ברק רביד - צרובה
ברק רביד

פקידים אמריקאים בכירים אישרו היום (שישי) כי הבית הלבן סירב לבקשתו של שר הביטחון משה יעלון להיפגש עם סגן הנשיא ג'ו ביידן, שר החוץ ג'ון קרי והיועצת לביטחון לאומי סוזן רייס בביקורו בארה"ב השבוע. הסיבה לכתף הקרה שניתנה ליעלון היא סדרת התבטאויות שלו בחודשים האחרונים נגד הממשל האמריקאי, שבהן גם השתלח באופן אישי בשר החוץ ג'ון קרי.

"לאור כמה מהתבטאויותיו בעבר הלא רחוק, זו לא צריכה להיות הפתעה שהוא קיבל תשובה שלילית בנוגע לכמה מהפגישות שביקש לקיים", אמר ל"הארץ" פקיד אמריקאי בכיר. יעלון נפגש בביקורו עם שר ההגנה צ'אק הייגל ועם שגרירת ארה"ב באו"ם סמנתה פאוור. בכיר אמריקאי אמר לסוכנות הידיעות אי-פי כי הבית הלבן רצה להורות גם לפאוור לא להיענות לבקשה, אבל גילה על קיומה אחרי שהשגרירה כבר נתנה תשובה חיובית.

דובר הבית הלבן ג'וש ארנסט ודוברת משרד החוץ בוושינגטון ג'ן סאקי לא הכחישו את הדברים בתדרוך היומי לכתבים. הם השיבו בלקוניות שפגישתו של יעלון עם מקבילו, שר ההגנה הייגל, היא "הנוהל המקובל".

יעלון עם הייגל בביקורו בארה"ב, השבועצילום: רויטרס

אף שבקשתו של יעלון לקיים את הפגישות עם בכירי הממשל נדחתה כבר לפני יותר משבוע, בוושינגטון המתינו עד סיום ביקורו בארה"ב כדי לחשוף את הסיפור ולהשפיל אותו בפומבי. בכירים בממשל הדליפו את הפרטים לאתר ynet, שם פורסמו לראשונה, לאחר מכן לסוכנות הידיעות אי-פי ואז לכלי תקשורת נוספים. הדיווחים הראשונים בנושא התפרסמו שעה קלה אחרי שיעלון נחת בישראל בצהריים.

לקראת ביקורו בארה"ב ניסה יעלון לטהר מעט את האווירה בינו לבין בכירי הממשל האמריקאי. ערב נסיעתו ועל רקע ההתקפות של שר הכלכלה נפתלי בנט על שר החוץ קרי, פרסם יעלון הודעה לעיתונות שבה שיבח את הסיוע האמריקאי לישראל. בביקורו בבירה האמריקאית טען יעלון בראיון ל"וושינגטון פוסט" כי המשבר ביחסיו עם קרי הסתיים. "התגברנו על זה", אמר.

ההדלפות על דחיית בקשותיו לפגישות עם בכירי הממשל הפתיעו את יעלון, אך האחרון אינו מתכוון לפתוח במריבה פומבית מחודשת עם הממשל האמריקאי. לשכת שר הביטחון נמנעה מלהגיב על הפרשה באופן רשמי, אך בסביבתו של יעלון ציינו כי הנסיעה לארה"ב נועדה ממילא בעיקר לפגישות עם הייגל ובכירי מערכת הביטחון האמריקאית.  

הרקע לדם הרע בין בכירי הממשל האמריקאי לבין יעלון הוא שורת התבטאויות של שר הביטחון הישראלי בתחילת השנה. בחודש ינואר צוטט יעלון ב"ידיעות אחרונות" כמאשים את שר החוץ ג'ון קרי ב"משיחיות אובססיבית" על רקע נסיונותיו לקדם את תהליך השלום בין ישראל לפלסטינים. משרד החוץ האמריקאי מסר בתגובה שדבריו של יעלון "פוגעניים".

יעלון פרסם אז הודעה שניסח עם ראש הממשלה בנימין נתניהו, ובה התנצל על השתלחותו בשר החוץ האמריקאי. "ישראל וארה"ב שותפות למאמץ לקידום המשא ומתן לשלום בין ישראל לפלסטינים בהובלת מזכיר המדינה קרי", מסר. ההודעה פורסמה לאחר שהצהרה רפה שנתן יעלון לפני כן נדחתה על ידי הממשל האמריקאי.

אלא שבחודש מארס גברה שוב המתיחות בין יעלון והממשל, לאחר שב"הארץ" נחשפו דברים שיעלון אמר בכנס סגור בגנות מדיניות החוץ האמריקאית. יעלון מתח אז ביקורת חריפה על התנהלותה של ארה"ב בסוגיה האיראנית, ורמז כי הנשיא אובמה מעדיף לגלגל את תפוח האדמה הלוהט למי שיחליף אותו בבית הלבן. "אנשים יודעים שאיראן מרמה", אמר יעלון. "אבל אנשי מערב שבעים מעדיפים לדחות את העימות. אם אפשר לשנה הבאה, או לקדנציה שאחרי, אבל בסוף זה מתפוצץ". הוא הוסיף כי ארה"ב משדרת חולשה וכי "אם לא תתעשת, היא זו שתיפגע". 

הדברים עוררו זעם בארה"ב, ופקיד בכיר בממשל האשים את יעלון בחבלה מכוונת ביחסים בין שתי המדינות. גם במקרה זה נאלץ יעלון להתנצל ולהבהיר למקבילו הייגל כי בדבריו "לא היתה כל התרסה או ביקורת או כוונה לפגוע בארה"ב או ביחסים אתה". עוד קודם נדחתה התנצלות מצד יעלון בשיחה פרטית, ובכיר אמריקאי הבהיר כי הממשל מצפה להתנצלות פומבית.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ