ירדן ביקשה הבהרות מישראל על הצעת חוק לשינוי הסטטוס קוו בהר הבית

המלך עבדאללה אמר כי יפעל יחד עם מדינות ערב כדי למנוע תפילת יהודים בהר. באחרונה נכנע נתניהו ללחץ הירדני ופירק את הגשר שהוביל להר

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

ממשלת ירדן פנתה לישראל השבוע וביקשה הבהרות לגבי האפשרות שבמושב הקרוב של הכנסת תעלה להצבעה הצעת החוק של ח''כ מירי רגב, המבקשת לשנות את הסטטוס קוו בהר הבית ולאפשר ליהודים להתפלל בו.

את החוק הציעה ח"כ רגב יחד עם ח"כ חיליק בר (העבודה) לפני כחצי שנה. ח"כ בר הודיע כעבור ימים אחדים כי הוא מושך את חתימתו לאחר שהופעלו עליו לחצים כבדים במפלגתו. החוק לא עלה להצבעה עד היום ולא ברור אם הוא צפוי לעלות להצבעה במושב החורף שייפתח בשבוע הבא. 

בעקבות הפרסום אמרה רגב ל"הארץ" כי היא מתכוונת להמשיך לקדם את החוק עם חזרת הכנסת מפגרת הקיץ. לדבריה, אם לא תצליח לקדם אותו בכנסת, היא תשקול עתירה לבג”ץ כדי לפתוח את הר הבית לתפילת יהודים.

חיילים מבקרים בהר הבית ביום ראשוןצילום: אי־אף־פי

“אילו המוסלמים על ההר היו מכבדים את העליה של היהודים, בשעות ובימים שנקבעו על ידי הממשלה, לא הייתי מקדמת את החוק. אין לנו כוונה להכנס לאל אקצא, אבל ההר קדוש ליהודים ומוסלמים. למה יהודים ומוסלמים יכולים להתפלל במערת המכפלה ובהר הבית לא? דווקא הממלכה הירדנית צריכה להעביר מסר ברור בעניין הזה: ערבים ומוסלמים ימשיכו להתפלל באל אקצא, והיהודים יוכלו לעלות להר ולהתפלל", אמרה רגב.

פקיד ישראלי בכיר ציין כי שגריר ירדן בישראל, וואליד עובידאת, פנה למשרד החוץ בנושא אחרי שבתקשורת הפלסטינית והערבית דווח כי היא תעלה להצבעה בחודש הקרוב. השגריר הירדני אמר שארצו מודאגת מאוד מהדיווחים וביקש לקבל הבהרות בעניין מממשלת ישראל.

הפקיד הבכיר הוסיף כי לאחר קבלת הפניה הירדנית הועבר דיווח בעניין למזכיר הממשלה, אביחי מנדלבליט, וליועץ לביטחון לאומי בלשכת ראש הממשלה, יוסי כהן, כדי שיבדקו את הסוגיה ויעבירו תשובה לירדנים.

הפגנה של נשים פלסטיניות נגד כניסת יהודים להר הבית, בשבוע שעברצילום: רויטרס

ראש הממשלה נתניהו ציין בכמה ראיונות בשבועות האחרונים כי הוא תומך בשימור הסטטוס קוו בהר הבית חרף הביקורת בעניין מצד גורמים בימין. בראיון לערוץ 2 אמר נתניהו כי הוא סבור ששינוי הסטטוס קוו ''עלול להבעיר מלחמת דת".

במקביל לפניה בערוץ הדיפלומטי לישראל, המלך עבדאללה פועל בזירה הערבית והבינלאומית כדי למנוע את אישור הצעת החוק. שגריר ירדן ברשות הפלסטינית, חאלד שוואבקה, אמר היום (שלישי) בראיון לסוכנות הידיעות הפלסטינית מען, כי "ישראל מנסה לרוקן את החסות הירדנית על מסגד אל-אקצא מתוכנה ולהעביר חוקים ותוכניות להשתלטות על המסגד. אך בשל מערכת היחסים בין שתי המדינות, כולל הסכם השלום, לירדן יש יותר אמצעים להפעיל לחץ על ישראל והקהילה הבינלאומית כדי לעצור ולהפסיק את ההפרות".

לדבריו ירדן הוכיחה בעבר שישראל נענית ללחצים הירדנים, והדבר הוכח בפירוק הגשר הארעי שהוקם בשער המוגרבים. הוא הוסיף כי" מסגד אל אקצא מהווה קו אדום והמדיניות הישראלית הנוכחית בירושלים לא יכולה להתקבל על ידי הירדנים".

שוואבקה ציין כי המלך עבדאללה השני הנחה את הממשלה הירדנית לפעול בכל המישורים המשפטיים והמדיניים כדי להפסיק לאלתר את "התוקפנות במסגד אל אקצא" כהגדרתו, וכי שר החוץ הירדני העביר מסרים דחופים לחברי מועצת הביטחון ושרי חוץ ברחבי העולם בהם הוא קורא להפסיק את הפגיעה במסגד.

לא עוד נחלתם של ארגוני המקדש בלבד 

בסוכות האחרון הגיע לשיא מספר המבקרים היהודים בהר הבית, כאשר מאות אנשים עלו אליו. ארנון סגל, עיתונאי מקור ראשון ופעיל מרכזי בתנועות הר הבית, כתב כי בחג האחרון נחצה "קו פרשת המים" בכל הנוגע ליחס הציבור היהודי להר הבית.

השינוי בתפישת ההר בקרב הציבור הדתי לאומי נמשך זה כמה שנים אך בשנה האחרונה התעצם. זאת בין היתר בזכות פעילותם של עשרות ארגונים העוסקים בבית המקדש והר הבית ובזכותם של מספר חברי כנסת ופוליטיקאים שעוסקים בנושא הזה באופן שוטף.

כך למשל, אנשי עמותת עיר עמים חישבו ומצאו שבשנה האחרונה קיימה ועדת הפנים של הכנסת בראשות חברת הכנסת מירי רגב יותר ישיבות בנושא הר הבית מאשר התקיימו בעשר השנים האחרונות. רגב מובילה בישיבות קו תקיף נגד המשטרה, שלטענתה פועלת ברפיון ידיים נגד האלימות המוסלמית על ההר.

עבודות לפירוק גשר העץ הארעי ליד רחבת הכותל, בחודש שעברצילום: מיכל פתאל

היא גם חלק מקבוצה של פוליטיקאים שקוראים לשינוי הסטטוס קוו על ההר, כך שתתאפשר תפילת יהודים במקום. פוליטיקאים נוספים שעוסקים בנושא הם שר השיכון אורי אריאל וחבר הכנסת משה פייגלין, שניהם גם עולים להר באופן סדיר. לפני שבוע אמר סגן שר הדתות, אלי בן דהן, ל"הארץ" כי כבר לפני מספר חודשים הגיש לראש הממשלה טיוטת הצעה לתקנות שיאפשרו תפילה בהר. התקנות כוללות הפרדה בזמן ובמקום בין המתפללים המוסלמים ליהודים.

ראש הממשלה לא הגיב למסמך ובארגוני בית המקדש גם לא מצפים שיגיב, שכן בכל הנוגע להר הבית מקפיד נתניהו מאוד בכבודו של בית המלוכה הירדני ונזהר ממעשים שיהוו הפרה או אפילו חשש להפרת הסטטוס קוו. כך למשל, לפני כחודשיים פרסם "הארץ" כי ראש הממשלה הורה לרשות העתיקות ולקרן למורשת הכותל לפרק גשר עץ זמני שהוקם ליד גשר המוגרבים, בשל טענות שהגיעו מכיוון ירדן. 

למרות הזהירות המופלגת של הממשלה, נפוצות מפעם לפעם שמועות בציבור המוסלמי בירושלים ובשטחים על כך שישראל מתכננת מהלך גדול בהר הבית. בשיח הפלסטיני אין הפרדה בין תנועות הר הבית, המכונות בשיח זה "מתנחלים", לבין הממשלה.

כך שהקריאות "להגן על הר הבית" נופלות על אוזן קשובה ובכל פעם שישנה עלייה במתיחות, בעיקר סביב חגים ומועדים יהודים ומוסלמים, מגיעים עשרות צעירים כדי להתעמת עם השוטרים. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ