משעל: יש לנו הוכחות שמוחמד דף בחיים

ראש הלשכה המדינית של חמאס הסביר בראיון ל"ואניטי פייר" את המיסתורין סביב דף בכך ש"אין זה מתפקידו להופיע בציבור"

"הארץ"
"הארץ"

"ישראל לא הצליחה להרוג את מוחמד דף. הוא חי, וימשיך להילחם נגד התוקפנות והכיבוש הישראלי"- כך אמר ראש הלשכה המדינית של חמאס, חאלד משעל, בראיון שפורסם עמו השבוע במגזין "ואניטי פייר". משעל אישר כי בניסיון חיסולו של דף, ראש הזרוע הצבאית של חמאס, נהרגו אשתו ושני ילדיו.

כשנשאל בכיר החמאס מדוע לא נראתה מאז ניסיון החיסול הוכחה לטענה כי דף נותר בחיים, אמר כי "אנחנו מחזיקים בהוכחות, וזה לא משנה מה יש לאחרים ביד. דף הוא לא פוליטיקאי, ואין זה מתפקידו לקיים הופעות בציבור. הוא איש צבא שכמעט מעולם לא הופיע לעיני הציבור, אפילו לפני המלחמה האחרונה בעזה".

ביום ניסיון החיסול, במהלך "צוק איתן", דיווחו הפלסטינים כי בית משפחת א־דלו בשכונת שייח רדוואן בעזה הופצץ על ידי חיל האוויר, וכי אשתו של דף, וודיאד בת ה-28, ובנו עלי בן השבעה חודשים, נהרגו בתקיפה יחד עם אדם נוסף שזהותו לא נמסרה. חמאס הכחיש כי דף שהה בבית בעת ההפצצה, ובישראל שמרו על שתיקה. בתדרוך שקיים עם עיתונאים בתחילת ספטמבר, העריך שר החוץ, אביגדור ליברמן, כי ראש הזרוע הצבאית של חמאס נהרג בתקיפה.

במהלך הראיון עמו התייחס משעל גם לאופן בו החלה הלחימה ברצועה. "נתניהו העדיף להסלים את המצב בעזה בגלל הבעיות הפנימיות שהיו לו בקבינט, ובגלל הכעס הציבורי שקיים כלפיו", אמר. "המלחמה הזו נכפתה עלינו ואנחנו פשוט הגנו על עצמנו".

בנוסף, הגיב לטענות נגד המנהרות ההתקפיות שחפר חמאס, בשיתוף עם הפלגים הפלסטינים האחרים הפועלים ברצועה. "אם אלו היו מנהרות למטרת תקיפה – חמאס היה משתמש בהן לפני שהחלה הלחימה", אמר משעל. "האם נעשה מתישהו שימוש באחת מהמנהרות האלו כדי להרוג את תושבי היישובים הסמוכים (לרצועת עזה)? לעולם לא! חמאס השתמש בהן רק כדי לחדור לשורות הצבא הישראלי שיצא למתקפה נגדנו, או לפשוט על מחסומים צבאיים, כמו בנחל עוז". הוא הוסיף כי "העובדה שישראל העלתה את הטיעון (שחמאס תכנן פיגוע נרחב דרך המנהרות) רק אחרי שפתחה במלחמה - מוכיחה שהיא משקרת ורק חיפשה צידוקים כדי לפתוח במלחמה".

משעל נשאל מה דעתו על פעולות הקואליציה נגד דאעש בסוריה, אשר היוותה עד לפני פרוץ מלחמת האזרחים בה בסיס פעילות חשוב לארגונו. "אנחנו מתנגדים לקיצוניות פוליטית, אידיאולוגית או צבאית, כמו גם להרג של חפים מפשע, ללא כל קשר לאמונתם או גזעם", אמר. "לאנשים הנמצאים תחת כיבוש זר עומדת הזכות להתנגד, אבל הרג רנדומלי וקיצוניות – אלו דברים שאנחנו מתנגדים אליהם".

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ