כדי להרגיע את הלחץ של בנט: נתניהו יכנס דיון על פיתוח תשתיות בהתנחלויות

בדיון תאושר ככל הנראה סלילת כבישים חדשים וכמה פרויקטים נוספים. בחמישי נחשפו ב"הארץ" דרישות בנט להפשיר את הבנייה בגדה

ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד

בנסיון להרגיע את הלחצים שמפעילים עליו בכירי מפלגת "הבית היהודי" וראשי מועצת יש"ע, יכנס ראש הממשלה בנימין נתניהו ביום רביעי דיון בנושא פיתוח תשתיות בהתנחלויות בגדה המערבית ו"קידום הליכי סקר בדגש על הסדרת מאחזים". בדיון תאושר ככל הנראה סלילת כבישים חדשים וכמה פרויקטים קטנים נוספים. בכירים ב"בית היהודי" ובמועצת יש"ע אמרו ל"הארץ" כי בשלב זה לא השיב נתניהו בחיוב לדרישתם "להפשיר" בנייה בהתנחלויות.

נתניהו יקיים את הדיון בעקבות הפגישה שקיים בשבוע שעבר עם שר הכלכלה נפתלי בנט ושר השיכון אורי אריאל ושנחשפה ב"הארץ". במהלך אותה פגישה איימו השניים כי אם לא תבוטל "ההקפאה השקטה" של הליכי התכנון והבנייה בהתנחלויות שמתקיימת בחמשת החודשים האחרונים הם יערערו את יציבות הקואליציה.

בישיבת אצל נתניהו ביום רביעי ישתתפו גם שר האוצר יאיר לפיד, שר הכלכלה נפתלי בנט, שר התחבורה ישראל כץ ושר השיכון אורי אריאל. לפי המצע לדיון שפורסם לראשונה הערב (ראשון) בערוץ 2, נתניהו והשרים יבחנו את האפשרות לאשר סלילת 12 כבישים חדשים שמובילים להתנחלויות, ביצוע פרויקטים בתחום המים בהתנחלויות, הקמת כפרי סטודנטים ופארקים בהתנחלויות וכן טיילת לזכר שלושת הנערים החטופים בגוש עציון.

בתים במעלה אדומים, ביוני צילום: בלומברג

בדיון יעלו גם נושאים כמו שיפוץ מערת המכפלה בחברון, פרויקטים בתחום תשתיות החשמל בהתנחלויות, דרישת המתנחלים להסדרת מאחזים בלתי חוקיים וביצוע עבודות תשתית בהתנחלויות כהכנה לבנייה עתידית.

לפי הדיווח בערוץ 2 מועצת יש"ע מנהלת מו"מ עם לשכת ראש הממשלה על בנייה של 2000 יחידות דיור בעיקר בגושי ההתנחלויות. עם זאת, בכירים בבית היהודי ובמועצת יש"ע ציינו כי עד כה נתניהו לא השיב בחיוב לדרישה הזו וכי להערכתם הוא ינסה לפייס את המתנחלים בביצוע הפרויקטים בתחום התשתיות כתחליף זמני לדרישתם לאישור הבנייה.

הדיווח בערוץ 2 על הדיון שיכנס ראש הממשלה, התפרסם יממה לפני תום המועד שהקציבו בנט ואריאל לנתניהו למתן תשובה לדרישתם להפסיק את "ההקפאה השקטה" של הליכי התכנון והבנייה בגדה. השניים דרשו מנתניהו להשיב להם עד יום שני – מועד פתיחת מושב הכנסת.

בפגישה שקיימו בנט ואריאל עם נתניהו בשבוע שעבר הם דרשו להפשיר לאלתר את הבנייה ולחדש את עבודת ועדות התכנון של המינהל האזרחי. ביום פתיחת מושב הכנסת תתקיים גם הצבעת אי־אמון בממשלה שאותה יוזמות סיעות האופוזיציה. בנט ואריאל רמזו לנתניהו שאם לא יקבלו תשובה חיובית לדרישותיהם עלולים חברי הכנסת של המפלגה להיעדר מהאולם בעת ההצבעה. גם אם צעד כזה לא יביא להפלת הממשלה, הוא יאותת על חוסר יציבות חמור בקואליציה.

על אף שנתניהו לא אישר עדיין בנייה בהתנחלויות, הודעות הגינוי מצד גורמים בקואליציה ובאופוזיציה לא איחרו להגיע. שר האוצר יאיר לפיד שהוזמן לדיון אצל נתניהו אמר כי הוא מתנגד בתוקף למימוש תכנית בנייה רחבת היקף בהתנחלויות כולל הכשרת מאחזים. "התכנית בעת הזו תוביל למשבר חמור ביחסי ישראל- ארה״ב ותפגע במעמדה של ישראל בעולם", אמר לפיד. 

מפלגת העבודה פרסמה הודעה בה טענה כי נתניהו "מוכר את כל האינטרסים המדיניים של מדינת ישראל בתמורה לעוד כמה חודשים על כסא ראש הממשלה" וקראה לשרת המשפטים ציפי לבני ולשר האוצר לפיד לפרוש מהממשלה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ