חמאס: הפיגוע הוא תגובה לדריסת ילדה פלסטינית; המשפחה: מדובר בתאונה

בני משפחתו של הדורס, עבד אל רחמן א-שלודי, דוחים את הברכות של חמאס על הפיגוע וממשיכים לטעון כי הוא איבד שליטה על רכבו

ניר חסון
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניר חסון
ג'קי חורי

בחמאס בירכו על פיגוע הדריסה אתמול (רביעי) בירושלים ואמרו כי מדובר בתגובה לדריסת למוות של ילדה פלסטינית בת חמש בידי מתנחל השבוע. מנגד, בני משפחתו של עבד אל רחמן א-שלודי דוחים את הטענות שבנם ביצע פיגוע דריסה בירושלים ועדיין מאמינים שהוא איבד שליטה על רכבו וכי מדובר בתאונת דרכים.  למרות זאת, כמה מבני המשפחה אמרו ל"הארץ" כי הוא היה מתוסכל בחודשים האחרונים מאחר שהיה מובטל ולא מצא עבודה.

א-שלודי, בן 21, תושב סילוואן שבמזרח ירושלים, שוחרר במרץ האחרון אחרי שריצה 14 חודשי מאסר בגין עבירות ביטחוניות. לדברי תושבים בסילוואן במהלך המאסר ולאחריו הוא הפך להיות מזוהה כפעיל בחמאס. "אחרי מלחמת עזה כולם מזדהים עם חמאס", אמר ל"הארץ" בן דודו, עבד אלחלים א-שלודי, "זה לא אומר שהוא מחבל". לטענתו, עבד אל רחמן לא היה מזוהה עם תנועה פוליטית כלשהי. "אחרי המעצר הרגשנו שהוא איבד את עצמו", הוא הוסיף, "אבל אני לא מאמין שהוא ילך על צעד כזה קיצוני".

לטענת משפחתו של א-שלודי, בסרטון מצלמות האבטחה רואים אנשים רבים שעומדים על הרציף ולא נפגעים, "אם הוא היה עושה פיגוע הוא היה יכול לקחת איתו עוד 20-10 אנשים. יכול להיות שהייתה תקלה ברכב. הבן אדם מת עכשיו אי אפשר לדעת", אמר בן דודו. 

כרזה שבה נראה עבד אל רחמן א-שלודי והילדה אינס חליל

אמו של א-שלודי סיפרה כי הוא שהה אתמול בבית לאורך היום, לאחר שקם מוקדם בבוקר קרא פסוקים מהקוראן והסתגר בחדרו, אך לא ידעה מתי הוא קם ועזב. לטענתה, הוא חש ברע והיא לקחה אותו לרופא בקופת חולים ולאחר מכן שבו השניים הביתה. לדברי האם, פחות משעה לפני הפיגוע הוא הלך לישון וכשהגיעו הבשורות הראשונות על מעורבותו באירוע היא רצה לחדרו וגילתה כי יצא. בני משפחתו לא יודעים להסביר מה היה יעד נסיעתו. 

"אין ספק שהמצב בסילוואן חמור מאוד והאנשים פה מתוסכלים וכועסים", הוסיף בן דודו של א-שלודי. "כל יום המשטרה נכנסת לשכונה ומבצעת מעצרים והמתנחלים שמגיעים מדי יום לצד הריסות הבתים וצווי ההריסה שרודפים את כולם , כל זה מייצר אווירה של ייאוש ותסכול, אני לא יודע אם עבד אל רחמן לקח את זה רחוק מדי, אבל אני עדיין מאמין שהוא עשה תאונה. אם הוא רצה לעשות פיגוע למה הוא חיכה עד אז, בסרטונים לא רואים בוודאות שמדובר בפיגוע ויכול להיות שהוא איבד שליטה על הרכב. הישראלים כבר החליטו שזה פיגוע וירו בו למוות". 

במשפחה טוענים כי גל הברכות שיצא מבכירים בחמאס ומארגונים שונים אינו משקף את עמדת המשפחה, וכי יכול להיות שמדובר בניסיון לקצור רווח פוליטי בלייחס פיגוע לארגון כזה או אחר.

המשפחה טרם קיבלה את הגופה לקבורה והיא חוששת כי ישראל מעכבת את הנתיחה ואת מסירת הגופה לשעת לילה מאוחרת כדי למנוע קיום הלוויה גדולה. "אנחנו מאמינים שהבן שלנו נורה ונהרג בדם קר ולא הייתה שום אפשרות לחקור אותו ולשמוע את גרסתו ולפחות מגיע לו הלוויה כמו כולם", אמרו במשפחה. 

בעמודי פייסבוק שפורסמו אחרי האירוע ניתן לראות את תמונותיו של א-שלודי ליד תמונה של הילדה אינאס חליל, שנדרסה למוות לפני כמה ימים על כביש 60 צפונית לרמאללה.

בכיר החמאס חוסאם בדראן השוהה בקטאר אמר כי פעולת "הגבורה" שביצע א-שלודי היא זכות טבעית ותגובה לאירוע הדריסה של חליל. לפי בדראן, "מי שחושב שתושבי הגדה נטשו את דרך המאבק וההתנגדות טועה. א-שלודי ממשיך את דרכו של דודו מוחיי אדין אשריף". 

אשריף היה בכיר בזרוע הצבאית של החמאס ונחשב ליורשו של המהנדס יחיא עיאש. אשריף, שהיה תושב בית חנינא  נהרג בפיצוץ רכב בשנת 98' ובחמאס האשימו אז את מנגנוני הביטחון של הרשות בפיקודו של ג'בריל רג'ב באחראיות להתנקשות. לטענתם, אשריף נעצר על ידי המנגנונים וההערכה שנהרג מעינויים ולאחר מכן גופתו הונחה בתוך הרכב שפוצץ.

ביום ראשון האחרון נלקח לחקירה תושב יצהר בן 29, שנהג בכלי הרכב שפגע למוות באינאס חליל, ילדה פלסטינית בת חמש, ופצע באורח קשה את חברתה טולין עספור, בת חמש גם כן. במשטרה אמרו כי האיש טען שלא עצר במקום התאונה כיוון שחשש לחייו, אולם הוסיפו כי הוא התקשר ודיווח על האירוע. בתום החקירה שוחרר הצעיר. מנגד, בתקשורת הפלסטינית דווח כי הדריסה היתה מכוונת. עדי ראייה אף טענו כי האיש הסית את מכוניתו על מנת לפגוע בחליל ובעספור. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ