ריבלין באירוע לציון הטבח בכפר קאסם: "לעולם לא ננסה לדחוק מישהו מארצנו"

לדברי הנשיא, המשתתף בטקס לציון יום השנה ה-58 לטבח בו הוצאו להורג 49 מתושבי הכפר, "אתם בשר מבשרנו... נעשה כאן פשע חמור ויש לתקנו"

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

נשיא המדינה, ראובן (רובי) ריבלין, מבקר היום (ראשון) בכפר קאסם בטקס לציון יום השנה ה-58 לטבח בו נהרגו 49 מתושבי העיר. לדברי ריבלין, "ההרג הנפשע בכפר קאסם הוא פרק חריג וקודר בתולדות היחסים בינינו, הערבים והיהודים החיים כאן. מדינת ישראל הכירה בפשע שנעשה כאן ובצדק, ובדין התנצלה עליו. גם אני כאן היום שב ואומר – פשע חמור נעשה כאן, פקודה בלתי חוקית מעליה מתנוסס דגל שחור ניתנה כאן". לדבריו, זה אירוע "המחייב חשבון נפש. עלינו להישיר מבט לאשר אירע. חובה עלינו ללמד את הדורות הבאים". 

זהו ביקור שני של נשיא מדינה בכפר לאחר שהנשיא לשעבר, שמעון פרס, ביקר במקום והביע התנצלות על המעשה. עם זאת, זהו ביקור נשיאותי ראשון באירוע המרכזי בכפר לציון הטבח. בעבר כבר הביעו שרים בממשלה את צערם על המעשה. שר החינוך לשעבר יוסי שריד הביע התנצלות פומבית ואף הכניס את הנושא לתוכנית הלימודים בשנות ה-90. שר התיירות לשעבר, לימים נשיא המדינה משה קצב, אמר בעבר אף הוא שמשפחות הנטבחים ראויות לסליחה. 

ב-29 באוקטובר 1956, הרגו אנשי משמר הגבול קרוב ל-50 שני אדם, בהם גם נשים וילדים. רוב מוחלט מההרוגים היו תושבי הכפר אשר לא ידעו כי הוטל עליו עוצר במהלך היום. כאשר שבו לכפר אחר הצהריים בתום יום עבודתם הם הועמדו בשורות ונורו למוות. כעונש, הוטל על מפקד החטיבה שפעלה במקום קנס של אגורה אחת.

הנשיא ריבלין בביקורו בכפר קאסם, היוםצילום: תומר אפלבאום

בקבלת הפנים הבוקר לנשיא השתתפו עשרות מתושבי העיר וביניהם חבר הכנסת אברהים צרצור, עיסאווי פריג' (מרצ), מייסד התנועה האסלאמית השייח עבדאללה נמר דרוויש. בעיר היו אדישים לאירוע וחלק מהתושבים כלל לא התייחסו לביקור והגדירו אותו כעוד ביקור של אישיות ישראלית שהגיעה לכאן במרוצת השנים.

ריבלין, שהגיע לאולם במתנ"ס העירוני לאחר שהניח זר על האנדרטה לזכר ההרוגים, הוסיף כי "אני יודע שישנה ביקורת בקרב חלק מהיושבים כאן כלפי אותה סולחה שהיתה ב-1957. אין ספק, הסולחה הזאת לא השיבה את הדם הנקי שנשפך ברחובות הכפר ועדיין היא היתה לסמל לניסיון אמיץ להושטת יד ולבלימת מעגל הדמים". 

לדברי הנשיא, "באתי דווקא בימים אלה כדי להושיט אליכם יד. כפי שאמר ז'בוטינסקי אני נשבע שלעולם לא ננסה לדחוק מישהו מארצנו. ישראל תמיד תהיה בית לאוכלוסיה ערבית רחבה. האוכלוסיה הערבית היא בשר מבשרה של ישראל". 

ראש העיר כפר קאסם, עאדל בדיר, אמר בנאום במהלך קבלת הפנים לנשיא כי "ימים ספורים מפרידים בינינו לבין הנצחת זכרם של חללי הטבח. הפצע עוד לא הגליד ובכל פינה בעיר מרכינים ראש, זוכרים ולא סולחים על מה שקרה באותו יום וההרג של 49 חללים ופציעתם של עשרות".

ראש העיר שיבח את ריבלין על הגעתו ביום זה ועל פועלו למען הטמעת דו קיום, אך קרא לו לקדם החלטה שמדינת ישראל תכיר בחללים ובנפגעים כנפגעי פעולות איבה ולא כמי שנפגע בתאונה רגילה, כהגדרתו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ