יהודיות - הפעם נמצאים הבתים לא הרחק מההתנחלות "בית יהונתן" במרכז סילוואן, אזור בו מתגוררות משפחות יהודיות מועטות.

בחודשים האחרונים סובלות המשפחות היהודיות המתגוררות באזור מאלימות רבה הכוללת יידוי אבנים, בקבוקי תבערה וירי של זיקוקי דינור לעבר הבתים והמכוניות שלהם. הן מאובטחות ומלוות על ידי מאבטחים של משרד השיכון בכל כניסה ויציאה מהשכונה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ